Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Jak znaleźć wymarzony materac? [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/yacobchuk]

Jak znaleźć wymarzony materac?

Nie masz pewności, który materac będzie odpowiedni dla Ciebie i uwzględni Twoje nawyki związane ze snem? Pokażemy Ci, jak dobrać odpowiedni materac do typu snu, a tym samym poprawić jego jakość i Twoje samopoczucie.


1. Jaki materac będzie odpowiedni dla mnie?

Każdy człowiek śpi inaczej. Różne pozycje leżenia, kształty ciała i odczuwanie temperatury oznaczają, że nie każdy materac będzie równie wygodny. Niewygodne leżenie z powodu niewłaściwego materaca może sprawić, że rano będziesz odczuwać zmęczenie lub mieć trudności z zasypianiem. W najgorszym przypadku mogą wystąpić bóle pleców i może dojść do uszkodzenia kręgosłupa. Istnieje jednak odpowiednie rozwiązanie dla każdego rodzaju snu!

Ważne są tutaj następujące właściwości:

  • Twój kręgosłup powinien być w stanie utrzymać swój naturalny, prosty kształt nawet w pozycji leżącej
  • Materac powinien być dopasowany do Twojej wagi i wzrostu
  • W zależności od odczuwanej temperatury, materac powinien ogrzewać lub przepuszczać wilgoć (w przypadku silnego pocenia się)

Pomożemy Ci wybrać materac idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Materac z zimnej pianki nadaje się do wszystkich pozycji spania, ponieważ jest bardzo elastyczny i zapada się dokładnie w punktach, w których ciało ma największy ciężar, nadal podtrzymując inne części ciała (Elastyczność punktowa). Dzięki temu Twój kręgosłup pozostanie prosty. Niektóre materace piankowe są jednak raczej ciepłe w kontakcie, dlatego jeśli masz tendencję do łatwego pocenia się w nocy, powinno się wybrać materac sprężynowy.

Porada: Zwróć uwagę na Twoją pozycję po przebudzeniu, a nie po zaśnięciu, aby określić swój typ snu.

Czy najchętniej śpisz na plecach?

Aby zapewnić, że Twoje kręgi pozostaną w swojej naturalnej pozycji w nocy, materac powinien dopasować się do Twoich pleców tak, aby mógł nadal zachować kształt litery „S”. Oznacza to, że ciężkie części ciała, takie jak pośladki i ramiona, powinny być w stanie zagłębić się, podczas gdy lekkie części ciała, takie jak talia i głowa, otrzymują niezbędne podparcie. Wybierz materac o średniej twardości (stopień twardości od H2 do H4), aby pośladki mogły się w nim zagłębić, a dolna część pleców nie była uniesiona.

Czy wolisz spać na brzuchu?

Spanie na brzuchu jest niekorzystne dla Twoich pleców, ponieważ kręgosłup i tak musi się skręcić, aby można było położyć głowę na boku. Ale nie martw się: chociaż większość osób śpiących na brzuchu woli zasypiać na brzuchu, po krótkim czasie przekręcają się na bok. Zwróć raczej uwagę na pozycję, w której się budzisz, ponieważ prawdopodobnie śpisz na boku. Jeśli również zdarza Ci się leżeć rano na brzuchu, należałoby wybrać twardy materac (stopień twardości od H4 do H5), aby nie zapadać się zbyt głęboko w tej raczej niekorzystnej pozycji.

Czy jesteś osobą wyjątkowo wysoką?

Aby móc wyciągnąć się w nocy, materac powinien być o 20 centymetrów dłuższy niż Twój wzrost. Podczas gdy standardowy rozmiar to 200 centymetrów (tj. odpowiedni dla osób o wzroście do 180 centymetrów), w ofertach znaleźć można również wersje dłuższe, tzn. 210 lub 220 centymetrów.

Drzewo decyzyjne dot. rozmiaru materaca Przed zakupem materaca zastanów się, czego od niego oczekujesz.

Czy masz raczej drobniejszą czy nieco masywniejszą budowę ciała?

