Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Laptop czy komputer stacjonarny: co jest lepsze? [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/nortonrsx]

Laptop czy komputer stacjonarny: co jest lepsze?

Potrzebujesz nowego komputera, ale nie wiesz, czy ma to być komputer stacjonarny czy laptop? Wspólnie ustalimy, jaki komputer będzie dla Ciebie odpowiedni.


1. Laptop czy komputer stacjonarny: jakie urządzenie będzie dla mnie odpowiedniejsze?

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej kupić laptop, czy komputer stacjonarny, zależy przede wszystkim od tego, jak i gdzie zamierzasz korzystać z nowego komputera.

W skrócie

Laptop czy komputer stacjonarny – indywidualna decyzja:

  • Laptop: wielostronne urządzenie zapewniające maksymalną elastyczność – idealne dla każdego, kto często zmienia miejsce pracy lub lokalizację, ma mało miejsca i chce oszczędzać energię elektryczną
  • Komputer stacjonarny: ogromna wydajność z wyjątkowym stosunkiem jakości do ceny – idealny dla każdego, kto przywiązuje dużą wagę do wydajności, ergonomii i możliwości konfiguracji

Generalnie mobilny komputer oferuje większą elastyczność, podczas gdy komputer stacjonarny przekonuje lepszym stosunkiem jakości do ceny i większym komfortem użytkowania. Istnieją też jednak inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę:

PC czy laptop: szybka pomoc w decyzji

Laptop to najlepszy wybór, jeśli...

...chcesz, aby Twoje urządzenie umożliwiało Ci maksymalną elastyczność i mobilność.

...masz mało miejsca i chcesz uniknąć plątaniny kabli.

...chcesz oszczędzać energię elektryczną.

Laptop Laptopy to idealny wybór, jeśli zależy Ci na mobilności. [Źródło: iStock.com/katleho Seisa]

Lepiej natomiast wybrać komputer stacjonarny, jeśli...

...chcesz korzystać z urządzenia tylko w jednym miejscu.

...nie uznajesz kompromisów w kwestii wydajności.

...cenisz sobie ergonomiczne urządzenia peryferyjne, takie jak duży ekran i pełnowymiarowa klawiatura.

...potrzebujesz różnych opcji podłączeń, na przykład dla głośników lub dodatkowego monitora.

Komputer stacjonarny Komputery stacjonarne mają tę zaletę, że oferują wiele opcji połączeń i ergonomiczne urządzenia peryferyjne. [Źródło: iStock.com/eclipse_images]

Kompromis: Zwykle korzystasz z komputera w domu, ale nie chcesz rezygnować z tej czy innej aplikacji, gdy jesteś poza domem? Sensowną kombinacją może być dla Ciebie połączenie komputera stacjonarnego i tabletu.

2. Zalety i wady laptopów

Ze względu na swoją mobilność laptopy często widujemy w pociągach, parkach, ale także kawiarniach i strefach coworkingowych. Laptop w porównaniu z komputerem stacjonarnym może też nas przekonywać innymi zaletami, takimi jak oszczędność miejsca i energii.

Zalety i wady laptopów Przejrzyste zestawienie zalet i wad laptopów

Wszystkie zalety laptopów

  • Duża elastyczność: dzięki kompaktowej konstrukcji i stosunkowo niewielkiej wadze łatwo zabierzesz ze sobą laptop w podróż lub do pracy. Nawet w domu notebook pozwala na swobodne przemieszczanie się – czy to na słoneczny balkon w domowym biurze, czy na sofę po pracy.
  • Gotowy do natychmiastowego użycia: urządzenia mobilne wyposażone są zazwyczaj w napęd półprzewodnikowy (SSD) jako twardy dysk, dzięki czemu ich uruchomienie zajmuje mniej czasu niż w przypadku wielu komputerów stacjonarnych. Jeśli korzystasz z laptopa w kilku miejscach, na przykład w biurze, w domu i w podróży, nie musisz się też kłopotać uciążliwą synchronizacją danych i folderów.
  • Niewielkie zapotrzebowanie na miejsce: notebooka możesz również używać, jeśli dysponujesz małą ilością przestrzeni, na przykład na stole kuchennym. Po złożeniu zajmuje jeszcze mniej miejsca i łatwo go schowasz.
  • Niskie zużycie prądu: niezależnie od tego, czy chcesz oszczędzać energię elektryczną ze względów środowiskowych czy finansowych, laptop w porównaniu z komputerem stacjonarnym zapewnia mniejsze zużycie prądu.
  • Mniej kabli: kompaktowa konstrukcja notebooka, który ma nie tylko zintegrowany wyświetlacz, ale także mysz i klawiaturę, oznacza, że potrzebujesz znacznie mniej kabli niż w przypadku komputera stacjonarnego, co zapewnia porządek na stanowisku pracy.

