Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

i5 czy i7: który procesor jest lepszy? [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/nortonrsx]

i5 czy i7: który procesor jest lepszy?

Mały element, istotne działanie: procesor stanowi serce komputera i ma znaczący wpływ na jego wydajność. Procesory Intel to doskonały wybór, jeśli kupujesz nowy komputer lub chcesz go zmodernizować. Podpowiemy Ci, czy procesor Intel z serii i5 lub i7 jest odpowiedni dla Ciebie.


1. i5 czy i7: który procesor będzie dla mnie lepszy?

Seria „i” Intel obejmuje kilka głównych procesorów (CPU = jednostka centralna) do laptopów, komputerów stacjonarnych i stacji roboczych. Procesory są podzielone na różne klasy wydajności od i3 do i9. Procesory z serii i5 lub i7 są zalecane dla większości użytkowników – procesory te są stosowane w komputerach klasyfikowanych jako komputery uniwersalne, klasyczne urządzenia do pracy lub komputery do gier.

To, czy lepszą serią będzie dla Ciebie i5 czy i7, zależy od tego, w jaki sposób chcesz korzystać z komputera i jakie masz wymagania wobec sprzętu: ogólnie rzecz biorąc, procesory i5 oferują niższą wydajność niż modele i7, więc nadają się do mniej wymagających obliczeniowo zastosowań, i są tańsze.

Najlepsze procesory Intel z serii i5 i i7

Rekomendacja i5: Intel Core i5-10600K Rekomendacja i7: Intel Core i7-10700K
Przystępny cenowo procesor klasy średniej o dobrej wydajności Najwyższej klasy procesor oferujący najwyższą wydajność
Wysoka standardowa częstotliwość 4100 MHz Standardowa częstotliwość 3800 MHz
Możliwe prędkości taktowania do 4800 MHz (dzięki technologii Turbo Boost) Możliwe prędkości taktowania do 5100 MHz (dzięki technologii Turbo Boost)
6 rdzeni; możliwość przetwarzania 12 wątków (dzięki technologii Hyper Threading) 8 rdzeni; możliwość przetwarzania 16 wątków (dzięki technologii Hyper Threading)
10. generacja (Comet Lake S) 10. generacja (Comet Lake S)
Zintegrowana karta graficzna: Intel HD Graphics UHD 630 Zintegrowana karta graficzna: Intel HD Graphics UHD 630
Natywna obsługa pamięci RAM DDR4 2666 Natywna obsługa pamięci RAM DDR4 2933
Pobór mocy ok. 137 W, tj. stosunkowo niski pobór mocy Pobór mocy ok. 196 W
Wymagane gniazdo na płycie głównej: LGA 1200 firmy Intel Wymagane gniazdo na płycie głównej: LGA 1200 firmy Intel
Optymalny do grania pod DirectX 12 (jeśli karta graficzna obsługuje ten pakiet)

Główne różnice między procesorami i5 i i7 Wybór między procesorami i5 i i7 zależy w dużej mierze od tego, do czego chcesz używać swojego komputera (w dłuższej perspektywie).

Procesor jest zwykle podłączony do gniazda na płycie głównej – przy zakupie nowego procesora i5 lub i7 należy zatem upewnić się, że wszystkie komponenty są ze sobą kompatybilne. Więcej informacji na temat szczegółów technicznych procesorów, takich jak objaśnienia wspomnianych powyżej cech wydajności, można znaleźć w rozdziale 4. Poniżej omówimy, kiedy lepiej wybrać procesor i5, a kiedy i7.

1.1 Dlaczego warto wybrać procesor Intel i5

Model i5 reprezentuje średnią półkę procesorów z serii „i” Intel: jego wydajność plasuje się pomiędzy procesorami z serii i3 i i7.

W związku z tym procesory i5 nadają się do uniwersalnych PC do użytku prywatnego i profesjonalnego. Na komputerach stacjonarnych i laptopach wyposażonych w procesor i5 płynnie działają nie tylko programy biurowe i gry casualowe, ale często także bardziej wymagające gry. W takim przypadku należy jednak liczyć się z gorszą jakością grafiki, a liczba czasów ładowania lub liczba klatek na sekundę może być niewystarczająca dla niektórych graczy. Procesor i5 dobrze sprawdza się również przy obróbce zdjęć i materiałów wideo; do zastosowań profesjonalnych zalecane są jednak modele i7.

