Buty

Buty - największy wybór dla każdego stylu

Buty są nieodzownym elementem ubioru i nosimy je każdego dnia. Od butów z wysoką cholewką po sandały – można kupić odpowiednie buty na każdą porę roku i na każdą okazję.

1. Obuwie na każdą okazję

Wybór obuwia zależy nie tylko od stroju, ale także od okazji, na jaką chcesz założyć buty, i aktualnej pogody.

Co do zasady rozróżnia się buty damskie, buty męskie i buty dziecięce oraz czasami modele uniseks. Pamiętaj jednak, że rozmiarówka może być różna.

Poniżej przedstawiamy buty na różne okazje i pory roku.

1.1 Obuwie sportowe

Trampki są dzisiaj elementem codzienności. Miękka, wyściełana podeszwa, wygodne dopasowanie i luźny styl sprawiają, że trampki są niezwykle popularne. Ponieważ buty te występują w wielu różnych wariantach, zasadniczo rozróżnia się trampki sportowe i modne trampki do chodzenia na co dzień. Często buty sportowe można nosić i w czasie wolnym, i podczas uprawiania sportu. Poniżej przedstawiamy różnice pomiędzy butami sportowymi a trampkami:

Buty sportowe lub buty do biegania

  • Zaprojektowane dla konkretnych dyscyplin sportowych
  • Wyższe standardy technologiczne
  • Wykonane głównie z materiałów syntetycznych

Buty do biegania


Modne sneaker

  • Dostosowane do modnych trendów
  • Nie zostały zaprojektowane do pełnienia określonych funkcji
  • Mogą być wykonane ze skóry lub materiału syntetycznego

Sneaker

Obecnie sneaker są na tyle akceptowane społecznie, że w zależności od branży mogą być nawet częścią ubioru biurowego.

Oprócz modnych sneaker i butów do biegania w ofercie obuwniczej znajdziesz również obuwie przeznaczone do konkretnych dyscyplin sportowych. Między innymi:

  • Buty piłkarskie
  • Buty do koszykówki
  • Buty rowerowe
  • Buty turystyczne

Buty piłkarskie

1.2 Obuwie biurowe

W przypadku obuwia biurowego należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Buty powinny pasować do reszty ubioru biurowego, a jednocześnie powinny być wygodne i tym samym zapewniać dobre samopoczucie i pewność siebie. Ogólnie rzecz biorąc: to branża, w której pracujesz, określa cechy obowiązującego obuwia biurowego. W zawodach kreatywnych często można nosić trampki, natomiast w kancelariach prawnych lub urzędach obowiązuje tradycyjne obuwie biurowe. Zazwyczaj to pracodawca ustala zasady ubioru, tzw. dress code.

Kobiety zwykle mają większy wybór obuwia niż mężczyźni. Dzieje się tak głównie dlatego, że tradycyjnym strojem biurowym dla mężczyzn nadal jest klasyczny garnitur.

Możliwe obuwie biurowe dla kobiet to:

  • Czółenka
  • Baleriny
  • Buty sznurowane
  • Buty z krótką cholewką
  • Buty z wysoką cholewką

Czółenka


Możliwe obuwie biurowe dla mężczyzn to:

  • Buty do garnituru
  • Loafersy
  • Mokasyny
  • Botki chelsea

Ważny aspekt, która dotyczy wszystkich butów biurowych we wszystkich branżach: buty powinny być zawsze czyste i zadbane, wszystko inne jest uważane za niepoważne.

Porada

Zimą panują niskie temperatury, a Ty masz długą drogę do pracy? Nie musisz rezygnować z ciepłego obuwia. Na drogę zakładaj ocieplane buty z wysoką cholewką, a w biurze trzymaj obuwie biurowe. W pracy możesz po prostu zmienić buty.

1.3 Obuwie letnie

Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym przewiewniejszy ubiór. Obuwie letnie powinno być więc maksymalnie przewiewne i lekkie. Oprócz tego najlepiej wybieraj wysokiej jakości materiały i dobrze dopasowane modele, ponieważ większość butów letnich nosi się bez skarpet. Źle wykonane szwy, paski lub zbyt wąskie buty mogą szybko spowodować pęcherze i odciski na stopach.

Do obuwia letniego zalicza się:

  • Sandały
  • Klapki
  • Espadryle
  • Baleriny
  • Lekkie materiałowe buty sportowe
  • Loafersy
  • Mokasyny
  • Buty na łódkę

Srebrne sandały Birkenstock Sandały Birkenstock to obecnie klasyk wśród obuwia letniego.