Wady laptopów

  • Niższa wydajność: chociaż wydajność laptopów znacznie wzrosła, nadal mają one standardowo mniej mocy niż komputery stacjonarne. Wyjątki o wysokiej wydajności, takie jak laptopy do gamingu lub notebooki dla osób z branży kreatywnej i konstruktorów, są droższe niż porównywalne komputery stacjonarne. Zasadniczo laptopy oferują gorszy stosunek jakości do ceny niż komputery stacjonarne.
  • Mniej opcji połączeń: aby uczynić je maksymalnie kompaktowymi, wyposażono komputery mobilne w niewielką liczbę gniazd, które często przeznaczone są tylko do niektórych typów złączy, na przykład USB-C. Pomimo możliwości korzystania z adaptera, podłączanie dodatkowych urządzeń do notebooka podlega większym ograniczeniom niż w przypadku korzystania z komputera stacjonarnego.
  • Niewiele możliwości indywidualnej konfiguracji: laptopy są skonstruowane jako kompletny system – bezpośrednio po zakupie można je naładować i używać. Jednak nie ma prawie żadnych alternatyw dla oryginalnej konfiguracji, co utrudnia znalezienie laptopa, który będzie dokładnie spełniał Twoje wymagania pod względem komponentów, takich jak główny procesor (CPU), karta graficzna (GPU), pamięć RAM i dysk twardy. Ponadto ekran laptopa też jest stosunkowo mały.
  • Ulepszenia niemożliwe lub możliwe, ale utrudnione: rzadko możliwa jest późniejsza wymiana poszczególnych komponentów. W związku z tym laicy nie mają zwykle szans na utrzymanie komputera mobilnego na najnowszym poziomie technicznym. Możliwość doposażenia istnieje w przypadku zewnętrznych komponentów (np. karta graficzna czy dysk twardy), ale odpowiednio ograniczają one mobilność urządzenia.

Jeśli nadal nie masz pewności, czy odpowiedni dla Ciebie będzie laptop czy komputer stacjonarny, przejdź do kolejnego rozdziału – tam przedstawiamy wszystkie zalety i wady komputera stacjonarnego.

3. Zalety i wady komputerów stacjonarnych

Jeśli korzystasz z komputera intensywnie i zawsze w tym samym miejscu oraz dysponujesz wystarczającą ilością wolnej przestrzeni, zalecamy zakup komputera stacjonarnego. W ten sposób unikniesz kompromisów w zakresie wydajności czy aspektów ergonomicznych.

Zalety i wady komputerów stacjonarnych Przejrzyste zestawienie zalet i wad komputerów stacjonarnych

