Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Czym jest Smart TV? [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/AndreyPopov]

Czym jest Smart TV?

Telewizory Smart TV są podłączone do internetu i umożliwiają nie tylko oglądanie telewizji linearnej, ale także korzystanie z funkcji i usług online, takich jak:

  • streaming seriali, filmów i dokumentów
  • dostęp do bibliotek multimediów i portali wideo
  • streaming muzyki
  • surfowanie po internecie za pomocą przeglądarki
  • gry komputerowe
  • telefonia wideo

Dodatkowe aplikacje można pobrać ze sklepu z aplikacjami. Smart TV jest sterowany za pomocą pilota, a nawet – w zależności od modelu – asystenta głosowego.

1. Inne funkcje telewizora Smart TV

Oprócz telewizji linearnej i odtwarzania treści online, takich jak seriale, filmy czy muzyka, wiele inteligentnych telewizorów oferuje również opcję wyświetlania treści z innych urządzeń końcowych, takich jak telefony komórkowe, tablety czy urządzenia Apple:

  • obsługa AirPlay do bezprzewodowego i bezpośredniego przesyłania treści z urządzeń Apple
  • Mirror Cast do bezprzewodowego przesyłania treści z urządzeń mobilnych na Smart TV

Po włączeniu telewizora Smart TV pojawia się interfejs startowy z podstawowym wyborem aplikacji – podobnie jak w przypadku telefonu komórkowego czy tabletu. Można użyć pilota zdalnego sterowania, a w zależności od modelu nawigowanie po interfejsie możliwe jest też za pomocą asystenta głosowego. Dodatkowe aplikacje dostępne są w sklepie z aplikacjami.

Interfejs użytkownika Smart TV Smart TV ma interfejs użytkownika z aplikacjami.

W zależności od producenta w telewizorach Smart TV stosowane są różne systemy operacyjne. W rezultacie interfejs użytkownika wygląda nieco inaczej w zależności od modelu, jednak funkcje są zawsze do siebie podobne. Producenci korzystają obecnie z systemów

  • Android TV (często w telewizorach Sony, Philips, Sharp i wiele innych),
  • Tizen (własny system operacyjny telewizorów firmy Samsung),
  • WebOS (LG)
  • i Firefox OS / My Home Screen (Panasonic).

Systemy te, podobnie jak system operacyjny telefonu komórkowego, są regularnie aktualizowane. Przy zakupie zwróć uwagę na to, jak długo i czy regularnie dany Smart TV będzie otrzymywać aktualizacje.

Wskazówka: Telewizory Smart TV nie podlegają żadnym standardom; niemal każdy producent oferuje swój własny wariant. Termin ten oznacza po prostu, że telewizor oferuje więcej niż telewizję linearną. Telewizory Smart TV są często nazywane telewizorami hybrydowymi, ponieważ umożliwiają strumieniowe przesyłanie multimediów, takich jak seriale i filmy, przez internet, a także oglądanie klasycznej telewizji linearnej.

2. Warunki korzystania z telewizora Smart TV

Aby w pełni wykorzystać potencjał telewizora Smart TV, potrzebne jest sprawne połączenie z internetem. Wiele telewizorów Smart TV można podłączyć bezpośrednio za pomocą kabla sieciowego, ale możliwe jest również korzystanie z nich przez Wi-Fi. Połączenie za pomocą kabla sieciowego oferuje następujące korzyści:

  • zapewnia największą możliwą szerokość pasma dla transmisji danych oraz
  • stabilność połączenia z internetem.

Przepustowość danych, jaka powinna być oferowana przez sieć, zależy od rozdzielczości odtwarzanych treści:

  • w przypadku mediów Full HD sieć powinna zapewniać przepustowość danych na poziomie co najmniej 16 Mb/s,
  • w przypadku treści 4K należy zaplanować przepustowość danych na poziomie co najmniej 25 Mbit/s.

Porada: Jeśli router nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie telewizora, można użyć tak zwanych adapterów Powerline. Jeden z adapterów podłączasz do wolnego gniazda w pobliżu routera i łączysz z routerem za pomocą kabla sieciowego. Drugi adapter podłączasz do gniazda w pobliżu telewizora i łączysz z telewizorem Smart TV za pomocą kabla sieciowego. W ten sposób możesz nawiązać połączenie z routerem za pośrednictwem linii energetycznej i korzystać z większej przepustowości danych oraz bardziej stabilnego połączenia niż za pośrednictwem bezprzewodowego połączenia internetowego (Wi-Fi).

3. Odpowiedni rozmiar obrazu telewizyjnego

W przypadku ekranów telewizyjnych rozmiar określany jest jako przekątna ekranu w calach ("). Jeden cal to 2,54 cm. Poniższa grafika ilustruje w przybliżeniu różnice między różnymi rozmiarami ekranów.

różne rozmiary ekranu telewizora Różne rozmiary ekranu w porównaniu do osoby o wzroście około 1,65 metra.