Stopnie twardości materacy podawane są w wartościach od H1 (miękki) do H5 (twardy), przy czym H2 do H4 to materace o średniej twardości. Jeśli waga Twojego ciała nie mieści się w średnim przedziale, poziom twardości ulegnie zmianie, ponieważ Twoje ciało będzie wywierać mniejszy nacisk w pozycji leżącej lub zapadać się. Jeśli ważysz więcej, rekomendujemy materace sprężynowe kieszeniowe z jak największą liczbą sprężyn lub materace lateksowe, ponieważ zapewniają one największą elastyczność i podparcie, dzięki czemu nie tworzą się niewygodne zagłębienia.

Czy marzniesz w nocy?

Jeśli masz tendencję do marznięcia w nocy, potrzebujesz materaca, który zatrzymuje ciepło ciała i nie wychładza się tak łatwo. Materace piankowe o drobnych porach są zatem szczególnie odpowiednie, ponieważ mogą odprowadzać tylko niewielką ilość ciepła.

Czy pocisz się w nocy?

Jeśli szybko robi Ci się zbyt ciepło w nocy i zaczynasz się pocić, zdecydowanie powinno się wybrać materac oddychający. Zapobiega to akumulacji ciepła, a wilgotne powietrze może zostać odprowadzone i odparować. Dlatego też materace sprężynowe kieszeniowe są szczególnie odpowiednie, ponieważ powietrze może w nich swobodnie krążyć. Ogólnie rzecz biorąc, materace z kieszeniami sprężynowymi zapewniają lepszą wentylację niż pianki, a tym samym dobry mikroklimat, gdy pocisz się w nocy.

Porada: Aby całkowicie przewietrzyć materac w ciągu dnia, nie należy przykrywać go pościelą, lecz pościelić łóżko, zwijając kołdrę po stronie stóp.

Czy cena materaca jest dla Ciebie najważniejszym czynnikiem?

Przede wszystkim należy wybrać materac, który odpowiada Twoim potrzebom w zakresie snu – a najlepiej wydać nieco więcej i traktować te pieniądze jako inwestycję w dobry sen i zdrowe plecy. Jeśli jednak nie należysz do osób o wrażliwym śnie lub szukasz materaca, na którym rzadko się śpi (np. w łóżku dla gości), w ofercie znajdziesz również liczne materace piankowe. Najtańszą pianką jest pianka polieterowa / PUR.

2. Jakie modele i materiały są dostępne?

Istnieją dwa zasadniczo różne modele materacy: materace wykonane z pianki i te z rdzeniem sprężynowym. Oba warianty mają swoje wady i zalety. Ogólnie rzecz biorąc, materace piankowe lepiej dopasowują się do kształtu ciała, podczas gdy materace z kieszeniami sprężynowymi zapewniają lepszą wentylację. Jeśli chodzi o trwałość, zależy ona od indywidualnych właściwości materiału i jakości wykonania. Wiele modeli obu typów jest również oferowanych jako warianty z różnymi strefami komfortu. Poniżej przedstawimy wszystkie popularne warianty materacy i opowiemy o ich szczególnych właściwościach i ewentualnych wadach, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Porównanie właściwości pianki i rdzenia sprężynowego Porównanie właściwości materacy piankowych i sprężynowych kieszeniowych

2.1 Materace z pianki

Materace piankowe mają wiele zalet: są elastyczne, trwałe i niedrogie. Dużą różnicą w porównaniu z materacami sprężynowymi kieszeniowymi jest oferowana przez nie elastyczność punktowa.

Informacja: Elastyczność punktowa oznacza, że pianka „poddaje się” dokładnie w miejscu, w którym jest dociskana ciężarem. Oznacza to, że materac jest dociskany w biodrach i ramionach, na przykład podczas leżenia na boku, podczas gdy nogi, talia i głowa tylko na nim spoczywają. Prowadzi to do wyprostowania kręgosłupa i odciążenia mięśni. Gdy tylko oddalisz się od wgniecionego obszaru, powróci on do swojego pierwotnego, gładkiego kształtu.