Wszystkie zalety komputerów stacjonarnych

  • Maksymalna moc: w przypadku komputera stacjonarnego nie ma problemów z przestrzenią w obudowie, dzięki czemu komponenty, takie jak procesor graficzny (GPU) i procesor główny (CPU), a także odpowiedni wentylator czy chłodnica mogą być projektowane z myślą o maksymalnej wydajności. Ponadto komputery stacjonarne oferują lepszy stosunek jakości do ceny niż notebooki.
  • Spersonalizowana konfiguracja: komputer stacjonarny można optymalnie dostosować do własnych potrzeb, zarówno pod względem urządzeń peryferyjnych (mysz, klawiatura, głośniki itp.), jak i poszczególnych komponentów sprzętowych, takich jak karta graficzna czy dysk twardy.
  • Łatwe doposażanie: jeśli nie zadowala Cię już początkowa konfiguracja lub zawsze chcesz mieć dostęp do najnowszych możliwości technicznych, możesz wymienić większość komponentów na wydajniejsze lub szybsze. Musisz się przy tym tylko upewnić, że wszystko jest ze sobą kompatybilne – na przykład nowy procesor główny z gniazdem obecnej płyty głównej. Możliwe jest również zainstalowanie większego lub często także dodatkowego dysku twardego.
  • Wygodny i ergonomiczny: komputer stacjonarny umożliwia elastyczną regulację odległości między monitorem a oczami, aby je chronić i zapobiegać bólom szyi. W przeciwieństwie do laptopa komputer wolnostojący oferuje również pełną klawiaturę, na której można wygodnie pisać nawet kilka godzin. Ponieważ masz swobodę wyboru klawiatury i myszy, z jakich chcesz standardowo korzystać, możesz przy zakupie takich urządzeń peryferyjnych zdecydować się na alternatywne rozwiązania, szczególnie przyjazne dla stawów.
  • Duży ekran: dlaczego masz uruchamiać najnowszego blockbustera czy grę AAA na monitorze 17-calowym, skoro wyświetlacz komputera stacjonarnego oferuje 27 cali i więcej? Długotrwałe patrzenie na mały ekran jest również męczące dla oczu, zwłaszcza przy niskiej rozdzielczości. W przypadku komputerów stacjonarnych można w dowolnym momencie wymienić monitor na większy ekran, który jest bardziej przyjazny dla oczu.
  • Opcje podłączeń i trwałość: na obudowie komputera stacjonarnego znajduje się wiele gniazd umożliwiających podłączenie dodatkowych monitorów, głośników i innych urządzeń peryferyjnych. Gniazdo na kabel LAN zapewnia stabilne połączenie z internetem. Komputery stacjonarne mają dłuższą żywotność, nie tylko ze względu na możliwość wymiany przestarzałego sprzętu: wysoka wydajność chłodzenia chroni wrażliwe komponenty, które są ponadto łatwe w czyszczeniu, ponieważ obudowę można po prostu odkręcić.

Wady komputerów stacjonarnych

  • Duże zapotrzebowanie na miejsce: komputera stacjonarnego nie możesz po użyciu przechowywać na półce czy w szufladzie, aby zaoszczędzić miejsce, jak ma to miejsce w przypadku laptopa. Już korzystając z niego, potrzebujesz więcej miejsca na samo urządzenie, a także na urządzenia peryferyjne i kable.
  • Wysokie zużycie prądu: w porównaniu do notebooków zużycie energii przez komputery stacjonarne jest wysokie. Jeśli nie potrzebujesz maksymalnej wydajności i tak czy owak spędzasz mało czasu przed komputerem, być może lepiej będzie wybrać laptopa.
  • Brak mobilności: z komputera stacjonarnego nie skorzystasz podczas podróży i będzie Ci potrzebny samochód, aby bezpiecznie go przetransportować. Takie urządzenie warto więc kupić tylko wtedy, gdy chce się z niego korzystać zawsze w tym samym miejscu.

4. Komputer stacjonarny czy notebook – co jest lepsze do home office?

Każdy, kto przechodzi na tryb home office, musi zadać sobie pytanie, czy lepszy będzie do tego laptop czy komputer stacjonarny. Podobnie jak w przypadku czysto prywatnego użytku, odpowiedź zależy przede wszystkim od tego, gdzie i jak nowy komputer ma być używany.

Laptop w home office

Laptop to najlepszy wybór do home office, jeśli najważniejszym kryterium jest mobilność. Pracując w różnych miejscach, na przykład w domu, w biurze i w podróży, najbardziej opłaca się kupić notebooka. Warto jednak pamiętać, że urządzenia te są mniej trwałe, ponieważ poszczególne komponenty rzadko tylko nadają się do wymiany przez laików.

