Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Modernizacja Ambilight – tak to się robi! [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/AndreyPopov]

Modernizacja Ambilight – tak to się robi!

Czy chcesz doświadczyć jeszcze więcej wrażeń podczas oglądania telewizji i w związku z tym planujesz doposażyć swój telewizor w podświetlenie LED? Wyjaśniamy, czym jest Ambilight, które systemy nadają się do modernizacji i na co zwrócić uwagę przy zakupie.


1. Kino domowe w Twoim domu: czym jest Ambilight?

W skrócie

Najważniejsze cechy w pigułce:

Telewizory Smart TV z Ambilight posiadają inteligentne diody LED, które tworzą wyjątkową atmosferę podczas oglądania telewizji. Atmosferę kina domowego można jednak stworzyć również bez telewizora marki Philips. Masz następujące możliwości:

  • Seria inteligentnego oświetlenia Philips Hue: różne warianty modernizacji Ambilight, np. za pośrednictwem komputera osobistego, tak zwanego Sync Box oraz różnych świateł i pasków świetlnych Hue (Play Gradient Lightstrip).
  • Inteligentny system oświetlenia od Govee: zawiera kamerę, która rejestruje to, co dzieje się na ekranie i przekazuje informacje do powiązanych pasków świetlnych
  • System Raspberry Pi do samodzielnego montażu: odpowiedni projekt DIY „Lightberry”, który własnoręcznie stworzy każdy ambitny majsterkowicz
  • Luminea Home Control: zestaw składający się z Sync-Box i pasków świetlnych
  • Podświetlenie LED BASON Lighting (lub inne paski świetlne LED): proste paski świetlne z maksymalnie 16 kolorami sterowanymi za pomocą pilota

Koszty różnią się znacznie w zależności od wybranego systemu i wahają się od 20 (za proste paski świetlne) do 400 euro (kompletny system Philips Hue).

System Ambilight jest dostępny wyłącznie w telewizorach marki Philips. Jest to specjalna technologia oświetlenia, która zapewnia, że ściana za telewizorem jest podświetlana różnymi kolorami, tak aby dopasować się do obrazu telewizyjnego – harmonijnie dostosowując się do akcji na ekranie.

  • Powiększa to wizualnie ekran.
  • Tworzy to również wyjątkową i jeszcze bardziej intensywną atmosferę.
  • Dodatkowe światło powinno być również przyjemne dla oczu.

System Ambilight jest jednak dostępny tylko w przypadku odpowiednich urządzeń marki Philips. Aby wyposażyć (starszy) telewizor lub urządzenie innej marki w daną technologię, istnieją różne opcje, które można wykorzystać do modernizacji pozwalającej uzyskać bardzo podobny efekt świetlny. Dzięki temu każdy może cieszyć się atmosferą Ambilight.

2. Modernizacja Ambilight: najlepsze alternatywy

W tym punkcie przedstawiamy najlepsze systemy, które można wykorzystać do modernizacji Twojego telewizora pod kątem Ambilight. Oznacza to, że mogą Państwo wyposażyć zarówno urządzenia marki Philips, które nie oferują Ambilight, jak i modele innych marek w efekt nastrojowego oświetlenia.

2.1 Philips Hue

Pierwsza alternatywa dla Ambilight pochodzi – podobnie jak oryginał – od Philips: źródła światła Philips Hue. Aby zsynchronizować lampy z obrazem telewizyjnym, zasadniczo potrzebujesz

  • lamp Philips Hue,
  • mostka Hue Bridge oraz
  • komputera osobistego (wariant A) lub
  • Philips Hue Sync Box (wariant B).

Lampy Philips Hue Ambilight można odtworzyć za pomocą lamp Philips Hue.