Ogólne cechy procesorów i5

  • Od 2 do 6 rdzeni
  • Częstotliwość taktowania: 1–4,10 GHz
  • Pamięć podręczna: 3–12 MB Intel Smart Cache*

*Intel Smart Cache to ostatnia i największa pamięć podręczna procesora (pamięć podręczna ostatniego poziomu), do której mają dostęp wszystkie rdzenie procesora – w przeciwieństwie do mniejszych jednostek pamięci podręcznej, które mogą być używane tylko przez jeden rdzeń naraz. Współdzielona pamięć podręczna zwiększa wydajność i zmniejsza zużycie energii. Więcej informacji na temat szczegółów technicznych można znaleźć w rozdziale 4.

Podsumowanie: procesory Intel z serii i5idealne dla oszczędnych użytkowników, którzy potrzebują szybkiego laptopa lub komputera stacjonarnego lub chcą zmodernizować istniejący system za pomocą nowego procesora.

Ważne: procesory i5, które nie należą do 10. generacji (Comet Lake S) lub 11. generacji (Rocket Lake S), mogą nie być wyposażone w technologię Hyper Threading. Technologia ta jest jednak niezbędna dla wszystkich użytkowników, którzy chcą uruchamiać wiele różnych programów i aplikacji w tym samym czasie. W takich przypadkach należy więc wybrać procesor i5 10. lub 11. generacji lub procesor i7.

Nasze rekomendacje dla i5

  • Jeśli szukasz komputera do codziennego użytku lub komputera biurowego, który nadaje się do surfowania po internecie, przesyłania strumieniowego i pracy biurowej, rekomendujemy Intel Core i5-9400.
  • Dla bardziej wymagających użytkowników i umiarkowanych graczy rekomendujemy Intel Core i5-10600K (z możliwością przetaktowywania) oraz i5-10600KF (z możliwością przetaktowywania, bez zintegrowanej karty graficznej) jako wydajny i stosunkowo niedrogi procesor.

1.2 Dlaczego warto wybrać procesor Intel i7

Intel Core i7 jest wykorzystywany w wysokiej klasy komputerach, które są przeznaczone na przykład dla kreatywnych użytkowników i graczy, którzy stawiają wysokie wymagania sprzętowe wobec swoich komputerów. Jeśli nie chcesz rezygnować z intensywnych zadań obliczeniowych, takich jak obróbka zdjęć i materiałów wideo lub gry, wybierz procesor z tej serii, pomimo stosunkowo wysokiej ceny i7.

W przypadku laptopa zazwyczaj nie ma możliwości późniejszego doposażenia sprzętu. Dlatego warto traktować zakup notebooka jako inwestycję na przyszłość i wybrać nieco wyższą klasę wydajności sprzętu niż ta, którą uważa się za niezbędną w momencie zakupu.

Ogólne cechy procesorów i7

  • Od 2 do 8 rdzeni
  • Częstotliwość taktowania: 1,10–4 GHz
  • Pamięć podręczna: 4–16 MB Intel Smart Cache*

*Intel Smart Cache to ostatnia i największa pamięć podręczna procesora, do której mają dostęp wszystkie rdzenie procesora – w przeciwieństwie do mniejszych jednostek pamięci podręcznej, które mogą być używane tylko przez jeden rdzeń naraz. Intel Smart Cache poprawia wydajność komputera i zmniejsza zużycie energii. Więcej informacji na temat pamięci podręcznej i innych zagadnień technicznych związanych z procesorami można znaleźć w rozdziale 4.

Podsumowanie: jeśli budżet na to pozwala, warto kupić procesor Intel z serii i7. Dzięki temu nie trzeba będzie modernizować ani ewentualnie wymieniać komputera przez stosunkowo długi czas.

Ważne: aby móc w pełni wykorzystywać potencjał potężnego procesora, takiego jak Intel i7, komputer potrzebuje równie wydajnych podzespołów. Karta graficzna i pamięć RAM są tu szczególnie ważne.