Komputer stacjonarny lub laptop w home office To, czy właściwym wyborem do pracy w domu jest laptop czy komputer stacjonarny, jest uzależnione od wymagań użytkownika. [Źródło: iStock.com/shironosov]

Komputer stacjonarny w home office

Jeśli dużą wagę przywiązujesz do ergonomii swojego home office lub zależy Ci na maksymalnej wydajności komputera ze względu na aplikacje wymagające dużej mocy obliczeniowej, lepszą alternatywą będzie komputer stacjonarny. Wynika to również z faktu, że masz więcej opcji dostosowywania komponentów sprzętowych (takich jak główny procesor, pamięć RAM, karta graficzna) i urządzeń peryferyjnych (mysz PC, klawiatura, monitor). Jeśli w rzadszych przypadkach konieczne jest przeniesienie danych i folderów na inne urządzenie, na przykład w biurze, można to zrobić za pośrednictwem bezpiecznej usługi w chmurze.

Zwłaszcza w sytuacji, kiedy masz już odpowiednie urządzenia peryferyjne, zakup komputera stacjonarnego jest również korzystny finansowo, ponieważ oferuje lepszy stosunek jakości do ceny niż porównywalne notebooki.

Dla niezdecydowanych: Jeśli trudno Ci udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, laptop czy komputer, na przykład dlatego, że nie chcesz rezygnować z mobilności, ale pracujesz na komputerze przez wiele godzin, warto skorzystać z rozwiązania kompromisowego. Pod warunkiem istnienia wystarczającej liczby złączy lub stacji dokującej możliwe jest podłączenie jednego lub więcej większych monitorów, a także klawiatury i myszy komputerowej do laptopa.

Taka konfiguracja pozwala na mniejsze zużycie energii elektrycznej w porównaniu z komputerem stacjonarnym, ale wiąże się z kosztami dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Jako że notebooki są zazwyczaj droższe niż porównywalne komputery stacjonarne, takie stanowisko pracy w Twoim home office będzie korzystne przede wszystkim w przypadku częstego przemieszczania się między domem a biurem.

5. Komputer stacjonarny czy laptop do gamingu?

Jeśli szukasz nowego komputera do gamingu, możesz wybierać między gamingowymi komputerami stacjonarnymi i notebookami. O ile komputery stacjonarne są prawdziwymi asami wydajności, to wysokowydajne laptopy pozwalają z kolei cieszyć się grami w dowolnym miejscu. Podobnie jak w przypadku uniwersalnych urządzeń i notebooków biznesowych, musisz wcześniej rozważyć, jakie kryteria przy zakupie komputera do gier są dla Ciebie szczególnie ważne.

Laptopy do gamingu: mobilna przyjemność grania przy niewielkich ograniczeniach

Chociaż wydajność laptopów do gamingu znacznie się już poprawiła, służące do tego komputery stacjonarne nadal mają nad nimi przewagę pod względem wydajności. Jeśli jednak tak czy tak wolisz sięgać po klasyczne gry lub preferujesz tytuły wymagające mniejszej mocy obliczeniowej, idealnym wyborem będzie dla Ciebie laptop do gier. Korzystasz przy tym również z mobilności urządzenia i możesz grać gdzie tylko chcesz. Problemem jest jednak żywotność notebooków do gamingu. Przestarzałe komponenty rzadko można później wymienić, dlatego kupno nowego laptopa będzie konieczne wcześniej niż w przypadku porównywalnego komputera stacjonarnego, chyba że chcesz podłączać zewnętrzne komponenty. Trwałość laptopa może być ponadto ograniczona przez stosunkowo niskie chłodzenie.

Komputer stacjonarny lub laptop do gamingu Komputery stacjonarne uważane są za prawdziwe asy mocy przy gamingu, podczas gdy laptopy mogą być używane elastycznie i dlatego oferują przyjemność z grania w dowolnym miejscu. [Źródło: iStock.com/mixetto]

Komputery stacjonarne do gamingu: bezdyskusyjne asy wydajności z dłuższą żywotnością

Jeśli chcesz wyciągnąć ze swojego komputera maksymalną wydajność i regularnie grać w najnowsze tytuły AAA, wymierz do gamingu komputer stacjonarny. Chodzi o to, że producenci nie są w tym przypadku związani wielkością czy wagą komponentów. Komponenty sprzętowe, takie jak karta graficzna, pamięć RAM i główny procesor, można również później wymienić na nowsze, aby móc cieszyć się komputerem przez długi czas. Korzystne jest także to, że komputery stacjonarne oferują lepszy stosunek jakości do ceny niż podobne notebooki, zwłaszcza w segmencie high-end. Potężna wydajność komputera stacjonarnego do gamingu odbija się jednak na jego zużyciu energii.