Odpowiednia odległość siedzenia również ma kluczowe znaczenie przy wyborze rozmiaru telewizora Smart TV. Jeśli usiądziesz za daleko od telewizora, nie zobaczysz szczegółów obrazu. Jeśli usiądziesz za blisko, to w zależności od rozdzielczości ekranu, możesz widzieć poszczególne piksele, zakłócające obraz, który może wydawać się niejednorodny lub nawet migotać. Idealną odległość siedzenia należy też dostosować w taki sposób, aby oczy nie musiały się męczyć i widziany obraz był optymalny.

Poniższa grafika przedstawia kilka popularnych rozmiarów i rozdzielczości ekranów wraz z zalecanymi odległościami siedzenia.

różne odległości siedzenia od telewizora Zalecane odległości siedzenia dla różnych telewizorów Smart TV.

Porada: Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać odpowiedni rozmiar telewizora? W takim razie zapoznaj się z naszym Przewodnikiem po rozmiarach telewizorów, zawierającym praktyczne tabele do bezpośredniego odczytu i pobierania potrzebnych informacji.

4. Odpowiednia rozdzielczość dla telewizorów Smart TV

Rozdzielczość telewizora wskazuje, z ilu punktów obrazu (pikseli) składa się obraz telewizyjny. Warto zapamiętać te dwa główne kryteria wyboru odpowiedniej jakości obrazu dla telewizora Smart TV:

  1. Zwykle obowiązuje zasada, że im więcej pikseli, tym ostrzejszy obraz.
  2. Ostrość optyczna zależy jednak również od rozmiaru ekranu. W tej kwestii ważne jest, że im większa przekątna ekranu, tym wyższa powinna być rozdzielczość.

Popularne rozdzielczości to obecnie:

  • Full HD (1920 x 1080 px):

    Full HD przestaje już być standardem zwłaszcza w przypadku dużych ekranów i jest zastępowana przez Ultra HD lub 4K i 8K. Rozdzielczość FHD używana jest w telewizorach często już tylko o przekątnej ekranu do 32 cali.

  • Ultra-HD / 4K (3840 x 2160 px):

    W formacie 16:9 obraz w rozdzielczości UHD wyświetlany jest jako 3840 x 2160 pikseli. UHD uchodzi obecnie za standardową rozdzielczość.

różne rozdzielczości ekranu Różne rozdzielczości ekranu

5. Odpowiednia technologia ekranu dla telewizorów Smart TV

W zależności od technologii ekranu poszczególne piksele podświetlane są w różny sposób. Powoduje to jakościowo różne odwzorowanie kolorów i kontrastów. Możesz wybierać spośród podanych niżej, popularnych technologii ekranu:

  • LED (Liquid Emitting Diode): technologia LED to rozwinięcie ekranów LCD, stosowane często w małych telewizorach.

  • QLED (diody elektroluminescencyjne z kropkami kwantowymi): telewizory Smart TV z technologią ekranu QLED oferują mocne kolory i kontrasty oraz najlepszy stosunek ceny do jakości. Technologia QLED jest szczególnie przydatna w przypadku większych przekątnych ekranu.

  • OLED (Organic Light Emitting Diode): technologia ekranów OLED to obecnie najlepsza jakość na rynku. Urządzenia OLED oferują prawdziwą czystość kolorów, wysoki kontrast i głęboką czerń. Ponadto jakość obrazu pozostaje bez zmian niezależnie od kąta widzenia.

6. Dźwięk w telewizorach Smart TV

Telewizory stają się coraz cieńsze, aby jak najłatwiej można było włączać je w przestrzeń mieszkalną. Umożliwia to na przykład wieszanie ich na ścianie – jak obraz. Jednak te płaskie konstrukcje często negatywnie odbijają się na dźwięku telewizora. Nowoczesna konstrukcja oznacza utratę miejsca na duże głośniki, w tym komorę rezonansową.

Aby mieć pewność, że dźwięk z telewizora będzie zawsze najwyższej jakości, warto wyposażyć telewizor w soundbar lub inne głośniki zewnętrzne. Może to być przykładowo technologia Surround-Sound czy nawet Dolby Atmos.

Telewizor z soundbarem Dzięki soundbarom możesz wzbogacić swój telewizor Smart TV najlepszym dźwiękiem.

7. Alternatywy dla telewizorów Smart TV

Jeśli Twój telewizor nadal wyświetla dobry obraz, ale nie ma żadnych inteligentnych funkcji lub nie ma już aktualizacji systemu operacyjnego, możesz go doposażyć w tzw. set-top box. Za pomocą takiego dodatkowego urządzenia uzyskasz dostęp do wielu inteligentnych funkcji. Przyłączasz urządzenie za pomocą interfejsu w telewizorze, podłączasz je do internetu i natychmiast otrzymujesz interfejs ze wszystkimi funkcjami, jakie masz w Smart TV. Następnie możesz poruszać się po interfejsie użytkownika za pomocą dołączonego pilota zdalnego sterowania. Kontrolery te często mają nawet asystentów głosowych.

