Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Od kiedy można zacząć wozić dziecko w spacerówce? [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/LSOphoto]

Od kiedy można zacząć wozić dziecko w spacerówce?

Moment, od którego dziecko jest gotowe na spacerówkę, nie wynika z wieku, ale z jego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Pomożemy Ci dowiedzieć się, czy Twoje dziecko może już siedzieć w spacerówce, czy też lepiej jeszcze przez jakiś czas wozić je w wózku dziecięcym.


1. Od jakiego wieku można wozić dziecko w spacerówce?

Zgodnie z przepisami UE wożenie dziecka w spacerówce dozwolone jest od szóstego miesiąca życia. Nie można jednak zdawać się tylko na te przepisy. Musimy decydować o tym na podstawie indywidualnego rozwoju dziecka. Niewiele dzieci jest na tyle rozwiniętych w wieku sześciu miesięcy, aby można było zamienić zwykły wózek dziecięcy na spacerówkę lub model sportowy. Wielu pediatrów zaleca używanie spacerówek dopiero od wieku nauki chodzenia. W spacerówce dziecko nie może leżeć płasko na plecach z podpartą głową na w pełni wyściełanym materacu – jak to ma miejsce w zwykłym wózku dziecięcym. Miarodajny jest więc stopień wykształcenia mięśni szyi i pleców, ponieważ dziecko musi być w stanie samodzielnie utrzymywać i podpierać swoje ciało podczas jazdy w spacerówce.

Zawsze zadaj sobie najpierw te pytania:

  • Czy moje dziecko potrafi już samodzielnie trzymać główkę?
  • Czy jest w stanie siedzieć prosto bez pomocy?
  • Czy siada samodzielnie?
  • Czy pozostaje w pozycji siedzącej i swobodnie porusza przy tym rączkami?

Tylko wtedy, gdy możesz odpowiedzieć „tak” na wszystkie te pytania, mięśnie dziecka są wystarczająco rozwinięte, aby mogło jeździć w spacerówce.

Uwaga: Jeśli dziecko spędza dużo czasu w pozycji siedzącej, mimo że jego mięśnie szyi i pleców nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, może to być szkodliwe dla kręgosłupa i rozwoju motorycznego malucha.

Oprócz dojrzałości fizycznej należy również zwrócić uwagę na rozwój emocjonalny dziecka. Twoje dziecko da Ci znać, kiedy będzie gotowe do zamiany wózka na spacerówkę.

  • Czy próbuje usiąść w wózku, aby lepiej widzieć otoczenie?
  • Czy najwyraźniej tęskni już za nowymi wrażeniami, czy też nadal jest bardzo skupione na Tobie i Twojej mimice, aby czuć się bezpiecznie?

Dziecko w spacerówce Od kiedy Twoje dziecko jest już w stanie siedzieć prosto, spacerówka staje się dla niego idealnym miejscem oglądania świata. [Źródło: iStock.com/AnnaNahabed]

Musisz sobie uzmysłowić, że Twoje dziecko w spacerówce przyjmuje zupełnie inną pozycję niż w zwykłym wózku dziecięcym. Jest bardziej wystawione na bodźce otoczenia i nie ma możliwości nawiązania z Tobą kontaktu wzrokowego czy dźwiękowego podczas spaceru. Za dużo wrażeń to często nie jest to, co podoba się małym dzieciom. Nieprzefiltrowane bodźce narażają je raczej na spory stres. Dlatego dla niemowląt i małych dzieci poniżej drugiego roku życia zalecamy model spacerówki, w której dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy.

2. Ważne aspekty przy zakupie spacerówki dla małych dzieci

Kiedy dziecko może już korzystać ze spacerówki zamiast wózka dziecięcego czy fotelika niemowlęcego, zyskujesz elastyczność na co dzień i podczas wycieczek. Spacerówka jest lżejsza i bardziej zwrotna niż zwykły wózek dziecięcy. Wybierając model spacerówki, weź pod uwagę potrzeby niemowlaka lub małego dziecka. W zależności od wieku i etapu rozwoju odpowiednie będą różne warianty. Spacerówki dostępne są jako modele z czterema lub trzema kołami. Warianty z trzema kołami to tzw. „joggery”. Joggery mają stabilniejszą oś środkową, dzięki czemu łatwiej nimi kierować podczas pchania.

Aby niemowlęta i małe dzieci mogły wygodnie i bezpiecznie podróżować w wózku spacerowym, należy przy wyborze odpowiedniego modelu wziąć pod uwagę kilka kwestii:

Cechy szczególne wózka spacerowego dla niemowląt

  • Wyściółka: niemowlęta potrzebują odpowiedniego podparcia pleców i głowy, zwłaszcza kiedy zasypiają w wózku. Wymaga to poduszki, która ściśle przylega do ciała. Wyściółkę można również doposażyć, wkładając do wózka rożek lub kokon niemowlęcy.
  • Regulowane oparcie pleców: aby zmieniać pozycję siedzącą i umożliwiać dziecku spanie na leżąco, powinna istnieć możliwość kilkustopniowej regulacji oparcia od prawie pionowej do poziomej.
  • Amortyzacja kół: koła powinny być amortyzowane, aby wózek był podczas jazdy jak najmniej narażony na wstrząsy. Poprawi to komfort dziecka podczas snu i generalnie odciąży jego kręgosłup.