Podsumowanie: decyzja, czy idealny do gamingu będzie dla Ciebie laptop czy komputer stacjonarny, zależy zatem od tego, jakim jesteś typem gracza. Komputer stacjonarny zapewni doskonałą konfigurację, natomiast do grania mobilnego warto sięgnąć po notebooka.

6. Podsumowanie: komputer stacjonarny czy laptop – indywidualna decyzja

Nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze są laptopy czy komputery stacjonarne, ponieważ oba te urządzenia mają swoje zalety w różnych sytuacjach. Zanim więc kupisz nowy komputer, zastanów się, gdzie i jak chcesz go używać.

Decyzja, czy kupić komputer stacjonarny czy laptop Przed zakupem nowego komputera zawsze zastanów się, jak chcesz go używać.

Zakup komputera stacjonarnego jest zalecany dla użytkowników, którzy...

... preferują lub potrzebują stanowiska pracy z dużym ekranem.

... nie chcą rezygnować z wydajności komputera.

... przywiązują dużą wagę do ergonomii.

... chcą dostosowywać swój komputer do własnych potrzeb i regularnie go aktualizować.

... szukają najlepszego stosunku jakości do ceny.

Zakup laptopa jest zalecany dla użytkowników, którzy...

... cenią sobie mobilność i chcą korzystać ze swoich urządzeń w domu, w biurze lub na uczelni, a także podczas podróży.

... mają ograniczoną przestrzeń i spędzają niewiele czasu przed komputerem.

... nie potrzebują wielu złączy do urządzeń peryferyjnych i akceptują pewne minusy w kwestiach wielozadaniowości lub gamingu.

... nie mają problemu z większym wydatkiem na laptopa niż na porównywalny komputer stacjonarny.

... przywiązują wagę do niskiego zużycia energii.

7. Często zadawane pytania

  • Czy laptop jest lepszy od komputera stacjonarnego?

    To, czy bardziej odpowiedni dla Ciebie będzie laptop czy komputer stacjonarny, nie zależy od urządzenia, ale od tego, jak chcesz z niego korzystać. Notebooki cenione są zasadniczo za mobilność i niskie zużycie energii, podczas gdy komputery stacjonarne oferują maksymalną wydajność, opcje dostosowywania i ergonomię. Z naszego szczegółowego porównania możesz dowiedzieć się, jaki komputer będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

  • Co jest korzystniejsze: laptop czy komputer stacjonarny?

    Komputer stacjonarny jest zwykle tańszy niż porównywalny laptop – im wyższy segment cenowy, tym większa jest zwykle ta różnica. Jednak o ile zakup laptopa zapewnia już kompletny system ze wszystkimi standardowymi urządzeniami wejściowymi i wyjściowymi, to urządzenia peryferyjne komputera stacjonarnego będą się wiązać z dodatkowymi kosztami, chyba że masz już ekran(y), klawiaturę i mysz.

  • Co ma dłuższą trwałość: komputer stacjonarny czy laptop?

    Komputery stacjonarne mają dłuższą żywotność niż laptopy, ponieważ większość komponentów w tych komputerach można później wymienić na nowe. W wielu przypadkach możliwa jest również rozbudowa, na przykład o dodatkowy wewnętrzny dysk twardy. Z kolei modernizacja laptopa w późniejszym terminie jest dla laików prawie niemożliwa, a ze względu na słabą dostępność wewnątrz obudowy trudna jest nawet konserwacja sprzętu w postaci regularnego czyszczenia. W przypadku wielu urządzeń gwarancja traci ważność również w razie samodzielnej wymiany podzespołów przez osobę prywatną. Ponadto stosunkowo niska jest wydajność chłodzenia notebooków, stanowiącego ochronę dla jego wrażliwych podzespołów. Z tych powodów notebook musi zostać zwykle zastąpiony nowym urządzeniem wcześniej niż jest to konieczne w przypadku komputera stacjonarnego.