Nasze rekomendacje dla i7

  • Procesory takie jak Intel Core i7-10700K (z możliwością przetaktowywania) i Intel Core i7-10700KF (z możliwością przetaktowywania, bez zintegrowanej karty graficznej) są idealne dla graczy i innych wymagających użytkowników.
  • Kreatywni użytkownicy, którzy zajmują się obróbką zdjęć i materiałów wideo, powinni wybrać wyjątkowo szybki i wydajny model z serii procesorów Intel X – na przykład Intel Core i7-9800X.

2. Wszystkie procesory Intel z serii „i”

Oprócz zaprezentowanych już serii procesorów i5 oraz i7 dostępne są jeszcze dwie serie: i3 oraz i9. Procesory i3 przeznaczone są przede wszystkim do niskowydajnych modeli klasy podstawowej, podczas gdy procesory i9 skierowane są głównie do profesjonalnych użytkowników, którzy wymagają od komputera najlepszej możliwej wydajności do celów tworzenia grafiki cyfrowej, obróbki zdjęć i materiałów wideo, oraz do graczy, którzy szukają sprzętu z wyższej półki. Laptopy i komputery stacjonarne, których cena kształtuje się na poziomie (wyższej) klasy średniej lub klasy wyższej, są natomiast wyposażone w procesory Intel i5 lub i7.

Procesory Intel z serii „i” w skrócie

  • i3: do przystępnych cenowo komputerów klasy podstawowej
  • i5: do wszechstronnych i klasycznych komputerów do pracy
  • i7: do komputerów do pracy o wyższych wymaganiach wydajnościowych i komputerów do gier
  • i9: do profesjonalnych komputerów dla kreatywnych użytkowników i bardzo wymagających graczy

Ogólna zasada: im wyższa liczba po „i”, tym lepsza wydajność procesora Intel, co znajduje również odzwierciedlenie w odpowiednim poziomie cen komponentów i wyposażonych w nie komputerów. Procesor z serii i7 jest zatem generalnie bardziej wydajny niż model i5. Aby jednak oszacować rzeczywistą wydajność procesora, należy wziąć pod uwagę więcej szczegółów. Można je określić za pomocą dokładnego oznaczenia procesora Intel, co omówimy w następnym rozdziale.

3. Jak czytać oznaczenia modeli i5 lub i7

Aby wybrać odpowiedni procesor, należy zrozumieć poszczególne oznaczenia procesorów Intel. Nazwy procesorów Intel składają się z następujących elementów (w nawiasach znajdują się przykładowe oznaczenia modeli): marka (Intel Core), rodzina lub seria procesorów (i5 lub i7), numer modelu (10700 lub 9800) i przyrostek (K lub X). Numer modelu składa się z numeru generacji procesora (10 lub 9) i numeru procesora (700 lub 800), który rozróżnia każdy procesor według innych cech funkcjonalnych, takich jak częstotliwość taktowania i liczba rdzeni.

Zgodnie z opisem oznaczenia Intel Core i7-10700K to procesor Intel Core z serii i7 (wyższa klasa), który należy do 10. generacji i oferuje możliwość przetaktowywania (przyrostek K).

Wyjaśnienie oznaczeń modeli Intel Core Ta grafika przedstawia przykładowe oznaczenie modelu Intel Core.

Znaczenie ważnych przyrostków procesorów Intel

  • H: wydajny procesor do notebooków, idealny do laptopów gamingowych
  • K: odblokowany procesor, dzięki czemu możliwe jest przetaktowywanie
  • F: bez zintegrowanego modułu graficznego, konieczny zakup karty graficznej
  • G: z dodatkowymi funkcjami graficznymi
  • X: do kreatywnych zadań wymagających wysokiej wydajności

Wskazówka: możliwe jest również łączenie kilku przyrostków – na przykład przyrostek HK oznacza procesor laptopa, który może być przetaktowywany, z kolei KF oznacza, że procesor może być przetaktowywany i nie zawiera zintegrowanej karty graficznej.