Konfiguracja wygląda w następujący sposób:

Z komputerem osobistym (wariant A)

  1. Rozmieść lampy Hue w pomieszczeniu zgodnie z Twoimi preferencjami, aby stworzyć odpowiednią atmosferę świetlną.
  2. Podłącz telewizor do komputera osobistego za pomocą kabla HDMI lub Chromecast.
  3. Zainstaluj niezbędne oprogramowanie Sync na komputerze.
  4. Na koniec użyj aplikacji na smartfonie, aby określić, w jaki sposób lampy Philips Hue są rozmieszczone w pomieszczeniu.

Wstępny wniosek: ten wariant jest stosunkowo kłopotliwy, ale zapewnia zadowalające rezultaty. Jest to idealne rozwiązanie, na przykład, jeśli posiadasz już kilka źródeł światła Philips Hue, lubisz majsterkować i chcesz stworzyć spersonalizowane oświetlenie.

Z Philips Hue Sync Box (wariant B)

  1. Po pierwsze, musisz podłączyć Sync Box do telewizora przez HDMI (lub alternatywnie do konsoli do gier, odtwarzacza itp.), aby otrzymać niezbędne informacje o obrazie.

  2. Następnie mocujesz klasyczne paski Hue Lightstrips lub Hue Gradient Lightstrips z tyłu telewizora.

    (wskazówka: paski Gradient Lightstrips mogą sterować wszystkimi diodami LED osobno, tworząc bardziej zróżnicowane efekty Ambilight)

  3. Za pomocą aplikacji do synchronizacji zainstalujesz paski świetlne i skonfigurujesz różne tryby. Można między innymi dostosować reakcję na muzykę oraz intensywność światła.

Wstępny wniosek: jeśli zdecydujesz się na modernizację Ambilight za pomocą Philips Hue Sync Box, możesz oczekiwać prostego rozwiązania, a także niezawodnych i intensywnych wrażeń. Ta alternatywa jest szczególnie godna polecenia.

2.2 Philips Hue Play Gradient Light Tube

Drugą opcję modernizacji Ambilight oferują również produkty Philips Hue. W tym celu potrzebujesz

  • tuby Philips Hue Play Gradient Light Tube,
  • mostka Hue Bridge oraz
  • Hue Sync Box.

Instalacja odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku korzystania z oświetlenia Philips Hue z Sync Box:

  1. Podłącz Sync Box do telewizora lub innego urządzenia końcowego.
  2. Umieść tubę świetlną pod telewizorem i wyrównaj ją.
  3. Dokonaj preferowanych ustawień w aplikacji.

W tym przypadku konfiguracja jest wyjątkowo prosta i wygodna. Ponadto świetlówkę można obracać w uchwycie w zakresie niemal 360 stopni: pozwala to dokładnie określić, gdzie i w jakim obszarze ściana jest oświetlana przez światło. Hue Play Gradient Light Tube możesz kupić z białą lub czarną podstawą, aby dopasować ją do mebli w salonie.

Wstępny wniosek: takie rozwiązanie Ambilight jest stosunkowo drogie, ale zaletą jej jest wygodna i szybka instalacja, łatwość obsługi i doskonały nastrój świetlny.

2.3 Zestaw Govee Immersion TV

Dzięki zestawowi Govee Immersion TV możesz wyposażyć swój telewizor w dodatkową atmosferę świetlną (podobną do Ambilight) stosunkowo łatwo i niedrogo. Zestaw zawiera wszystko, czego potrzebujesz:

  • taśma LED RGB
  • jednostka sterująca
  • kamera

Modernizacja Ambilight z Govee System świetlny Govee jest idealny do podświetlenia Twojego kina domowego jak Ambilight.

W przypadku tej alternatywy Ambilight kamera służy do rozpoznawania obrazu telewizyjnego i wysyłania odpowiednich sygnałów kolorystycznych do pasków świetlnych. W ten sposób technologia działa niezależnie od źródła wejściowego. Oznacza to, że światło może zostać wykorzystane do oglądania programów telewizyjnych, odtwarzania filmów, streamingu, gier konsolowych i wielu innych.