Ponadto materac nie przesuwa się, gdy obracasz się lub siadasz na łóżku, co sprawia, że Twojemu partnerowi nie przeszkadza podwójny materac. Pianka charakteryzuje bardzo wysoka stabilność kształtu, dzięki czemu nawet w długim okresie nie tworzą się wgłębienia. Strefy komfortu o różnym stopniu twardości można tworzyć przy użyciu pianek o różnej twardości.

Materac z zimnej pianki

  • Wykonany w całości z pianki o wysokiej elastyczności
  • Wysoka elastyczność punktowa
  • „Ciężkie” obszary ciała mogą się zapadać, „lekkie” obszary są podparte
  • Kręgosłup jest optymalnie podparty

Materac z zimnej pianki jest kompaktowy i oferuje średnio twardą powierzchnię do spania (dostępne są różne poziomy twardości). Gdy tylko się odwrócisz, pianka natychmiast powróci do swojego pierwotnego kształtu. Jest również bardzo oddychająca, może odprowadzać ciepło i pozwala odparować wilgoci.

Ogólnie rzecz biorąc, materace te są odpowiednie dla każdego rodzaju snu, zwłaszcza jeśli śpisz niespokojnie lub szybko robi Ci się za ciepło w nocy.

Rdzeń z zimnej pianki z otaczającym pokrowcem na materac Struktura materaca z zimnej pianki

Cechy szczególne

  • Otwarta struktura komórkowa i oddychalność
  • Doskonała regulacja wilgotności
  • Wyrównywanie temperatury
  • Trwałość
  • Lekkość

Materac wykonany z pianki visco lub pianki z pamięcią kształtu

  • Wykonany z pianki reagującej na ciepło
  • Z rdzeniem wykonanym ze sprężyn kieszeniowych lub zimnej pianki
  • Pianka idealnie dopasowuje się do konturów ciała
  • Ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całym materacu

Materace wykonane z pianki visco miękną, gdy tylko ogrzejesz je temperaturą ciała. Dzięki temu Twoje ciało jest delikatnie otulone i optymalnie odciążone. Gdy tylko się odwrócisz, pianka z pamięcią kształtu potrzebuje krótkiej chwili, aby powrócić do swojego pierwotnego kształtu.

Materace te są szczególnie odpowiednie dla osób lubiących ciepło i przytulność.

Zalety:

  • Otula ciało
  • Izoluje termicznie
  • Redukuje nacisk, pozwalając pozostać w jednej pozycji przez długi czas
  • Zapewnia przytulne uczucie podczas leżenia

Wady:

  • Nieodpowiedni dla ciężkich osób
  • Izoluje termicznie

Materac lateksowy

  • Wykonany w całości z kompaktowej pianki lateksowej
  • Idealne dopasowanie do ciała, zrównoważona pozycja kręgosłupa
  • Gładki i elastyczny

Materace lateksowe są niezwykle wytrzymałe, trwałe i dostępne w różnych stopniach twardości. Są one szczególnie odpowiednie dla alergików, ponieważ materiał zapobiega powstawaniu pleśni i zagnieżdżaniu się roztoczy. Materace wykonane z lateksu syntetycznego i naturalnego są dostępne w różnych gramaturach. Naturalny lateks jest bardziej oddychający, ale droższy.

Materace te są szczególnie odpowiednie dla osób o dużej masie ciała lub wrażliwych na alergeny.

Zalety:

  • Odpowiedni również dla ciężkich osób
  • Wysoka elastyczność punktowa
  • Bardzo wytrzymały
  • Antyalergiczny

Wady:

  • Izoluje termicznie
  • Niezbyt oddychający
  • Drogi
  • Ciężki

Materac z pianki żelowej

  • Górna warstwa materaca wykonana z wolno reagującej pianki żelowej
  • Rdzeń wykonany głównie z zimnej pianki
  • Pianka idealnie dopasowuje się do kształtu ciała

Materace żelowe są podobne do modeli z pianki visco. Otulają ciało, zapewniając ulgę w pozycji leżącej i dopasowują się do Twoich kształtów. Są one jednak bardziej porowate, dzięki czemu możliwa jest dobra wymiana ciepła, a Ty nie zaczynasz się pocić.

