Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Czujnik dymu brzęczy: jak postępować? [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/altmodern]

Czujnik dymu brzęczy: jak postępować?

Czujniki dymu ratują życie w przypadku pożaru i dlatego są niezbędne: kiedy reagują brzęczeniem, może to mieć różne powody. Przedstawiamy te przyczyny i podpowiadamy, jak prawidłowo postępować w poszczególnych przypadkach.


1. Z jakich powodów czujnik dymu brzęczy?

Jeśli czujnik dymu emituje nieprzerwany sygnał dźwiękowy o typowej wysokiej częstotliwości, jest to zwykle znak powstawania dymu. w takim przypadku należy oczywiście natychmiast opuścić mieszkanie.

Często dochodzi też jednak do fałszywych alarmów, spowodowanych na przykład przez opary powstające podczas gotowania czy brania prysznica lub dym ze świec czy kominka. Z tego powodu zaleca się, aby nie instalować czujników dymu w pomieszczeniach, gdzie często dochodzi do powstawania pary lub wysokiej temperatury. Dotyczy to na przykład kuchni i łazienki. Jeśli alarm przeciwpożarowy zareaguje jednak brzęczeniem na jedną z wymienionych sytuacji, zaleca się dokładne przewietrzenie mieszkania, dopóki sygnał nie ustanie. Ponadto przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzać, czy czujnik dymu działa. Wiele modeli posiada przycisk testowy, który trzeba przytrzymać naciśnięty przez kilka sekund. Jeśli urządzenie zareaguje sygnałem dźwiękowym, oznacza to, że działa i nie ma potrzeby wykonywania żadnych innych czynności.

Kobieta uruchamia przycisk testowy sygnalizatora przeciwpożarowego Naciśnięcie przycisku testowego pozwala określić, czy czujnik dymu działa prawidłowo. [Źródło: iStock.com/Image Source]

Inne powody brzęczenia sygnalizatorów przeciwpożarowych są następujące:

  • Podobnie jak na innych przedmiotach wyposażenia mieszkania, także na czujnikach dymu zbiera się kurz. Może to pogarszać działanie urządzenia, a nawet powodować fałszywe alarmy, dlatego zaleca się czyszczenie czujnika szmatką co najmniej raz w miesiącu.
  • Jeśli czujnik dymu wystawiony jest na silne działanie światła słonecznego, również może zostać wyzwolony jego sygnał dźwiękowy. W idealnym przypadku warto zapewnić, aby wisiał w ciemnym miejscu i nie nagrzewał się.
  • Fałszywy alarm czujnika dymu mogą również wywołać małe zwierzęta, takie jak komary lub pająki.
  • Jeśli alarm przeciwpożarowy nie emituje ciągłego sygnału dźwiękowego, ale pika w dłuższych odstępach czasu, jest to zwykle znak, że należy wymienić baterie. Z reguły mamy wtedy co najmniej 30 dni, zanim całkowicie się wyładują. Często jednak wymiana baterii nie jest możliwa i trzeba wymienić całe urządzenie. Zaleca się bezwzględnie wymianę czujnika dymu w odpowiednim czasie, aby zapewnić jego prawidłowe działanie bez żadnych przerw.

Ważne: W zależności od typu sygnalizatora przeciwpożarowego, gdy konieczna jest wymiana baterii, może również świecić się na czerwono lampka sygnalizacyjna. W niektórych modelach lampka ta świeci jednak w sposób ciągły, aby pokazać, że czujnik dymu prawidłowo działa. W tym przypadku, kiedy dioda zgaśnie, trzeba wymienić baterie.

Instrukcja obsługi pozwala zorientować się, z jakim typem czujnika mamy w danym przypadku do czynienia.

Sygnalizator przeciwpożarowy ze świecącą się lampką sygnalizacyjną O tym, co oznacza czerwona lampka kontrolna danego modelu czujnika, informuje instrukcja obsługi. [Źródło: iStock.com/onurdongel]

2. Wystarczy wymienić baterie czy trzeba wymieniać całe urządzenie?

To, czy wystarczy wymienić baterie w czujniku dymu, czy też należy kupić nowe urządzenie, zależy w dużej mierze od rodzaju zainstalowanych baterii.