4. Wiedza podstawowa: ważne szczegóły techniczne dotyczące procesorów Intel

Podczas wyszukiwania nowego procesora można natknąć się na różne terminy i wartości, które mogą być trudne do skategoryzowania. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych komponentów i funkcji związanych z procesorami Intel. Odnoszą się one nie tylko do rodzin procesorów i5 i i7, ale także do innych serii i procesorów tego producenta.

Procesor główny (CPU) i procesor graficzny (GPU)

Główny procesor (CPU = jednostka centralna), zwykle nazywany po prostu procesorem, przetwarza wszystkie informacje i steruje poszczególnymi procesami komputera, dlatego ma kluczowe znaczenie dla wydajności komputerów stacjonarnych i laptopów. Zazwyczaj jest on podłączony do gniazda na płycie głównej. Jeśli więc chcesz samodzielnie złożyć lub zmodernizować swój komputer, upewnij się, że nowy procesor jest kompatybilny z gniazdem na płycie głównej.

Porada: informacje na temat gniazda wymaganego dla danego procesora można znaleźć w opisie produktu lub arkuszu danych procesora. Jeśli nie masz pewności, jakie gniazdo ma Twoja obecna płyta główna, możesz sprawdzić to w rejestrze komputera lub skorzystać z bezpłatnego narzędzia, aby to sprawdzić. Upewnij się jednak, że źródło darmowego oprogramowania jest godne zaufania.

CPU nie należy mylić z GPU, czyli z procesorem graficznym, który wspomaga główny procesor w części zadań polegających na intensywnym obliczeniowo przetwarzaniu informacji, ponieważ służy on do wyświetlania obrazu. Procesor graficzny jest zatem szczególnie ważny w przypadku komputerów do gier i wszelkich aplikacji do obróbki zdjęć i materiałów wideo. Jeśli natomiast wykorzystujesz komputer jako klasyczne urządzenie do pracy głównie do obsługi aplikacjach biurowych, wystarczająca będzie jednostka graficzna zintegrowana z procesorem, na przykład Intel HD Graphics UHD 630. Odpowiednie informacje można znaleźć w opisie produktu danego procesora.

Częstotliwość taktowania procesorów i5 i i7

Częstotliwość taktowania odgrywa ważną rolę w procesorach, ale nie jedyną. Jest ona mierzona w gigahercach (GHz), służy jako wskazówka dla oczekiwanej wydajności komputera i powinna wynosić od 3 do 4 GHz. Innym ważnym wska źnikiem jest wartość IPC (Instructions Per Cycle): dostarcza ona informacji o tym, ile poleceń jest przetwarzanych na cykl taktowania, a tym samym zapewnia dokładny obraz wydajności procesora. Im wyższa wartość IPC, tym wydajniej pracuje procesor – z uwagi na znaczące różnice warto jednak przede wszystkim porównywać tę wartość dla modeli tej samej marki i generacji.

Technologia Turbo Boost

Technologia Intel Turbo Boost automatycznie zwiększa częstotliwość taktowania, gdy tylko jest to wymagane ze względu na większe obciążenie. W związku z tym procesor działa z maksymalną możliwą częstotliwością taktowania tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Taki elastyczny procesor oszczędza energię podczas normalnego użytkowania, a także emituje mniej ciepła, co pomaga oszczędzać baterię w laptopach.

Rdzenie, wątki i technologia Hyper Threading

Większość procesorów ma kilka rdzeni, na które rozdzielone są wszystkie operacje przetwarzania wykonywane przez komputer. Wraz z częstotliwością taktowania i IPC określają one wydajność procesora. Ogólna zasada jest następująca: im więcej rdzeni ma procesor, tym lepsza jest jego wydajność.

Technologia Hyper Threading firmy Intel umożliwia również, aby każdy fizyczny rdzeń procesora działał tak, jakby składał się z dwóch rdzeni logicznych, z których każdy przetwarza po jednym wątku (rodzaj pojedynczego fragmentu procesu). Zwiększa to wydajność bardziej niż byłoby to możliwe poprzez optymalizację poszczególnych rdzeni. Dzięki Hyper Threading komputer stacjonarny lub laptop może zatem przetwarzać więcej informacji w krótszym czasie niż bez tej technologii, którą inni producenci nazywają wielowątkowością (Multi Threading). Zalety wątków są szczególnie widoczne podczas uruchamiania kilku programów wymagających dużej mocy obliczeniowej, w grach komputerowych i podczas przesyłania strumieniowego.