Jak skonfigurować zestaw Govee Immersion TV:

  1. Przymocuj samoprzylepne paski LED do krawędzi z tyłu telewizora.

  2. Następnie przymocuj kamerę do ramy telewizora. Do tego celu służy samoprzylepna stopka.

    (wskazówka: kamerę można zamontować zarówno na górze, jak i na dole. Zwykle jest ona mniej widoczna przy dolnej krawędzi)

  3. Przyklej jednostkę sterującą na środku tylnej części telewizora.

  4. Podłącz poszczególne elementy do jednostki sterującej.

  5. Na koniec skonfiguruj system za pomocą aplikacji i skalibruj kamerę.

Zestaw Govee Immersion TV oferuje szereg dodatkowych funkcji, takich jak reagowanie na muzykę, różne tryby wideo lub różne schematy kolorów. Można nim również sterować za pomocą Asystenta Google i Alexy, wykorzystując Wi-Fi.

Wstępny wniosek: Dzięki Govee możesz łatwo zmodernizować oświetlenie, takie jak Ambilight. System oferuje wiele funkcji i jest łatwy w obsłudze. W tej beczce jest jednak łyżka dziegciu: zwykle intensywny efekt świetlny wypada raczej średnio w jasnych pomieszczeniach.

System Nanoleaf 4D to alternatywa dla Grovee, która działa w bardzo podobny sposób i mieści się na tej samej półce cenowej.

2.4 Raspberry Pi („Lightberry”)

Technologię LED przypominającą Ambilight możesz również zmodernizować za pomocą systemu oświetleniowego DIY. Wariant z Raspberry Pi jest jednak przeznaczony dla technicznie uzdolnionych hobbystów i majsterkowiczów, którzy dobrze znają się na elektronice i lubią wyzwania.

Wymaga to kilku komponentów, które są również dostępne pod nazwą „Lightberry” również w zestawach. Z reguły składają się one z następujących elementów:

  • Raspberry Pi
  • karta pamięci
  • podłączenie zasilania z adapterem
  • kabel HDMI
  • konwerter HDMI
  • taśmy LED

Raspberry Pi Dla prawdziwych technicznych nerdów: Raspberry Pi mini PC nadaje się do odtworzenia Ambilight.

Wstępny wniosek: Imitacja Philips Ambilight za pomocą Raspberry Pi nie jest bynajmniej szybkim rozwiązaniem, ale raczej całym projektem. Tutaj droga jest tak naprawdę celem.

2.5 Luminea Home Control

Zestaw Luminea Home Control od producenta Pearl składa się również z pasków świetlnych i Sync-Box. Jest on podłączany do odbiornika telewizora na przykład przez HDMI, a następnie przesyła odpowiednie sygnały do pasków świetlnych przymocowanych za telewizorem Smart TV, tworząc efekt podobny do Philips Ambilight.

Indywidualne ustawienia jasności można regulować za pomocą dedykowanej aplikacji lub asystenta głosowego.

Wstępny wniosek: podobnie jak Govee, jest to bardzo prosty system, który można szybko zmodernizować.

2.6 Podświetlenie LED BASON Lighting

Rozwiązanie BASON oferuje bardzo przystępną cenowo, choć nieco odchudzoną alternatywę Ambilight do modernizacji. Również w tym przypadku do tylnej części telewizora przymocowane są taśmy LED, którymi można sterować za pomocą pilota. Można jednak ustawić tylko 16 kolorów statycznych na różnych poziomach jasności. BASON Lighting oferuje również cztery tryby dynamiczne, choć nie są one oparte na obrazie telewizyjnym.

Wstępny wniosek: ten system oferuje bardzo przyjemny efekt świetlny i jest niedrogą alternatywą, niestety... nie ma nic wspólnego z prawdziwym Ambilight od Philips.