Najbardziej znane dekodery set-top box umożliwiające korzystanie z funkcji Smart TV to:

  • Amazon Fire Stick
  • Apple TV
  • Google Chromecast
  • i wiele więcej.

Dekodery set-top box różnych producentów Dzięki takim dekoderom możesz sprawić, że Twój stary telewizor stanie się inteligentny!

8. Podsumowanie

Większość dzisiejszych telewizorów ma możliwość podłączenia do internetu. Poniżej jeszcze raz podsumowaliśmy najważniejsze aspekty zakupowe przy wyborze telewizora Smart TV.

Zanim zdecydujesz się na nowy telewizor Smart TV, zadaj sobie następujące pytania:
  • Jak duży ma być mój nowy telewizor Smart TV?

    Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak daleko siedzisz od telewizora. Im większa odległość między Tobą a telewizorem, tym większa powinna być przekątna ekranu.

  • Jaki telewizor Smart TV z jakim systemem operacyjnym wybrać?

    Systemy operacyjne telewizorów Smart TV zależą od producenta. Zwróć uwagę na to, od kiedy istnieje wersja oprogramowania telewizora i jak długo będą dostarczane jej aktualizacje. W przeciwnym razie może się okazać, że aplikacje nie są już obsługiwane lub w ogóle nie są dostępne.

  • Jaką rozdzielczość wybrać dla telewizora Smart TV?

    Wybór rozdzielczości ekranu zależy również od odległości siedzenia i rozmiaru telewizora, ponieważ im większa przekątna ekranu, tym wyższa powinna być rozdzielczość. O ile rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 px) stosuje się obecnie tylko w mniejszych telewizorach do 32 cali, to standardem dla dużych telewizorów jest obecnie Ultra HD (4k).

  • Jaką technologię ekranu wybrać?

    Jeśli cenisz sobie wspaniałe kolory i bogatą czerń, zdecyduj się na wyświetlacz OLED. Jednak ma to również swoją cenę, zatem od Twojego budżetu będzie zależało, czy wybierzesz zwycięzcę cenowego QLED, czy technologię OLED premium.

  • Jakich interfejsów potrzebujesz?

    Przemyśl to, jakie interfejsy ma oferować Twój nowy telewizor Smart TV. Popularne są złącza HDMI, które mogą przesyłać zarówno obraz, jak i dźwięk (np. za pośrednictwem laptopa), a także gniazda USB lub dodatkowe interfejsy dla kart pamięci. Do maksymalizacji szerokości pasma internetu i zapewnienia stabilnego połączenia przydatne jest również złącze LAN.

  • Czy chcesz tylko ulepszyć i doposażyć swój telewizor?

    Jeśli chcesz tylko ulepszyć swój stary telewizor bez funkcji smart, wystarczy inteligentny dekoder, taki jak Apple TV lub Amazon Fire TV. To wszystko, czego potrzebujesz, aby zapewnić telewizorowi dodatkowe opcje użytkowania. Możesz także rozszerzyć dźwięk telewizora o dźwięk przestrzenny Surround-Sound, a nawet Dolby Atmos, kupując soundbar lub głośniki zewnętrzne.

9. Często zadawane pytania

  • Jaka jest różnica między telewizorem Smart TV a zwykłym telewizorem?

    Smart TV umożliwia surfowanie po internecie i wyświetlanie treści online na ekranie telewizora, na przykład z YouTube lub od dostawców usług strumieniowych, takich jak Netflix, a także wielu innych aplikacji. Na telewizorze można również odtwarzać prywatne pliki wideo, muzyczne lub graficzne.

  • Czy mogę oglądać telewizję na telewizorze Smart TV bez internetu?

    Tak, nie potrzebujesz połączenia z internetem do obsługi Smart TV, jeśli chcesz oglądać tylko telewizję linearną.

  • Czy potrzebuję Smart TV, jeśli nadal oglądam tradycyjną telewizję?

    Telewizory Smart TV są również znane jako telewizory hybrydowe, ponieważ umożliwiają oglądanie zarówno telewizji linearnej, tj. klasycznej, jak i inteligentnej. Dzięki telewizorowi Smart TV możesz korzystać z szerokiej gamy funkcji i w porównaniu z telewizorem, którego nie można podłączyć do internetu – nic nie tracisz.

  • Czego potrzebuję do Smart TV?

    Aby móc korzystać z telewizora Smart TV, potrzebne jest połączenie z internetem. W zależności od złączy danego modelu można podłączyć telewizor Smart TV za pośrednictwem kabla lub Wi-Fi i odpowiednio korzystać ze wszystkich dodatkowych funkcji.

  • Czy wszystkie telewizory są inteligentne?

    Obecnie większość telewizorów to telewizory inteligentne, co oznacza, że można je podłączyć do internetu, aby na przykład przesyłać strumieniowo seriale i filmy.

Słownik pojęć
  • Telewizja linearna: program telewizyjny realizowany według klasycznego programu nadaw
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.