Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Orbitrek czy bieżnia – który sprzęt cardio jest skuteczniejszy? [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/Nikada]

Orbitrek czy bieżnia – który sprzęt cardio jest skuteczniejszy?

Które urządzenie fitness jest lepsze, jeśli chodzi o utrzymanie formy we własnych czterech ścianach? Porównaliśmy oba sprzęty sportowe i prezentujemy różne modele orbitreków i bieżni.


1. Bieżnia a orbitrek – różnice

Zarówno klasyczna bieżnia, jak i orbitrek to urządzenia do ćwiczeń cardio, na których można ćwiczyć, aby utrzymać formę, nie tylko na siłowni, ale także w zaciszu własnego domu, niezależnie od pogody.

Oba urządzenia poprawiają

  • wytrzymałość,
  • metabolizm,
  • pracę układu sercowo-naczyniowego,
  • budowę mięśni i
  • redukują stres.

Orbitrek czy bieżnia – oba urządzenia fitness nadają się do uprawiania sportów wytrzymałościowych w domu. Orbitrek czy bieżnia – oba urządzenia fitness nadają się do uprawiania sportów wytrzymałościowych w domu. [Źródło: iStock.com/Geerati]

Orbitreki i bieżnie oferują zatem te same możliwości, jeśli chodzi o przeniesienie siłowni czy bieżni do domu. Przy wyborze pomiędzy tymi urządzeniami ostatecznie decydującą rolę odgrywają jednak osobiste preferencje i indywidualne fizyczne predyspozycje. Podczas gdy bieżnia wymaga naturalnego ruchu biegania, orbitrek wymaga ruchu raczej nienaturalnego.

Bieżnie i orbitreki różnią się zatem w następujący sposób:

Cechy bieżni Cechy orbitreka
Wymaga naturalnej sekwencji ruchów podczas biegania i joggingu Wymaga ruchów, które nie obciążają stawów, co zmniejsza ryzyko urazów i nadwyrężeń
Wymaga niewielkiej pracy koordynacyjnej Wzmacnia i ćwiczy górną partię ciała, a także mięśnie nóg i pośladków
Szczególnie nadaje się do treningu interwałowego, ponieważ można zmieniać nachylenie i prędkość Wymaga skoordynowanego wzorca ruchu, ponieważ ręce i nogi krzyżują się ze sobą
Angażuje mięśnie nóg i pośladków Nadaje się do treningu interwałowego, ponieważ można regulować opór treningowy
Jest zwykle mniejszy niż bieżnia

Podsumowanie: Podczas gdy bieżnia działa w szczególności na nogi i mięśnie pośladków, trening na orbitreku działa na mięśnie nóg i pośladków, a także na mięśnie ramion, barków i pleców. Orbitrek zapewnia zatem bardziej kompleksowy trening, pod warunkiem, że ruchy są wykonywane prawidłowo.

Porada: W przypadku obu urządzeń powtarzanie tej samej sekwencji ruchów może z czasem prowadzić do efektu habituacji, ponieważ ciało przyzwyczaja się i w konsekwencji zużywa mniej energii podczas treningu. Możesz przeciwdziałać temu efektowi, zmieniając rodzaj ruchu i intensywność treningu (na przykład zwiększając opór koła zamachowego na orbitreku lub prędkość i nachylenie bieżni) oraz robiąc dłuższe przerwy w treningu, aby ciało musiało na nowo wytrenować ruch.

Orbitrek a bieżnia – najważniejsze różnice Orbitrek a bieżnia – najważniejsze różnice

1.1 Sposób działania bieżni

Dzięki bieżni możesz przenieść jogging, a tym samym doskonały trening wytrzymałościowy do swojego domu – niezależnie od pogody. Sprzęt fitness jest zwykle zasilany silnikiem elektrycznym i posiada następujące funkcje:

  • Regulowana prędkość do 20 kilometrów na godzinę
  • Często regulowany kąt nachylenia symulujący nachylenie podczas biegu
  • Różne programy treningu interwałowego
  • Magnetyczny przełącznik, który jest przymocowany do ubrania biegacza i zatrzymuje bieżnię, gdy tylko przełącznik nie jest już podłączony do bieżni
  • Tętno i zużycie kalorii można monitorować za pomocą komputera w urządzeniu
  • W niektórych modelach bieżnię można złożyć, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca

Bieżnia składana Bieżnia składana

Sekwencja ruchów na bieżni

Sekwencja ruchów podczas treningu na bieżni jest wzorowana na naturalnym ruchu biegowym, w którym trenowane są głównie mięśnie nóg i pośladków. Jednak gwałtowne stawianie stopy automatycznie obciąża też kostkę, kolano i inne stawy. Trening na tym urządzeniu jest zatem bardziej wymagający dla osób z problemami zdrowotnymi (np. urazami czy otyłością) niż na przykład na orbitreku.

1.2 Sposób działania orbitreka

Orbitrek to urządzenie fitness, które nadaje się do użytku domowego i wspomaga trening wytrzymałościowy. Posiada koło zamachowe, które można wprawiać w ruch za pomocą poziomych ramion pedałów i pionowych drążków ramion. Orbitrek ma następujące cechy:

  • Opór treningowy można regulować kołem zamachowym
  • Często możliwe są różne programy treningu interwałowego
  • Tętno i zużycie kalorii można monitorować za pomocą komputera w urządzeniu

Orbitrek jest idealny do użytku domowego. Orbitrek jest idealny do użytku domowego.