1.4 Obuwie zimowe i buty z wysoką cholewką

Podczas gdy latem nasze stopy powinny cieszyć się jak największą swobodą, zimą zależy nam na tym, aby było nam ciepło w nogi. W mokrych i śnieżnych warunkach dobrym wyborem będą buty sięgające za kostkę, chroniące nasze stopy przed nieprzyjemnymi warunkami pogodowymi. Zwłaszcza w regionach obfitujących w śnieg dobrze sprawdzają się wodoodporne buty zimowe.

Na zimę polecamy następujące buty:

  • Buty z wysoką cholewką
  • Buty z krótką cholewką
  • Śniegowce

Przy niskich temperaturach buty z ciepłą wyściółką są nieodzowne, jeśli chcesz spędzać więcej czasu na zewnątrz. Jeśli mimo to wolisz nosić nieocieplane buty z krótką lub wysoką cholewką albo tenisówki, włóż do butów wkładki termiczne.

Dzieci lepią bałwana Dzieci uwielbiają śnieg: odpowiednie obuwie zadba o ciepłe i suche stopy.

2. Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów

Ponieważ buty chronią nasze stopy na co dzień i wspomagają chodzenie, muszą być optymalnie dopasowane. Jeśli buty nie leżą dobrze na stopie, mogą uszkodzić stopę i niekorzystnie wpłynąć na cały układ ruchu. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru i kroju obuwia. Kupując buty przez internet, zwróć również uwagę na wskazówki dotyczące rozmiarówki – wielu producentów udostępnia takie informacje.

Szczególnie w przypadku stóp dziecięcych dobrze dopasowany but ma kluczowe znaczenie: źle dobrane obuwie może upośledzić wzrost stopy, co może prowadzić do wad postawy.

Jak prawidłowo zmierzyć swoją stopę lub stopę dziecka:

  1. Najlepiej zmierz stopę po południu lub wieczorem.
  2. Obie stopy postaw na czystej kartce i obrysuj kontury.
  3. Następnie zmierz długość obu stóp od dużego palca do pięty.
  4. Przy zakupie kolejnych butów kieruj się wyższą wartością (często stopy mają różną długość).
  5. Ważne jest, aby podczas pomiaru mieć na stopach skarpetki, ponieważ w przeciwnym razie możesz kupić buty, które będą za małe, jeśli będziesz chodzić w skarpetkach lub rajstopach.

Z poniższej tabeli dowiesz się, jaki rozmiar buta kupić w rozmiarówce EUR lub UK.

Rozmiar buta EUR Rozmiar buta UK Długość (w cm)
32 0-0.5 20
33 1 20,7
34 2 21,3
35 2.5 22
36 3.5 22,7
37 4 23,3
38 5 24
39 6 24,7
40 6.5 25,3
41 7.5 26
42 8 26,7
43 9 27,3
44 9.5 28
45 10.5 28,7
46 11 29,3
47 12 30
Test pudełka zapałek

Zawsze upewnij się, że palce mają wystarczająco dużo miejsca, aby się poruszać. Jeśli palce naciskają na czubek buta, nosisz za małe buty. Podczas przetaczania stopy palce u nóg zawsze przesuwają się nieznacznie do przodu. Za małe buty ograniczają ten ruch, powodując ściskanie palców podczas każdego kroku.

Test pudełka zapałek dobrze pokazuje ten proces. Połóż pudełko zapałek na przykład przed lewą stopą. Prawą nogą robisz krok do przodu i z powrotem do tyłu, lewą nogą stajesz tylko na palcach. Zauważ, że w tym procesie pudełko zapałek przesuwa się trochę do przodu.

Dlatego optymalny but musi być dłuższy od Twojej stopy właśnie o tę odległość – czyli mniej więcej o szerokość kciuka. Dzięki temu but nie będzie uwierał podczas chodzenia.

3. Wskazówki dotyczące pielęgnacji obuwia

Prawidłowa pielęgnacja butów jest ważna, aby móc nosić je przez długi czas. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak dbać o obuwie i jakich środków do pielęgnacji używać.

Sposób pielęgnacji obuwia zależy przede wszystkim od materiału. Ogólnie rzecz biorąc, w odniesieniu do wszystkich butów stosuje się następującą zasadę: niewielkie zabrudzenia można wytrzeć wilgotną ściereczką od razu po zdjęciu butów. Koniecznie upewnij się, że ściereczka jest czysta.

Jak pielęgnować obuwie...

