Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Zalety łóżek kontynentalnych: dlatego warto je kupić! [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/yacobchuk]

Zalety łóżek kontynentalnych: dlatego warto je kupić!

Łóżka kontynentalne są godne polecenia zwłaszcza dla osób mających problemy z bólem pleców i wysokie wymagania w zakresie komfortu leżenia. Szczegółowe informacje na temat zalet tych łóżek można znaleźć tutaj.


1. Cechy i konstrukcja łóżek kontynentalnych

Łóżko kontynentalne – znane również jako łóżko amerykańskie lub łóżko hotelowe – składa się z różnych elementów ułożonych warstwami. Należy również dokonać rozróżnienia między modelami skandynawskimi i amerykańskimi: W przeciwieństwie do wersji amerykańskich skandynawskie łóżka kontynentalne wyposażone są w nakładkę, czyli tzw. topper.

Łóżka kontynentalne składają się z kilku warstw. Łóżka kontynentalne składają się z kilku warstw.

Zasadniczo struktura łóżka sprężynowego wygląda następująco (od dołu do góry):

Podstawa łóżka kontynentalnego znajduje się bezpośrednio na podłodze lub ma małe nóżki. Jest to rdzeń sprężynowy wykonany ze sprężyn bonellowych, kieszeniowych lub sprężyn z kieszeniami beczkowymi. Ta część zastępuje stelaż listwowy i zapewnia doskonałą amortyzację na całej powierzchni.

Na podstawie kontynentalnej leży (o ile nie wybrano innego) 7-strefowy materac ze sprężynami o kieszeniach beczkowych. Materac ten zapewnia idealną elastyczność punktową, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do ciała leżącej na nim osoby. Umożliwia to „zapadnięcie się” w materac w odpowiednich punktach nacisku, co pozwala utrzymać zdrową, wyprostowaną postawę kręgosłupa.

Skandynawskie łóżka kontynentalne mają nakładkę na materac, czyli tzw. topper. Zapewnia on dodatkowy komfort i może być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dostępne są różne opcje w zależności od tego, czy preferujesz bardziej miękkie lub twardsze łóżko, czy też masz określone dolegliwości zdrowotne.

Ilustracja warstw łóżka kontynentalnego Na tej ilustracji widać dokładnie podstawę kontynentalną, materac i topper.

Wysoki komfort snu

Łóżka kontynentalne charakteryzują się wysokim komfortem, osiąganym przede wszystkim dzięki doskonałemu połączeniu podstawy kontynentalnej, materaca i toppera. Zapewnia to idealne dopasowanie do ciała osoby leżącej na łóżku. Materace kontynentalne są dobrym wyborem zwłaszcza dla osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak bóle kręgosłupa, ponieważ można je idealnie dostosować do ciała i zapewniają kręgosłupowi dobre podparcie.

Dzięki różnym rodzajom sprężyn w podstawie kontynentalnej można również w ramach tego elementu idealnie dopasować łóżko do ciała. Do wyboru jest rdzeń bonellowy, który jest dobrą opcją zwłaszcza dla osób o wadze do 100 kilogramów, lub rdzeń sprężynowo-kieszeniowy i sprężynowy z kieszeniami beczkowymi, który charakteryzuje się wysoką elastycznością punktową.

Jeśli chodzi o materac nawierzchniowy preferowane są warianty z 7-strefowym rdzeniem sprężynowo-kieszeniowym, ponieważ stanowią idealny wybór w połączeniu z podstawą kontynentalną z rdzeniem sprężynowym. Daje to podczas leżenia poczucie lekkiej sprężystości, typowe dla łóżek kontynentalnych. Jeśli jednak ta cecha nie jest dla Ciebie aż tak ważna, możesz również zdecydować się na materac z zimnej pianki, który jest zwykle używany bez dodatkowej nakładki.

Wygodny dostęp

Wysoka powierzchnia leżenia łóżka kontynentalnego ułatwia siadanie i wstawanie z łóżka. Podczas gdy konwencjonalne łóżka mają wysokość wynoszącą tylko około 40 cm, łóżka kontynentalne to od 60 do 70 cm. Właściwość jest szczególnie korzystna dla seniorów lub osób z problemami zdrowotnymi.