Materace te są szczególnie odpowiednie dla osób, które muszą dużo leżeć (np. z powodu choroby) i którym zależy na optymalnych warunkach ciepła i wilgoci.

Zalety:

  • Otula ciało
  • Redukuje nacisk
  • Struktura o otwartych porach
  • Dobry klimat w kwestii wilgotności

Wady:

  • Nieodpowiedni dla ciężkich osób
  • Drogi

2.2 Materace z rdzeniem sprężynowym

W materacach sprężynowych rdzeń stanowią sprężyny. Im więcej sprężyn, tym lepsze podparcie ciała podczas snu, a grubość drutu wpływa również na ugięcie sprężyny, a tym samym sprężystość i twardość materaca. Materac sprężynowy jest zawsze pokryty warstwą tkaniny lub pianki, dzięki czemu możesz wygodnie leżeć na sprężynach. Jakość tej warstwy wierzchniej decyduje również o tym, jak dobrze materac może rozpraszać ciepło i odprowadzać wilgoć. Ogólnie rzecz biorąc, wentylacja tych materacy jest jednak lepsza niż w przypadku materacy piankowych, dlatego powinno się wybrać materac sprężynowy, jeśli w nocy jest Ci bardzo ciepło i często się pocisz.

Rdzeń sprężynowy z wyściółką i pokrowcem na materac Struktura materaca z rdzeniem sprężynowym

Materac kieszeniowy ze sprężynami beczułkowatymi

  • Rdzeń materaca jest wzmocniony sprężynami, które są wszyte w pojedyncze kieszenie w kształcie beczułki
  • Dzięki temu sprężyny mogą być wciskane niezależnie od siebie i dopasowywać się do kształtu ciała
  • Dzięki zastosowaniu mocnych i słabych sprężyn można zaoferować materace ze strefami komfortu o różnych poziomach twardości

Materace kieszeniowe ze sprężynami beczułkowatymi są głównie puste w środku, dzięki czemu powietrze może swobodnie krążyć między sprężynami. Dzięki temu doskonale rozpraszają i wyrównują ciepło i umożliwiają odparowanie wilgoci.

Materace te są szczególnie odpowiednie dla osób, którym szybko robi się za ciepło w nocy i potrzebują dobrze wentylowanego materaca.

Zalety:

  • Doskonała wentylacja
  • Możliwe strefy komfortu

Wady:

  • Podatny na tworzenie się zagłębień
  • Drogi

Materac ze sprężynami bonellowymi

  • Sprężyny w rdzeniu materaca nie są umieszczone w pojedynczych kieszeniach, ale są połączone ze sobą za pomocą spiralnego drutu
  • Zapewnia to ciągłość powierzchni leżącej, która nie ustępuje punktowo i nie może w ten sposób zapewnić podparcia dla ciała.

Materace bonellowe, podobnie jak materace z rdzeniem ze sprężynami kieszeniowymi, umożliwiają cyrkulację powietrza wewnątrz materaca, dzięki czemu ciepło może zostać szybko odprowadzone, a wilgoć odparowana.

Materace te są szczególnie odpowiednie dla osób, którym szybko robi się za ciepło w nocy i które szukają tańszej alternatywy.

Zalety:

  • Doskonała wentylacja
  • Bardzo przystępna cena

Wady:

  • Niewielki stopień adaptacji do kształtu ciała
  • Niski komfort
  • Podatny na tworzenie się zagłębień

3. Pozostałe wskazówki, które zapewnią relaksujący sen

Oprócz wyboru odpowiedniego materiału materaca i poziomu jego twardości, istnieją inne sposoby na precyzyjne dostosowanie do warunków snu. Na strukturę głębokości materaca można wpływać poprzez wybór stelażu listwowego, a na teksturę powierzchni poprzez zastosowanie nakładki.