  • Jakie są zalety komputera stacjonarnego?

    Komputery stacjonarne w bezpośrednim porównaniu z laptopami mają pewne zalety. Dostarczają więcej mocy i mniej kosztują, mogą być modernizowane i mają dłuższą żywotność dzięki lepszym systemom chłodzenia i wentylacji. Ponadto można je dostosować do własnych potrzeb, zarówno pod względem zainstalowanych komponentów, jak i urządzeń peryferyjnych. Te opcje konfiguracji i zwykle znacznie większy ekran komputerów stacjonarnych zapewniają dobrą ergonomię – zarówno podczas pracy w biurze i home office, jak i w czasie wolnym.

  • Czy do gamingu lepszy jest komputer stacjonarny czy notebook?

    Decyzja, czy do gamingu lepszy będzie laptop czy komputer stacjonarny, zależy od tego, w co i jak chcesz grać: choć wydajne laptopy do gier podbiły już rynek, komputery stacjonarne do gamingu nadal są od nich w większości przypadków lepsze – o ile głównym kryterium jest wydajność. Ponadto wysokiej klasy komputery stacjonarne oferują lepszy stosunek jakości do ceny niż porównywalne notebooki i mogą być modernizowane za pomocą nowego sprzętu. Jeśli jednak wolisz mobilność i skupiasz się głównie na klasycznych grach, które wymagają mniejszej mocy obliczeniowej lub akceptujesz niższą jakość grafiki, laptop do gamingu spełni Twoje oczekiwania. W tym przypadku nie ma bowiem ograniczeń co do elastyczności – możesz grać wszędzie, gdzie tylko jesteś.

Kiedy lepszym wyborem jest laptop, a kiedy komputer stacjonarny – podsumowanie

Idealny typ komputera zależy przede wszystkim od tego, jak i gdzie będzie on używany.

  • Laptop przekonuje dużą elastycznością, jeśli często zmieniasz lokalizację lub miejsce pracy, masz mało przestrzeni lub po prostu chcesz oszczędzać energię elektryczną. W takiej sytuacji jest to najlepszy wybór. Notebooki są zazwyczaj wyposażone w szybki napęd SSD (Solid State Drive), dzięki czemu są bardzo szybko gotowe do pracy. Jednak ten typ dysku twardego ma mniejszą pojemność niż dysk HDD (Hard Disk Drive), dlatego często lokalnie przechowywane mogą być tylko małe lub średnie ilości danych.
  • Natomiast komputery stacjonarne oferują zwykle lepszy stosunek jakości do ceny i wysoką wydajność. Są one również wysoko oceniane pod względem opcji konfiguracji i ergonomii, na przykład dzięki dużemu ekranowi, którego odległość można dowolnie regulować, oraz różnym opcjom samodzielnego wyboru lub aktualizacji sprzętu. Z tego powodu mają dłuższą żywotność niż laptopy, ale jednocześnie ze względu na swoją wydajność wymagają więcej energii elektrycznej.
Słownik pojęć
  • Full HD: Full High Definition – rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli
  • UHD: Ultra High Definition – rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli
  • 4K: w odniesieniu do przedrostka kilo dla współczynnika 1000 – rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli
  • CPU: Central Processing Unit – procesor wykonuje wszystkie niezbędne polecenia i procesy, więc odgrywa kluczową rolę w określaniu wydajności komputera
  • GPU: Graphics Processing Unit – procesor specjalizujący się w wyświetlaniu grafiki / odtwarzaniu obrazu
  • zintegrowana karta graficzna: GPU jest częścią CPU, oba procesory współdzielą pamięć roboczą
  • SSD (Solid State Drive): szybka pamięć flash oferująca małe i średnie pojemności
  • HDD (Hard Disk Drive): magnetyczny dysk twardy o dużej pojemności i niskiej prędkości
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.