Długa żywotność

W przypadku konwencjonalnych konstrukcji ze stelażem listwowym materac stosunkowo szybko się zużywa. Natomiast w łóżkach kontynentalnych nacisk jest równomiernie rozłożony i rozproszony, co zapewnia utrzymanie stabilności materaca przez dłuższy czas.

Niski poziom generowania dźwięków

Zwykłe łóżka mogą generować różne odgłosy, kiedy zmieniamy pozycję leżenia, ponieważ materac spoczywa bezpośrednio na stelażu z listew. Ze względu na solidną podstawę, łóżka kontynentalne generują niewiele niepożądanych odgłosów lub nie generują ich wcale, co jest szczególnie korzystne dla osób, które mają płytki sen.

Atrakcja wizualna w sypialni

Łóżka kontynentalne mają nie tylko zalety funkcjonalne, ale także przyciągają wzrok w sypialni: Niezliczona ilość wzorów i kolorów gwarantuje, że każdy znajdzie odpowiedni wariant dla siebie. Najpopularniejsze są stonowane kolory, takie jak jasnoszary lub antracytowy.

Duża wytrzymałość

W przypadku klasycznych łóżek stelaż listwowy może ulec uszkodzeniu i w rezultacie wymagać wymiany. W związku z tym, że łóżka kontynentalne nie składają się z wielu pojedynczych części poza topperem i materacem, charakteryzują się one wytrzymałością na czynniki zewnętrzne.

Wygodne wezgłowie

Prawie wszystkie modele są wyposażone w duże wezgłowie, dzięki czemu można wygodnie siedzieć w łóżku. Jest to prawdziwa zaleta szczególnie podczas czytania lub oglądania filmów.

Gwarancja właściwości rozgrzewających lub chłodzących

Kolejną zaletą łóżek kontynentalnych jest możliwość łatwej wymiany toppera w celu dostosowania go do własnej wrażliwości na ciepło lub zimno.

Zalecamy następujące toppery pod kątem różnych potrzeb:

  • Osoby, które łatwo marzną, powinny decydować się na toppery wykonane z lateksu lub pianki visco, ponieważ mają one działanie izolacyjne i zatrzymują ciepło ciała.
  • Z kolei osoby z tendencją do pocenia się powinny wybierać nakładki wykonane z zimnej pianki lub siatki.

3. Wady łóżek kontynentalnych

Oprócz licznych zalet łóżek kontynentalnych istnieje również kilka aspektów, które mogą przemawiać przeciwko ich zakupowi. Oto one:

Ograniczona zdolność dopasowania

Jeśli chcesz dokładnie ustawić pozycję pleców, właściwym wyborem będą zawsze łóżka ze stelażem listwowym. Łóżka kontynentalne nie mogą być zwykle regulowane zgodnie z potrzebami użytkownika ze względu na ich nieelastyczną podstawę. Wyjątkiem są wersje z silnikiem, w których żądaną pozycję można osiągnąć za naciśnięciem przycisku. Należy jednak zaplanować na nie znacznie wyższy budżet niż na zwykłe łóżko kontynentalne.

Duże wymiary

Łóżka kontynentalne są bardzo szerokie i długie, przez co zajmują dużo miejsca w sypialni. Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, musisz dokładnie przemyśleć, czy takie łóżko będzie właściwym wyborem.

Problemy z oznakami zużycia

Po długim okresie użytkowania łóżko kontynentalne może ulec zużyciu. Nie ma jednak możliwości wymiany uszkodzonej podstawy kontynentalnej: sprężyny są zamocowane w konstrukcji nośnej, dlatego nie można ich wymienić.

Gorsza wymiana powietrza w porównaniu do klasycznych łóżek ze stelażem listwowym

Ze względu na brak stelaża listwowego materac w łóżkach kontynentalnych nie jest równomiernie zasilany powietrzem. Może to stanowić problem zwłaszcza dla osób, które często się pocą, ponieważ nie ma gwarancji dostatecznego odprowadzania wilgoci. Dobrą alternatywą są tu jednak łóżka kontynentalne z nóżkami, umożliwiającymi dopływ powietrza do podstawy kontynentalnej od dołu. Sprawdź ponadto, czy łóżko kontynentalne nie jest obite tworzywem sztucznym, i wybierz jednak wersję tapicerowaną przepuszczającą powietrze.

