Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Jaka pralka będzie dla mnie odpowiednia? [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/Choreograph]

Jaka pralka będzie dla mnie odpowiednia? Na to powinno się zwrócić uwagę!

Wybór pralki będzie w dużej mierze zależał od liczby osób w gospodarstwie domowym, ilości miejsca i indywidualnych wymagań w zakresie programów prania. Pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę, aby znaleźć pralkę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.


1. Modele z ładowaniem przednim i górnym

Kluczowa różnica między modelami ładowanymi od przodu i od góry polega na tym, że zajmują one różną ilość miejsca i są napełniane / opróżniane na dwa różne sposoby. Pralki z ładowaniem czołowym mają wziernik z przodu: konkretnie oznacza to, że drzwi można otwierać tylko w stronę pomieszczenia. W pralkach ładowanych od góry klapa znajduje się na górze, dzięki czemu można łatwo załadować pralkę brudnym praniem od góry. Zdecydowaną zaletą jest to, że potrzebujesz mniej miejsca, a tym samym masz możliwość zintegrowania pralki w małych pomieszczeniach. Jednak ze względu na to, że funkcje techniczne ładowarek ładowanych od góry muszą być zintegrowane na mniejszej przestrzeni, są one zwykle droższe niż pralki z ładowaniem od przodu.

Krótkie porównanie właściwości pralek ładowanych od przodu i od góry:

Pralki ładowane od przodu Pralki ładowane od góry
Otwierane do przodu Otwierane od góry
Możliwość montażu pod blatem roboczym Brak możliwości instalacji
Zwykle mieszczą do 12 kg Zwykle mieszczą niewiele – do 7 kg
Oferują dodatkowe miejsce na przedmioty Brak miejsca na odłożenie przedmiotów na górze z powodu klapy
Późniejsze dodawanie rzeczy do prania po jego rozpoczęciu jest możliwe tylko z funkcją dokładania Późniejsze dodawanie rzeczy do prania po jego uruchomieniu możliwe bez problemu
Zajmują stosunkowo dużo miejsca Zajmują bardzo mało miejsca dzięki wąskiej budowie
idealnie nadają się dla rodzin idealnie nadają się dla singli lub 2-osobowych gospodarstw domowych
Zachowują większą stabilność podczas eksploatacji Podczas wirowania mogą się mocniej trząść

Pralka ładowana od przodu Pralki z ładowaniem czołowym otwierają się do przodu – „na pomieszczenie”.

Pralka ładowana od góry W przypadku pralek ładowanych od góry pranie można wygodnie włożyć do urządzenia od góry.

2. Kryteria zakupu

Przy wyborze pralki decydującą rolę odgrywają różne aspekty, które powinno się wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o zakupie. Omówimy poszczególne punkty bardziej szczegółowo, co pozwoli Ci znaleźć odpowiednie urządzenie dla siebie.

2.1 Głośność

Zwłaszcza jeśli Twoja pralka stoi w mieszkaniu, a nie w pralni, poziom hałasu odgrywa decydującą rolę. Jeśli jesteś szczególnie wrażliwa/-y na wysoki poziom głośności, zaleca się wybór urządzenia, które pracuje tak cicho, jak to tylko możliwe. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na ten temat, zwróć uwagę na dane w decybelach, podane na poszczególnych modelach pralek. Głośność jest podawana osobno dla prania i wirowania. Orientacyjna wartość dla bardzo cichych pralek wynosi około 45 decybeli podczas prania i 68 decybeli podczas wirowania.

2.2 Pojemność

Pojemność pralki zależy w dużej mierze od liczby osób w Twoim gospodarstwie domowym. Duże rodziny składające się z pięciu lub więcej osób powinny wybierać pralki o ładowności do dwunastu kilogramów. Single mogą oczywiście wybrać modele o mniejszej pojemności. Ważne: podane informacje zawsze odnoszą się do maksymalnej możliwej ilości suchego prania.

Poniższy przegląd powinien dać Ci ogólną orientację:

Wielkość gospodarstwa domowego Wymagana pojemność
1- lub 2-osobowe gospodarstwo domowe pojemność co najmniej 3 kg
3- lub 4-osobowe gospodarstwo domowe pojemność co najmniej 6 kg
gospodarstwo domowe liczące 5 osób i więcej pojemność co najmniej 9 kg

Ważne: nie zaleca się zakupu pralki o znacznie większej pojemności niż jest to konieczne. W idealnym przypadku bęben powinien być możliwie napełniony, aby nie generować niepotrzebnie wysokich kosztów energii elektrycznej i wody. Przed zakupem zastanów się, ile zwykle masz rzeczy do prania.