Ambilight od BASON Lighting Jeśli musisz kontrolować swój budżet, ale mimo to pragniesz stworzyć fajne efekty świetlne, podświetlenie LED BASON Lighting jest dobrą alternatywą. [Źródło: iStock.com/deepblue4you]

3. Ile kosztuje modernizacja Ambilight?

Każdy, kto rozważa doposażenie swojego telewizora w nastrojowe oświetlenie podobne do Ambilight, powinien również pamiętać o ewentualnych kosztach różnych systemów. Chociaż doposażenie w światła Philips Hue i Sync-Box jest wysoce zalecaną alternatywą, bardzo zbliżoną do oryginalnego Ambilight, wiąże się również z wysokimi kosztami.

Nasza tabela zawiera przegląd przybliżonych kosztów różnych inteligentnych systemów oświetleniowych:

Typ modernizacji Ambilight Przybliżone koszty
Philips Hue (Sync-Box i Play Gardient Lightstrip) 400 euro
Govee 150 euro
Rasperry Pi „Lightberry” od 100 do 150 euro
Luminea Home Control 100 euro
Paski świetlne, takie jak podświetlenie LED BASON Lighting od 20 euro

4. Ważne kryteria wyboru i zakupu

W porównaniu do Philips Ambilight, różne alternatywy działają inaczej. Niektóre z nich są bardzo zbliżone do oryginalnego systemu oświetlenia, podczas gdy inne oferują raczej prostą wydajność. Aby upewnić się, że wybrany system spełnia Twoje potrzeby i wymagania, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty.

Światło, kolor i intensywność:

  • Światło powinno promieniować co najmniej w trzech kierunkach (góra, lewo i prawo), a najlepiej na wszystkie cztery strony (zwłaszcza jeśli telewizor jest zamontowany na ścianie).
  • Aby naprawdę optycznie powiększyć obraz, taśmy LED muszą być w stanie wyświetlać kilka kolorów jednocześnie, w przeciwnym razie ściana będzie oświetlona tylko w jednym kolorze, jak miało to miejsce w przypadku pierwszej generacji Ambilight. Lepiej jest mieć jeden kolor na stronę, a najlepiej idealne rozdzielenie według stref kolorów w obrazie telewizyjnym. Dynamiczna zmiana koloru powinna pasować do obrazu.
  • Należy również zwrócić uwagę na intensywność, tj. ostrość i jasność. Jest to szczególnie ważne w jaśniejszych pomieszczeniach, aby stworzyć imponującą atmosferę świetlną również w ciągu dnia. W idealnym przypadku intensywność powinna być regulowana ręcznie.

Źródło światła i rozmiar telewizora

  • Możesz wybierać spośród taśm LED, pojedynczych kolorowych lamp (Philips Hue itp.) i świetlówek (Philips Hue Play Gradient Light Tube itp.). Podczas modernizacji systemu oświetlenia koniecznie zwróć uwagę na komfort.
  • Zwróć również uwagę na rozmiar i liczbę pasków oświetleniowych. Rozmiar powinien odpowiadać rozmiarowi telewizora: jeśli taśmy są zbyt krótkie, pożądany efekt nie zostanie osiągnięty na dużych telewizorach, a w szczególności obszary krawędzi pozostaną ciemne. Powinny być również co najmniej trzy paski (górny, lewy i prawy), a najlepiej cztery, aby zapewnić oświetlenie na całym obwodzie.

Koszty, komponenty i instalacja

  • Jak drogi jest system? Czy warto doposażyć telewizor w system zbliżony do Ambilight, czy lepiej kupić nowy telewizor Philips Ambilight? Pytanie to pojawia się w szczególnie wtedy, gdy chodzi o stare urządzenie, które może nie działać zbyt długo lub i tak zużywa dużo energii elektrycznej. Stary telewizor może następnie posłużyć jako drugi zestaw, można go wykorzystać w pokoju dziecięcym lub podarować.
  • Jeśli chodzi o komponenty, warto upewnić się, że wszystko znajduje się w zestawie. W przeciwnym razie musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Sama ilość stanowi również ważny wskaźnik, który mówi o tym, jak kosztowne jest doposażenie telewizora w oświetlenie ambientowe. Niewielka ilość części oznacza szybką i łatwą instalację.