Wysokie koszty

Cena zakupu łóżek kontynentalnych jest stosunkowo wysoka. Zwykle można się spodziewać wyższej kwoty: trzy- lub czterocyfrowej.

Utrudnione czyszczenie wezgłowia i konstrukcji nośnej

Wezgłowie i konstrukcja nośna łóżka kontynentalnego są zwykle pokryte powłoką, której nie można zdjąć. Dlatego nie można jej prać w pralce, a jedynie czyścić ręcznie.

4. Pielęgnacja łóżek kontynentalnych

Aby maksymalnie wydłużyć żywotność łóżka kontynentalnego, pamiętaj o dobrej wentylacji poszczególnych warstw. Najlepiej unikaj stosowania ochraniaczy na materac pomiędzy podstawą kontynentalną, materacem nawierzchniowym a topperem, ponieważ znacznie ograniczają one cyrkulację powietrza.

Warto też zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Tkaninę powłoki podstawy kontynentalnej czyść kilka razy w roku. Pielęgnację dostosuj przy tym odpowiednio do materiału: powłoki skórzane lub z imitacji skóry mają inne wymagania niż powłoki tekstylne.
  • Regularnie obracaj materac nawierzchniowy i - jeśli istnieje - także topper, aby uniknąć „wyleżanych” miejsc w łóżku. Ze względów higienicznych wymień materac najpóźniej po dziesięciu latach.
  • Zarówno topper, jak i materac są zazwyczaj dostarczane z pokrowcami, które należy wrzucać do pralki co dwa tygodnie (częściej w przypadku alergików).
  • Zadbaj o to, aby topper i materac były dobrze wentylowane. Najlepiej, jeśli codziennie rano odsuniesz kołdrę i dokładne wywietrzysz sypialnię.
  • W idealnym przypadku materac powinien być zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi za pomocą prześcieradła na gumce.
  • Zaleca się, aby pranie pościeli odbywało się co dwa tygodnie.
  • Jeśli to możliwe, poduszki i kołdry powinny być wkładane do pralki około dwa razy w roku.

Grafika ze wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji łóżek kontynentalnych Przy pielęgnacji łóżka kontynentalnego należy uwzględnić te aspekty.

5. Podsumowanie: jakie faktyczne zalety mają łóżka kontynentalne?

Łóżka kontynentalne to dobry wybór dla każdego, kto ma problemy z kręgosłupem i szuka wygodnej, ale stabilnej pozycji spania. Są one również idealne dla par, których wymagania wobec powierzchni leżenia nie są jednakowe: dzięki dwóm różnym materacom każdą stronę łóżka można dostosować do indywidualnych potrzeb, a pojedynczy topper na całej powierzchni pozwoli uniknąć powstawania szczeliny między materacami.

Wszystkie zalety łóżka kontynentalnego w skrócie:
  • wygodna wysokość dostępu do łóżka
  • atrakcyjny wizualnie mebel w sypialni
  • wysoka stabilność pleców i uczucie lekkiej sprężystości podczas leżenia
  • konstrukcja generująca niewiele dźwięków
  • możliwość dostosowania do własnych wymagań w zakresie komfortu
  • przytulne wezgłowie
Wszystkie zalety łóżek kontynentalnych – podsumowanie

Łóżka kontynentalne są idealnym rozwiązaniem nie tylko dla osób z bólem pleców, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie wysoki komfort. Oto zalety łóżka kontynentalnego (znanego również jako łóżko amerykańskie lub łóżko hotelowe):

  • wysoki komfort snu dzięki doskonałemu dopasowaniu poszczególnych elementów (sprężyna, materac i topper)
  • stabilność i jednocześnie uczucie sprężystości podczas leżenia, idealne w przypadku problemów z kręgosłupem
  • wygodna wysokość dostępu od 60 do 70 cm
  • niski poziom generowania dźwięków dzięki specjalnej konstrukcji z podstawą kontynentalną
  • solidna konstrukcja z niewielką liczbą poszczególnych elementów
  • duże wezgłowie umożliwiające wygodne siedzenie w łóżku
  • możliwość elastycznego dostosowania do własnych preferencji temperaturowych poprzez wymianę toppera
  • długa żywotność dzięki niskiemu zużyciu materaca
  • podniesienie wizualnej atrakcyjności sypialni w efekcie stylowego designu
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.