2.3 Prędkość wirowania

W przypadku większości modeli prędkość wirowania wynosi od 1000 do 1600 obrotów na minutę. Im wyższa wartość, tym niższa wilgotność resztkowa. Dla porównania: w cyklu prania z prędkością wirowania 1000 obrotów na minutę wilgotność resztkowa wynosi około 60%, a przy 1400 obrotach tylko 50%.

Wysoka liczba obrotów na minutę jest szczególnie przydatna, jeśli po praniu włożysz pranie do suszarki bębnowej: powodem tego jest fakt, że praca suszarki bębnowej wiąże się z wyższymi kosztami energii w porównaniu do cyklu prania z wysoką prędkością wirowania. Jeśli jednak rozwieszasz pranie w mieszkaniu, na balkonie lub w piwnicy, wilgotność resztkowa może być nieco wyższa.

Pamiętaj: w przypadku delikatnych tkanin należy uważać, aby nie ustawić zbyt wysokiej prędkości wirowania, ponieważ może to spowodować uszkodzenie materiału. Dotyczy to na przykład wełny, dla której maksymalna prędkość wirowania powinna wynosić 800.

2.4 Zużycie energii elektrycznej i wody

Decydując się na zakup pralki – oprócz ceny kupna – powinno się wziąć również pod uwagę koszty eksploatacji. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej: modele są podzielone na kategorie od A do G (pralki z klasą efektywności energetycznej A są najbardziej energooszczędne, podczas gdy urządzenia z klasą efektywności energetycznej G są stosunkowo nieefektywne).

Odpowiednie dane można znaleźć na stosownej etykiecie energetycznej, która zawiera również następujące informacje:

  • zużycie energii w kWh
  • klasa wirowania
  • zużycie wody w l
  • zużycie energii na 100 cykli prania
  • czas trwania programu oszczędzania energii
  • głośność w dB podczas cyklu prania i wirowania
  • pojemność
  • kod QR z bardziej szczegółowymi informacjami o produkcie

Zwłaszcza jeśli masz kilka modeli na swojej krótkiej liście, warto porównać poszczególne etykiety energetyczne, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji zakupowej.

2.5 Programy prania

Przed zakupem pralki warto również zastanowić się, z jakich programów prania chcesz korzystać.

Większość osób bez problemu radzi sobie ze standardowymi programami:

  • pranie z gotowaniem (cykl prania w temp. 90°C)
  • pranie niezbyt brudne (cykl prania w temp. 30-40°C)
  • delikatne pranie (cykl prania w temp. 30°C)
  • pranie normalne (cykl prania w temp. 60°C)
  • Eco (cykl prania w temp. 60°C)
  • pranie kolorowe (możliwe cykle prania w temp. 30, 40 i 60°C)

Ponadto, niektóre urządzenia mają specjalne cykle prania, które są przeznaczone do konkretnych tkanin, takich jak:

  • jedwab
  • wełna
  • dżinsy
  • zasłony
  • puch

Oprócz szczególnej koncentracji na określonych tkaninach, niektóre pralki są również wyposażone w program krótki, w którym cykl prania trwa około 20 minut. Doskonale nadaje się on do czyszczenia odzieży sportowej lub do pierwszego prania nowych ubrań.

Przy okazji: pralki z programami automatycznymi są dedykowane dla tych, którzy przywiązują dużą wagę do wygodnego prania. Urządzenie automatycznie rozpoznaje stopień zabrudzenia umieszczonych w nim ubrań i dobiera odpowiedni program. Niektóre modele posiadają również funkcję pamięci, która umożliwia zapisanie określonych ustawień. Jest to szczególnie przydatne, jeśli regularnie wybierasz ten sam cykl prania lub prosisz przyjaciół lub członków rodziny o wypranie swoich rzeczy, na przykład gdy jesteś w podróży.

2.6 Integracja z rozwiązaniami inteligentnego domu

Inteligentne pralki mogą być przydatnym dodatkiem, zwłaszcza jeśli w gospodarstwie domowym jest już kilka urządzeń, którymi steruje się za pomocą smartfona. Zalety urządzeń z taką funkcją są oczywiste:

  • Aplikacja zapewnia dobry podgląd każdego cyklu prania. Możesz na przykład sprawdzić, kiedy pranie będzie gotowe.
  • Po włożeniu prania do bębna można wygodnie ustawić program prania za pomocą smartfona. Często masz nawet możliwość określenia stopnia zabrudzenia i materiałów, z których wykonane są ubrania przeznaczone do prania. Następnie odpowiedni program zostanie wybrany automatycznie.

2.7 Dostępne miejsce

Jeśli masz mało miejsca w domu, pralki ładowane od góry mogą być lepszym wyborem w porównaniu do pralek ładowanych od przodu (poszczególne zalety obu typów urządzeń zostały podsumowane w rozdziale 1). Jednak suszarka bębnowa może być również niezbędna, zwłaszcza w wieloosobowym gospodarstwie domowym, ponieważ nierzadko wymagane jest kilka cykli prania tygodniowo. W takim przypadku pralko-suszarki mogą być dla Ciebie lepszą alternatywą, ponieważ łączą w sobie funkcje pralki i suszarki bębnowej.