Ważne: podczas gdy wszystkie procesory i7 są wyposażone w tę technologię, Hyper Threading znajduje zastosowanie tylko w procesorach z serii i5, które należą do 10. lub 11. generacji.

Generacja procesora

Procesory są zawsze przydzielone do generacji: im nowszy procesor, tym szybszy, ale też droższy. Wysokowydajne modele Intel należą do 10. lub 11. generacji, które są nazywane również Comet Lake S i Rocket Lake S. Generację procesora można łatwo określić na podstawie danego oznaczenia modelu: po numerze serii (np. i5 lub i7) następuje wskaźnik generacji, a kolejne cyfry oznaczają konkretny wariant. Rekomendowany przez nas procesor i5, Intel Core i5-10600K, jest zatem procesorem 10. generacji.

Intel Smart Cache

Pamięć podręczna procesora jest schowkiem dla danych i poleceń; służy jako szybki bufor. Pamięci podręczne są podzielone na różne poziomy, przy czym pamięć podręczna L1 jest najmniejsza. Intel Smart Cache to ostatnia i największa pamięć podręczna procesora (pamięć podręczna ostatniego poziomu), do której mają dostęp wszystkie rdzenie procesora. Zwiększa ona wydajność i zmniejsza zużycie energii. Intel Smart Cache można znaleźć w wielu procesorach i5 i i7.

DDR4 i natywna obsługa pamięci operacyjnej

Pamięć RAM (Random Access Memory) jest używana jako pamięć robocza w komputerach – to tutaj przechowywane są tymczasowo wszystkie uruchomione procesy i programy. Im więcej pamięci RAM jest zajęte, na przykład przez dużą liczbę programów działających równolegle, tym wolniejszy staje się komputer stacjonarny lub laptop.

Popularne typy pamięci to DDR3 i DDR4 (DDR = Double Data Rate; podwójna szybkość transmisji). Podobnie jak w przypadku procesora lub gniazda, i tutaj należy zachować ostrożność podczas montażu lub modernizacji komputera, aby mieć pewność, że komponenty są kompatybilne z płytą główną: na płycie głównej można podłączyć moduł DDR3 lub DDR4. Sekwencja cyfr następująca po typie pamięci informuje o możliwej częstotliwości taktowania – im wyższa liczba, tym szybsza pamięć RAM. Jednak procesor musi również obsługiwać tę prędkość, aby komputer mógł z niej korzystać.

Na przykład, jeśli natywna obsługa pamięci RAM DDR4-2666 jest określona dla procesora i5, spowoduje to ograniczenie prędkości potencjalnie szybszej pamięci RAM, takiej jak DDR4-2933 RAM, chyba że procesor zostanie przetaktowany. Przetaktowywanie (overclocking) zwiększa częstotliwość procesora, co powoduje wyższą emisję ciepła i większe zużycie energii, dlatego należy zapewnić wystarczające chłodzenie. Ponadto zmieniona częstotliwość taktowania może mieć negatywny wpływ na stabilność i żywotność różnych komponentów. Procesory Intel z przyrostkiem K lub X mogą być przetaktowywane.

DirectX 12

DirectX 12 to najnowszy interfejs programowania firmy Microsoft, który oferuje znaczną przewagę nad swoimi poprzednikami, szczególnie w kontekście gier. Dotyczy to przede wszystkim komunikacji pomiędzy procesorem a kartą graficzną – dzięki interfejsowi kilka rdzeni może komunikować się z GPU jednocześnie. W ten sposób procesory z kilkoma rdzeniami są optymalnie wykorzystywane, a obciążenie CPU jest zmniejszone, ponieważ kilka zadań jest przetwarzanych jednocześnie, a nie jedno po drugim. Aby było to możliwe, potrzebna jest karta graficzna obsługująca DirectX 12.

Dzięki licznym rdzeniom i wątkom procesory Intel z serii i7 są uważane za idealne do gier pod DirectX12. Te liczne rdzenie i wątki przyczyniają się do zwiększenia wydajności, co jest zauważalne w postaci krótszych czasów ładowania i wyższych wartości FPS (klatki na sekundę), co z kolei przekłada się na płynne granie w gry.