Nakładka na materac

Niezależnie od tego, jaki materac wybierzesz, możesz go ulepszyć, wybierając specjalną nakładkę na materac (znaną również jako topper) i dodatkowo wpłynąć na jego komfort, zatrzymywanie ciepła lub wentylację. Zasadniczo toppery są dostępne we wszystkich materiałach, z których wykonane są materace piankowe, dzięki czemu ich właściwości można następnie dopasować do innego materaca.

  • Zimna pianka (elastyczność punktowa, dobra wentylacja, twarda powierzchnia)
  • Pianka visco (elastyczność punktowa, przytulność, działanie ogrzewające)
  • Lateks (elastyczność punktowa, trwałość, antyalergiczność)
  • Pianka żelowa (elastyczność punktowa, dobra wentylacja, przytulność)

Stelaż listwowy

Stelaż listwowy może być również używany do precyzyjnej regulacji pozycji spania, ponieważ pochłania około jednej trzeciej ruchów wykonywanych podczas snu. Podobnie jak strefy komfortu materaca, stelaż listwowy również powinien być podzielony na różne strefy. Jest to możliwe dzięki temu, że poszczególne listwy są przymocowane do ramy z różnym stopniem elastyczności i mogą być regulowane stosownie do Twoich potrzeb. Elastyczność w obszarze ramion i bioder jest również szczególnie ważna w przypadku stelażu listwowego, aby Twoje ciało mogło się w tych punktach zagłębić. Ogólnie rzecz biorąc, należy upewnić się, że listwy znajdują się jak najbliżej siebie, aby materac i Twoje ciało były optymalnie podparte.

4. Często zadawane pytania

  • Który materac jest szczególnie odpowiedni, jeśli cierpię na bóle pleców?

    Jeśli cierpisz na bóle pleców, powinno się wybrać materac piankowy: jeśli preferujesz miękkie łóżko, polecamy model wykonany z pianki visco/pianki z funkcją memory, a jeśli wolisz spać na twardym podłożu, lepszym wyborem będzie pianka lateksowa. Ważne jest, aby punkty nacisku na barki i biodra były optymalnie odciążone. Zapewni to wybór punktowo-elastycznego materaca piankowego.

  • Kiedy powinno się wymienić i zutylizować materac?

    Zasadniczo, trwałość Twojego materaca zależy od użytego materiału i jego jakości. Najdłuższą żywotność mają materace z lateksu i zimnej pianki (do 15 lat). Jeśli jednak pocisz się dużo w nocy lub masz masywniejszą budowę ciała, materac zużyje się szybciej. Jeśli w wyniku leżenia w materacu powstaną wgłębienia, należy go niezwłocznie wymienić. Aby przedłużyć żywotność materaca, można umieścić ochraniacz na materac między stelażem listwowym a materacem lub topper, który spoczywa na materacu.

  • Jakie materace są odpowiednie dla dzieci?

    W przypadku materacy dziecięcych obowiązują te same zalecenia, co dla dorosłych. Powinno się wybrać materac o średniej twardości, najlepiej wykonany z zimnej pianki ponieważ jest ona elastyczna punktowo i może optymalnie odprowadzać ciepło i wilgoć. Powinno się również zwrócić uwagę, aby materac miał odpowiedni rozmiar, tj. był co najmniej 20 centymetrów dłuższy niż Twoje dziecko.

Znalezienie odpowiedniego materaca – podsumowanie

Wybór odpowiedniego materaca zależy przede wszystkim od Twojej wagi i wzrostu. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Podczas snu kręgosłup powinien zawsze pozostawać wyprostowany. Dobra elastyczność punktowa jest zatem ważna.
  • Materac z zimnej pianki jest bardzo elastyczny i dlatego nadaje się do wszystkich pozycji spania.
  • Osoby śpiące na plecach powinny wybrać materac o średniej twardości (H2-H4).
  • Osoby śpiące na brzuchu potrzebują twardego materaca (H4-H5).
  • Jeśli szybko pocisz się w nocy, dobrym wyborem będzie materac sprężynowy kieszeniowy, który doskonale odprowadza wilgoć.
  • Jeśli szybko marzniesz, odpowiedni będzie materac z pianki visco o drobnych porach i właściwościach rozgrzewających.
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.