Pralko-suszarki mają następujące zalety:

  • Zwłaszcza jeśli nie masz podłączenia dla suszarki bębnowej lub pralni, w której można powiesić wilgotne ubrania, pralko-suszarka będzie idealnym wyborem, który zajmie niewiele miejsca.
  • Pranie można suszyć w urządzeniu wielofunkcyjnym bezpośrednio po zakończeniu cyklu prania. W ten sposób minimalizujesz również ryzyko powstawania pleśni w domu, czemu sprzyja wieszanie wilgotnych ubrań na wieszaku.
  • W przypadku korzystania z pralko-suszarki wilgotne pranie nie musi być przenoszone z pralki do suszarki bębnowej. Odzież pozostaje w urządzeniu aż do całkowitego wyschnięcia.
  • Czyszczenie filtra kłaczków nie jest konieczne.

Ważne: niemniej jednak, podejmując decyzję o zakupie, należy również pamiętać, że pralko-suszarki zużywają więcej energii i nie mogą być wypełnione do pełna, jeśli ubrania mają być suszone po cyklu prania. To, czy zalety przeważą nad wadami, zależy od Twojego indywidualnego zastosowania.

Pralko-suszarka Pralko-suszarka łączy w sobie funkcje pralki i suszarki bębnowej.

3. Często zadawane pytania

  • Która pralka będzie idealna dla rodziny z niemowlęciem lub małym dzieckiem?

    Jeśli pralka ma być swobodnie dostępna w mieszkaniu, ważne jest, aby wybrać bezpieczne urządzenie, którego dzieci nie będą w stanie uruchomić. Dostępne są specjalne modele z blokadami zabezpieczającymi przed dziećmi. Krótkie programy, które nadal zapewniają dobrą skuteczność prania, mogą być również przydatne w przypadku stosunkowo dużej ilości prania tam, gdzie jest niemowlę lub małe dziecko: są one szczególnie pomocne, jeśli szybko potrzebujesz wyprać jakąś rzecz. Jeśli Twoje dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, warto zwrócić uwagę na urządzenia ze specjalnymi programami antyalergicznymi.

  • Która pralka będzie najlepszym wyborem dla dwóch osób?

    Ilość dostępnego miejsca jest w tym przypadku kluczowa. Niektóre mieszkania przeznaczone dla dwóch osób charakteryzują się niewielkim metrażem: w takim przypadku wybór powinien paść na urządzenia o kompaktowych wymiarach. Ponadto maksymalna wielkość wsadu, wynosząca sześć kilogramów, jest zazwyczaj całkowicie wystarczająca. Poza tym przy zakupie pralki dla dwuosobowych gospodarstw domowych obowiązują te same kryteria zakupu, co w przypadku rodzin i singli.

  • Która pralka jest lepsza? Ładowana od góry czy od przodu?

    Nie można odpowiedzieć na to pytanie w sposób ogólny, ale raczej zależy to od Twoich warunków życia i wymagań, jakie stawiasz swojej pralce. Podczas gdy pralki ładowane od przodu są zwykle dostępne z większą pojemnością, pralki ładowane od góry, które również zajmują niewiele miejsca, umożliwiają wygodne ładowanie prania od góry.

Jak wybrać idealną pralkę – podsumowanie

Wybierając pralkę, możesz najpierw określić typ urządzenia:

  • Pralki ładowane od przodu są zazwyczaj tańsze i oferują większą pojemność.
  • Z drugiej strony, pralki ładowane od góry zajmują mniej miejsca.

Podejmując decyzję o zakupie, należy również wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Głośność: wyjątkowo ciche urządzenia generują tylko 45 dB podczas prania i około 68 dB podczas wirowania.
  • Pojemność: dla maksymalnie 2 osób powinna ona wynosić co najmniej 3 kg, dla maksymalnie 4 osób co najmniej 6 kg, a dla 5 osób i więcej co najmniej 9 kg. Duża pojemność jest również zalecana w przypadku dużych rzeczy do prania, takich jak kołdry.
  • Prędkość wirowania: powinna ona być jak najwyższa (1400 lub 1600 obrotów), aby pranie wyszło z pralki jak najbardziej suche.
  • Koszty eksploatacji: jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej, klasa efektywności energetycznej A jest najlepsza. zużycie wody powinno być również niskie w celu obniżenia kosztów i ochrony środowiska.
  • Programy prania: zwróć szczególną uwagę na specjalne programy, jeśli chcesz zadbać na przykład o delikatne tkaniny.
  • Funkcja Smart Home: zapewnia to dodatkową wygodę dzięki obsłudze za pośrednictwem aplikacji.
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.