  • Skóra gładka

    Skórę gładką powinno się impregnować woskiem o neutralnym kolorze. W miarę możliwości używaj produktów na bazie wody, aby zminimalizować uszkodzenia buta. Wetrzyj wosk w skórę miękką ściereczką i pozostaw buty do wyschnięcia na powietrzu. Wosk nie tylko chroni but przed wodą, ale także wyrównuje niewielkie zadrapania i nierówności w materiale. Impregnację obuwia należy powtarzać mniej więcej co sześć do ośmiu miesięcy. Zwłaszcza w przypadku obuwia biurowego warto również regularnie odświeżać kolor skóry. Używaj do tego odpowiedniej pasty do butów.

  • Nubuk i skóra welurowa

    W przypadku butów z nubuku i skóry welurowej pamiętaj, aby unikać stosowania wosku lub past do butów. Te rodzaje skóry mają otwarte pory – nałożenie substancji w postaci stałej zatyka pory i buty wyglądają na zatłuszczone. Lepiej użyj sprayu do impregnacji obuwia. Rozpyl spray na cały but – najlepiej na świeżym powietrzu – i pozostaw buty do wyschnięcia. W przypadku chropowatej skóry zabrudzenia najlepiej usuwa się szczotką. Tutaj dobrze sprawdzi się po prostu czysta woda.

  • Skóra syntetyczna/poliuretanowa

    Chociaż sztuczna skóra nie ma nic wspólnego ze skórą naturalną, pielęgnacja jest podobna. Buty z gładkiej sztucznej skóry można również pielęgnować woskiem, natomiast w przypadku modeli wykonanych z chropowatego materiału najlepiej sprawdza się spray do impregnacji.

  • Materiał tekstylny

    Buty materiałowe są zazwyczaj butami sportowymi lub letnimi. Można je myć ręcznie – najlepiej z dodatkiem delikatnego środka piorącego lub mydła galasowego. Unikaj prania butów materiałowych w pralce, ponieważ materiał może ulec zniszczeniu. Obecnie niektórzy producenci oferują również spraye impregnacyjne do obuwia płóciennego i materiałowego.

Ogólne zasady pielęgnacji obuwia

  • Nigdy nie susz butów na grzejniku. Skóra może ulec wysuszeniu i zacząć pękać. Lepiej wystaw buty na świeże powietrze i wypchaj je gazetą.
  • W przypadku butów skórzanych zaleca się robienie regularnych przerw w noszeniu. Kiedy obuwie nie jest noszone, materiał może się zregenerować. Jest to korzystne zarówno dla kształtu, jak i dla higieny obuwia.
  • Prawidła pomagają utrzymać odpowiedni kształt butów.
  • Jeśli buty są ciasne, zawsze należy korzystać z łyżki do butów.

Pielęgnacja obuwia Właściwa pielęgnacja ma kluczowe znaczenie dla trwałości obuwia.

4. Często zadawane pytania

  • Na ile ważne jest, aby buty mojego dziecka były dobrze dopasowane?

    Buty dziecięce muszą być dobrze dopasowane, ponieważ za małe lub za duże buty mogą powodować wady postawy lub problemy ze stopami. Dzieci zwykle nie czują, że but nie leży dobrze. Najlepiej jest więc mierzyć stopy dziecka co osiem do dwunastu tygodni, a najpóźniej przed zakupem kolejnej pary butów.

  • Podeszwy moich butów są śliskie, co mogę zrobić?

    Niektóre buty mają bardzo gładką podeszwę. Aby buty się nie ślizgały, oprócz zwykłego rozchodzenia butów możesz również delikatnie przetrzeć podeszwę arkuszem papieru piaskowego lub pilnikiem do paznokci. W rezultacie podeszwa powinna być bardziej szorstka i mniej się ślizgać.

  • Jak zapobiec skrzypieniu butów podczas chodzenia?

    Skrzypiące buty są denerwujące i mogą zniechęcić do chodzenia w nich. Możesz jednak wyeliminować ten problem. Najpierw zlokalizuj piszczący obszar buta. Taki dźwięk często wydaje wkładka. Aby to sprawdzić, włóż do buta specjalną wkładkę higieniczną lub nasyp warstwę proszku do pieczenia pod wkładkę. Jeśli skrzypienie powoduje podeszwa, możesz delikatnie potraktować podeszwę papierem ściernym lub po prostu rozchodzić buty. Niektóre modele skrzypią, gdy robią się mokre. Pamiętaj, aby prawidłowo suszyć buty. Wypchaj buty gazetą i pozostaw je do wyschnięcia na powietrzu – nie susz butów na grzejniku.

Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.