5. Często zadawane pytania

  • Dlaczego Ambilight jest dostępny tylko w ofercie firmy Philips?

    Firma Philips jest wynalazcą Ambilight i dlatego jest właścicielem patentu na tę technologię. W związku z tym telewizory i Smart TV takich producentów jak Samsung, Sony, Toshiba i innych nie są dostępne z systemem Ambilight. Jednak urządzenia tych marek, a także starsze modele Philips można również zmodernizować lub wyposażyć w podobną technologię oświetleniową.

  • Do czego służy Ambilight?

    Dzięki funkcji Ambilight możesz cieszyć się jeszcze bardziej intensywnymi doznaniami podczas oglądania telewizji: dzięki technologii LED obraz telewizyjny jest wizualnie powiększany na ścianę za telewizorem poprzez oświetlenie jej światłem dopasowanym do koloru ekranu. Tworzy to wyjątkową atmosferę i powinno również zapewnić ochronę oczu.

  • Czy możliwe jest doposażenie w Ambilight?

    Jeśli Twój telewizor nie jest wyposażony w Ambilight, można go doposażyć w różne alternatywy.

Jak dokonać modernizacji Ambilight – podsumowanie

Ambilight to technologia wykorzystywana w telewizorach Philips do podświetlania tła telewizora, a tym samym wizualnego powiększania obrazu. W ten sposób można go zmodernizować:

  • Alternatywy od Philips: za pomocą lamp Philips Hue lub Play Gradient Light Tube można imitować atmosferę Ambilight.
  • Alternatywy od innych producentów: wiele różnych marek oferuje węże świetlne do podłączenia do telewizora. Podobnie jak w przypadku Ambilight, mogą one również oświetlać tło w kolorze pasującym do obrazu telewizyjnego.
  • Dokonując wyboru, zwróć uwagę na kierunek, w jaki świeci światło w danym rozwiązaniu, ile kolorów jest dostępnych i jaka jest ich intensywność. Weź również pod uwagę rozmiar telewizora, koszty i nakład pracy związany z jego konfiguracją.
Słownik pojęć
  • Ambilight: specjalna technologia oświetlenia w telewizorach Philips, która zapewnia, że ściana za telewizorem zostaje oświetlona kolorami, aby dopasować się do obrazu telewizyjnego
  • Philips Hue: seria świateł i lamp marki Philips do użytku w inteligentnym domu
  • Hue Bridge: centralka sterowania systemem oświetlenia Philips Hue
  • Philips Hue Sync Box: urządzenie do synchronizacji inteligentnych lamp i obrazu telewizyjnego
  • Chromecast: urządzenie do bezprzewodowej transmisji (przez WLAN) sygnałów audio i wideo do telewizora
  • Oprogramowanie Sync: program, który synchronizuje wejście i wyjście między komputerem a innym sprzętem
  • Hue Lightstrips: taśmy oświetleniowe LED marki Philips
  • Hue Gradient Lightstrips: taśmy oświetleniowe LED marki Philips, w których wszystkie diody LED mogą być sterowane oddzielnie
  • Philips Hue Play Gradient Light Tube: świetlówka z serii Philips Hue
  • Zestaw Govee Immersion TV: system umożliwiający późniejsze doposażanie telewizorów w system zbliżony do Ambilight
  • Raspberry Pi: minikomputer składający się tylko z jednej płytki drukowanej
  • Lightberry: zestaw, za pomocą którego można imitować system Ambilight przy użyciu Raspberry Pi
  • DreamScreen: system umożliwiający późniejsze doposażanie telewizorów w system zbliżony do Ambilight
  • Podświetlenie LED BASON Lighting: system umożliwiający późniejsze doposażanie telewizorów w system zbliżony do Ambilight
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.