Czujnik dymu z zainstalowanymi na stałe bateriami litowo-jonowymi o żywotności dziesięciu lat

Jeśli w sygnalizatorze przeciwpożarowym zainstalowane są baterie litowo-jonowe o żywotności dziesięciu lat, konieczne jest wymontowanie sygnalizatora i zastąpienie go nowym. Chociaż urządzenia te są droższe w zakupie niż czujniki z wymiennymi bateriami, nie wiążą się z wysokimi kosztami następczymi i stosunkowo czasochłonną regularną wymianą baterii.

Czujniki dymu z zainstalowaną na stałe baterią litowo-jonową mają również następujące zalety:

  • Mniej odpadów
  • Często bezprzewodowo połączone w sieć (możliwa też konserwacja bezprzewodowa)
  • Funkcje i właściwości często spełniają większe wymagania niż minimalne wymogi prawne

Ważne: Kupując czujnik dymu, upewnij się, że spełnia on wymogi prawne. Koniecznie spełnione muszą być normy DIN 14676 i DIN 14604. Pierwsza zawiera wymagania dotyczące instalacji, konserwacji i uruchomienia, druga dotyczy minimalnych wymagań urządzenia na poziomie produktu / sprzętu. Na przykład zastosowana bateria musi zapewniać działanie czujnika dymu przez co najmniej rok.

Czujnik dymu z wymiennymi bateriami

Jeśli baterie przewidziane są do samodzielnej wymiany, zaleca się posiadanie zawsze w domu kilku baterii na zapas, aby móc szybko reagować w przypadku brzęczenia i aby sygnalizator przeciwpożarowy był zawsze gotowy do użycia. Zwykle wykorzystywane są do tego celu baterie alkaliczne 9 V, które gwarantują działanie czujnika dymu przez okres do trzech lat. Często zaleca się przejście na droższe 9-woltowe baterie litowe, które mają dłuższą żywotność do dziesięciu lat.

Achtung: Nie do wszystkich czujników dymu można zastosować 9-woltowe baterie litowe, ponieważ mają one wyższe napięcie niż warianty alkaliczne. Upewnij się więc wcześniej, czy są kompatybilne z Twoim urządzeniem. Ponadto powinieneś całkowicie zrezygnować z używania baterii akumulatorowych. Szybko dochodzi w nich do rozładowania, co sprawia, że ciągłe działanie czujnika dymu nie jest gwarantowane.

3. Wskazówki dotyczące instalacji czujnika dymu

Podczas instalowania czujników dymu musisz zawsze sprawdzać przepisy prawne obowiązujące w danym kraju związkowym. W większości przypadków wszystkie sypialnie i korytarz muszą być wyposażone w co najmniej jedno urządzenie. Jednak w wielu przypadkach czujniki dymu są również obowiązkowe we wszystkich pomieszczeniach wspólnych, takich jak gabinet i salon.

Poniższy schemat pokazuje, gdzie w domu należy instalować sygnalizatory przeciwpożarowe:

Grafika pozycjonowania sygnalizatorów przeciwpożarowych Gdzie dokładnie należy instalować czujniki dymu, zależy również od miejsca zamieszkania.

Ważne: Ze względu na częste i szybkie powstawanie oparów podczas gotowania w kuchni konwencjonalne czujniki dymu nie powinny być w tym pomieszczeniu używane. Zwiększałoby to ryzyko fałszywego alarmu. Istnieją jednak tak zwane czujniki ciepła, które reagują tylko na temperaturę w pomieszczeniu, a nie na dym. Należy przy tym pamiętać, że czujniki ciepła uruchamiają alarm znacznie później niż czujniki dymu. W przypadku pożaru do tego czasu mogą już zostać wytworzone toksyczne gazy.

Ponadto podczas instalacji należy przestrzegać następujących punktów:

  • Czujniki dymu muszą być montowane na suficie. Montażu na ścianach nie zaleca się dlatego, że dym unosi się do góry i najpierw dociera do sufitu.
  • Urządzenia powinny być umieszczane w miarę możliwości pośrodku pomieszczenia.
  • W bezpośrednim sąsiedztwie czujnika dymu nie powinny znajdować się żadne przedmioty. Dotyczy to na przykład lamp sufitowych, które mogłyby uniemożliwić bezpośredni kontakt dymu z urządzeniem, powodując opóźnienie alarmu.
  • Co do zasady zalecany jest jeden czujnik dymu na wymagane pomieszczenie: jednak w przypadku dużych powierzchni od 60 metrów kwadratowych konieczne jest czasami zwiększenie tej liczby.
  • Odnośnie korytarzy istnieją specjalne wytyczne, których należy przestrzegać. Określona jest na przykład maksymalna odległość między dwoma czujnikami dymu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w odpowiednich przepisach budowlanych danego kraju związkowego. Szczególnym przypadkiem są również stropy skośne.
  • Czujniki dymu mogą być wiercone lub przyklejane do sufitu. Należy jednak pamiętać, że montaż samoprzylepny nie zawsze jest dozwolony i nie działa na wszystkich powierzchni.