Sekwencja ruchów na orbitreku

Nogi i stopy są umieszczone na pedałach orbitreka, a ręce trzymają pionowe drążki ramion. Pedały i drążki ramion są teraz poruszane w ustalonej sekwencji ruchów, krzyżując się i wprawiając w ruch koło zamachowe (stąd nazwa „crosstrainer”). Ten wzorzec ruchu trenuje nie tylko mięśnie nóg i pośladków, ale także górną partię ciała. W przeciwieństwie do klasycznego biegu na bieżni, trening na orbitreku nie jest naturalnym ruchem, ponieważ stopy pozostają stale na bieżni. W rezultacie nie dochodzi do gwałtownych ruchów stopami i wynikających z tego wstrząsów stawów: Trening nie obciąża stawów.

2. Podsumowanie: orbitrek czy bieżnia – co jest dla mnie lepsze?

To, które urządzenie treningowe będzie lepszym wyborem, zależy od indywidualnych sportowych preferencji, kondycji i stanu zdrowia. Poniżej podsumowano najważniejsze różnice między orbitrekiem a bieżnią:

Orbitrek vs bieżnia
  • Bieżnia ma więcej opcji ustawień treningu interwałowego niż orbitrek (prędkość i nachylenie/opór koła zamachowego).
  • Na bieżni można trenować więcej wzorców ruchowych niż na orbitreku: jogging, spacery lub po prostu chodzenie.
  • Orbitrek zajmuje zwykle mniej miejsca niż bieżnia – w zależności od modelu, powierzchnię bieżni można złożyć w pionie, dzięki czemu urządzenie jest znacznie bardziej kompaktowe.
  • Ćwiczenia na orbitreku są mniej obciążające stawy niż na bieżni – dlatego trening na orbitreku jest bardziej odpowiedni dla osób ze schorzeniami i dla osób starszych.
  • Jeśli ruchy wykonywane są prawidłowo, orbitrek trenuje więcej grup mięśni niż bieżnia.

Podsumowanie: Orbitrek jest odpowiedni dla osób, które cenią sobie trening, który nie obciąża stawów (na przykład, jeśli mają kontuzję lub inne schorzenia). Możliwy jest więc trening nawet w podeszłym wieku. Ponadto orbitrek nie tylko ćwiczy mięśnie nóg i pośladków, ale także mięśnie ramion i barków. Z drugiej strony trening na bieżni jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które mają dość dobrą kondycję fizyczną i chcą ukończyć trening biegowy niezależnie od pogody.

3. Często zadawane pytania

  • Czy więcej kalorii spala się na bieżni czy orbitreku?

    Bieżnia umożliwia regulację zarówno prędkości biegu, jak i – w zależności od modelu – kąta nachylenia. Z drugiej strony, w przypadku orbitreku można zmienić tylko opór treningowy koła zamachowego. Dlatego też mocniejszy trening interwałowy jest możliwy na bieżni. Orbitrek natomiast trenuje więcej grup mięśni (nogi, pośladki, ramiona, barki) niż bieżnia (nogi i pośladki). Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które urządzenie spala więcej kalorii. Ilość spalanego tłuszczu zależy również od wykonywania prawidłowych ćwiczeń i ruchów.

  • Czy mniej obciążający dla stawów jest trening na orbitreku czy bieżni?

    Trening na orbitreku jest generalnie mniej obciążający dla stawów niż na bieżni: Wzorzec ruchu wymagany podczas treningu na orbitreku nie obejmuje gwałtownego stawiania stopy, które jest konieczne podczas biegania na bieżni. Podczas biegu stawy stóp i kolan, a także inne stawy, są nieuchronnie obciążane, gdy stopy uderzają o podłoże. Dlatego też trening na orbitreku jest nie tylko idealny dla osób z rozpoznanymi schorzeniami, ale może być również wykonywany do późnej starości.

  • Który sprzęt cardio jest najskuteczniejszy – orbitrek czy bieżnia?

    Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy orbitrek czy bieżnia oferują bardziej efektywny trening. Zależy to zarówno od długości treningu, jak i jego intensywności. Podczas gdy prędkość i kąt nachylenia można regulować na bieżni, na orbitreku można regulować tylko opór koła zamachowego. Na orbitreku można zaangażować w trening więcej grup mięśni niż na bieżni. Prawidłowe wykonywanie ruchów jest również kluczowe dla skuteczności treningu.

Wybór między orbitrekiem a bieżnią – podsumowanie
  • Oba sprzęty wpływają pozytywnie na: wytrzymałość, metabolizm, krążenie, budowę mięśni, redukcję stresu
  • Sekwencje ruchów: Orbitrek to bardziej nienaturalny ruch, który nie obciąża stawów, podczas gdy bieżnia symuluje naturalny ruch biegania.
  • Obciążanie mięśni: Orbitrek ćwiczy mięśnie nóg, pośladków, ramion, barków i pleców, natomiast na bieżni można ćwiczyć mięśnie nóg i pośladków. Orbitrek oferuje zatem bardziej kompleksowy trening, podczas gdy bieżnia umożliwia chodzenie, bieganie i spacerowanie.
  • Niezbędna przestrzeń: Chociaż orbitrek jest generalnie mniejszy, a zatem zajmuje mniej miejsca niż bieżnia, niektóre modele bieżni są składane.
  • Podsumowanie: Orbitrek jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i o różnej budowie ciała, które chcą ćwiczyć w sposób kompleksowy i nieobciążający stawów. Bieżnia trenuje różne wzorce ruchowe i jest odpowiednia dla biegaczy o dobrej kondycji sportowej, którzy chcą robić trening biegowy niezależnie od pogody.
Słownik pojęć
  • Cardio: trening wytrzymałościowy
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.