5. Często zadawane pytania

  • Który procesor jest lepszy: i5 czy i7?

    Wybór odpowiedniej serii procesorów zależy od oczekiwań względem komputera i sprzętu: procesory i5 są uważane za jednostki klasy średniej, które oferują dobrą wydajność w stosunkowo niskich cenach. Procesor i5 jest wystarczający do codziennego użytku, gier casualowych i innych gier na umiarkowanych ustawieniach. Jeśli jednak masz wysokie wymagania wobec swojego komputera stacjonarnego lub laptopa, na przykład chcesz grać w wymagające obliczeniowo gry w najlepszej rozdzielczości lub korzystać z programów graficznych, lepszym wyborem będzie procesor i7. Zwłaszcza w przypadku notebooków warto zainwestować w takie procesory z najwyższej półki, gdyż późniejsza rozbudowa sprzętu często nie jest możliwa.

  • Czy procesor i5 jest wystarczająco dobry do gier?

    To, czy procesor z serii i5 jest do tego wystarczający, zależy od rodzaju i aktualności gier na PC. Jest to zawsze dobry wybór do gier casualowych, natomiast w przypadku gier AAA i innych gier wymagających dużej mocy procesora mogą wystąpić ograniczenia: zasadniczo takie gry na PC działają również na komputerze wyposażonym w procesor i5, ale tylko przy umiarkowanych ustawieniach graficznych. Trzeba się też liczyć z gorszym czasem ładowania i mniejszą liczbą klatek na sekundę – i7 jest tutaj lepszą opcją. Przy zakupie komputera do gier należy wziąć pod uwagę, oprócz procesora, również inne komponenty sprzętowe, takie jak karta graficzna i pamięć RAM.

  • Który procesor Intel jest najlepszy?

    Nie ma ogólnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od tego, do czego ma służyć nowy procesor: wymagania zwykłego PC znacznie różnią się od tych, które musi spełniać komputer do gier. W przypadku procesorów Intel można kierować się przyporządkowaniem do serii i3, i5, i7 i i9 – im wyższa wartość, tym mocniejszy procesor. Procesory i5 lub i7 są idealne dla większości użytkowników z klasy średniej lub wyższej.

  • Który proces będzie dobrym wyborem?

    Jeśli chcesz zmodernizować swój komputer lub kupić nowe urządzenie, musisz wybrać procesor spełniający Twoje wymagania. Procesory Intel z serii i5 lub i7 oferują dobrą lub bardzo dobrą wydajność, która różni się w zależności od generacji procesora. Sugerujemy wybór między 10. generacją (Comet Lake S) a 11. generacją (Rocket Lake S), które zapewniają najlepszą wydajność.

Podsumowanie, który procesor jest lepszy: i5 czy i7?

Procesory z serii „i” Intel obejmują różne klasy wydajności, takie jak i5 i i7 – oba procesory są zasadniczo odpowiednie dla komputerów, które mają służyć jako uniwersalne komputery, klasyczne urządzenia do pracy lub komputery do gier. To, który procesor (jednostka centralna) jest optymalny w danym przypadku, zależy od konkretnych zastosowań i wymagań sprzętowych:

  • i5: optymalny wybór do komputerów klasy średniej, na przykład do uniwersalnych komputerów do użytku prywatnego i profesjonalnego, a także do urządzeń do hobbystycznej obróbki zdjęć i do gier (o ile gracz jest w stanie zaakceptować gorszą jakość graficzną w przypadku gier bardziej zaawansowanych technologicznie)
  • i7: optymalny wybór do komputerów klasy wyższej, które muszą spełniać wysokie wymagania w zakresie obróbki zdjęć i materiałów wideo, a także gier
Słownik pojęć
  • CPU: Central Processing Unit – jednostka centralna; procesor wykonuje wszystkie niezbędne polecenia i procesy, a zatem ma kluczowe znaczenie dla wydajności komputera
  • i5: średniej klasy procesor z serii „i” marki Intel
  • i7: wyższej klasy procesor z serii „i” marki Intel
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.