4. Często zadawane pytania

  • Jak przetestować czujnik dymu?

    Można łatwo sprawdzić, czy czujnik dymu działa, naciskając i przytrzymując przez kilka sekund przycisk testowy na czujniku dymu. Jeśli usłyszysz sygnał dźwiękowy, nie musisz już nic robić. Gdyby sygnał się nie pojawił, nadszedł czas na wymianę baterii. A gdyby nawet to nie przyniosło pożądanego efektu, konieczne będzie znalezienie źródła usterki lub zakup nowego urządzenia.

  • Jakie czujniki dymu są dozwolone?

    Przy zakupie upewnij się, że czujniki spełniają normę DIN 14604. W ten sposób możesz mieć pewność, że niezbędne wymagania na poziomie produktu są spełnione. Musisz również wziąć pod uwagę normę DIN 14676, która obejmuje konserwację, uruchomienie i instalację.

  • Jakie są zalety czujników dymu połączonych w bezprzewodową sieć?

    Niektóre modele mogą być również bezprzewodowo połączone w sieć. Zdecydowanym atutem takiego modelu jest to, że: jeżeli urządzenie uruchomi alarm, sygnał zostanie również przekazany do innych czujników dymu podłączonych do sieci. Jest to ważne zarówno w domach, jak i kompleksach budynków z większą ilością wynajmowanych mieszkań. Instalacja bezprzewodowa wymaga też znacznie mniejszego nakładu pracy i czasu w porównaniu z wariantami kablowymi.

  • Czujnik dymu brzęczy w nocy. Co mam robić?

    Prawdopodobieństwo, że czujniki dymu zaczną brzęczeć w nocy, nie jest małe. W związku z tym, że w nocy spada również temperatura w pomieszczeniach, może też dochodzić do spadku napięcia w akumulatorze. Jeśli bateria jest już prawie rozładowana, proces ten powoduje szybszą emisję sygnału akustycznego niż w przypadku stałej temperatury otoczenia. Aby zatrzymać nocne brzęczenie, najlepiej natychmiast wymienić baterie. Jeśli nie masz nowych baterii w domu, możesz urządzenie zdemontować. Możliwie jak najszybciej zadbaj jednak o wymianę baterii / urządzenia, aby sygnalizator przeciwpożarowy mógł przez cały czas niezawodnie chronić Cię przed potencjalnym pożarem.

Czujnik dymu brzęczy: co robić – podsumowanie
  • Po pierwsze, upewnij się, że czujnik dymu nie brzęczy z powodu fałszywego alarmu. Przyczyną może być na przykład kurz, światło słoneczne lub małe zwierzęta.
  • W przypadku czujników dymu z zainstalowaną na stałe baterią litowo-jonową o żywotności dziesięciu lat należy całkowicie wymienić urządzenie. Modele te są wprawdzie stosunkowo drogie, nie wymagają jednak żadnych prac konserwacyjnych.
  • W przypadku czujników dymu z wymiennymi bateriami należy natomiast dbać o to, aby zawsze mieć pod ręką ich zapas. Dzięki temu można zapewnić stałą pracę urządzeń. Zazwyczaj używane są baterie alkaliczne 9 V, które muszą być wymieniane po około trzech latach. Jeśli zależy Ci na dłuższej pracy, rozważ przejście na baterie litowe 9 V. Musisz jednak wcześniej sprawdzić ich kompatybilność z posiadanym czujnikiem dymu.
  • Po wymianie urządzenia lub baterii, upewnij się, czy czujnik dymu działa prawidłowo. W tym celu naciśnij i przytrzymaj przez kilka sekund przycisk testowy na czujniku dymu. Jeśli usłyszysz sygnał dźwiękowy, oznacza to, że urządzenie w przypadku pojawienia się dymu będzie niezawodnie działać.
Słownik pojęć
  • DIN 14676: Ta norma DIN reguluje instalację, konserwację i uruchomienie czujników dymu na poziomie krajowym.
  • DIN 14604: Norma DIN 14604 jest normą produktową. Określa ona minimalne wymagania dotyczące czujników dymu na poziomie produktu / urządzenia.
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.