Inne ogólne cechy i kryteria wyboru

  • Rodzaj opon: oprócz amortyzacji ważną rolę odgrywa materiał, z którego wykonane są koła spacerówki. Opony z pełnej gumy są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia przez rozbite szkło itp., ale opony pneumatyczne zapewniają płynniejszą jazdę na twardych, nierównych nawierzchniach. Jeśli chcesz przewozić spacerówkę w samochodzie, polecamy również koła zdejmowane za naciśnięciem przycisku. Koła skrętne powinny mieć również funkcję blokady, zapobiegającą przypadkowemu obróceniu się opon na nierównym podłożu.
  • Bezpieczeństwo: aby zapobiec wypadnięciu dziecka z wózka, należy zawsze stosować pałąk zabezpieczający. Jest on dodatkowo bardzo praktyczny, jeśli posiada uchwyt na kubek. Ponadto wózek dla małych dzieci musi być wyposażony w system uprzęży z regulacją rozmiaru (np. uprząż z regulacją wielopunktową).
  • Stelaż: Podczas dokonywania wyboru zwróć uwagę na zastosowany materiał. Tworzywo sztuczne jest wprawdzie wyjątkowo lekkie, jednak spacerówki aluminiowe oferują znacznie większą stabilność i są bardziej wytrzymałe. Ponadto do przewożenia wózka w samochodzie lub chowania go w sposób oszczędzający miejsce, przydatny będzie mechanizm składania. Dla większej wygody warto również wybrać pchacz z regulacją wysokości – zwłaszcza jeśli spacerówkę będą pchać osoby o różnym wzroście. Taka regulacja chroni plecy.
  • Dodatkowe wyposażenie: aby chronić wrażliwą skórę dziecka podczas spacerów w słoneczne dni, spacerówka powinna być wyposażona w regulowaną osłonę przeciwsłoneczną lub prostą opcję montażu takiej osłony. Kolejną praktyczną funkcją jest siatka na zakupy, oferująca dużo miejsca na sprawunki. Podnóżek z regulacją wysokości zapewnia wygodne siedzenie.

2.1 Spacerówka z funkcją leżenia

Spacerówka z funkcją leżenia to wygodny wózek spacerowy, w którym niemowlę lub dziecko może siedzieć, leżeć lub spać.

Zalety spacerówki z funkcją leżenia:

  • Oparcie można przesunąć z pozycji pionowej do niemal poziomej.
  • Wyściełane oparcie i pasy bezpieczeństwa sprawiają, że siedzenie jest bezpieczne i wygodne.
  • Amortyzowane koła zapewniają stabilność wózka podczas jazdy i zapobiegają niepotrzebnemu obciążeniu kręgosłupa dziecka.
  • Modele „jogger” z trzema kołami są dostępne tylko w tym wariancie.

2.2 Wózki dziecięce kombi

Wózki dziecięce kombi można przekształcić z wózka dziecięcego na spacerówkę poprzez wymianę fotelika niemowlęcego na siedzisko sportowe.

Zalety wózka dziecięcego kombi:

  • Modele te charakteryzują się również regulowanym oparciem, wyściółką i amortyzowanymi kołami.
  • Ten sam wózek może być używany od narodzin dziecka do około czwartego roku życia.
  • W związku z tym, że pozycja drążka do pchania przystosowana jest do użytku z fotelikiem niemowlęcym, po zmianie fotelika na siedzisko sportowe dziecko nadal może jeździć w wózku w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy.

2.3 Spacerówka do jazdy na siedząco

Wózek spacerowy do jazdy na siedząco to najlżejszy i najbardziej zwrotny model spacerówki. Wariant ten nie oferuje jednak żadnych dodatkowych udogodnień w postaci wyściółki, amortyzacji czy regulowanej pozycji siedzenia. Z tego względu jest on odpowiedni tylko dla dzieci od wieku, w którym potrafią już chodzić, oraz na krótkie dystanse.

Zalety spacerówki do jazdy na siedząco:

  • Spacerówkę do jazdy na siedząco można łatwo złożyć i schować w sposób oszczędzający miejsce.
  • Jest bardzo lekka i zwrotna w porównaniu ze spacerówkami z funkcją leżenia oraz z zwykłymi wózkami dziecięcymi.
  • Dzięki prostej konstrukcji spacerówka do jazdy na siedząco jest bardzo przystępna cenowo.

3. Często zadawane pytania

  • Jaki wózek jest najlepszy dla niemowląt?

    Dla niemowląt odpowiednie są tylko takie spacerówki, których siedzisko i uprząż są możliwie miękko wyściełane. Koła powinny być amortyzowane. Niemowlę nie ma jeszcze tak silnych mięśni szyi i pleców jak małe dziecko, dlatego głowa i plecy muszą być podparte przez wyściółkę, zwłaszcza gdy dziecko śpi, a mięśnie są rozluźnione. W tym celu można wyposażyć spacerówkę w rożki lub kokony niemowlęce. Ogólna zasada: dopóki dziecko nie potrafi siedzieć bez pomocy i nie jest w stanie samodzielnie utrzymać główki, nie może jeszcze jeździć w spacerówce, lecz potrzebuje powierzchni do leżenia i wyściółki zwykłego wózka dziecięcego.

  • Czy dziecko powinno siedzieć czy leżeć w spacerówce?

    Kiedy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, jedynym decydującym czynnikiem jest to, czy chce siedzieć i obserwować otoczenie, czy też woli leżeć i spać. Ogólnie rzecz biorąc, korzystne jest, jeśli dzieci nie pozostają zbyt długo w jednej pozycji, ale mają możliwie dużo ruchu. Dzieciom, które potrafią już chodzić, należy zatem oferować spacerówkę tylko do odpoczynku. Pamiętaj, że w spacerówkach do jazdy na siedząco nie można dziecka położyć.

  • Jaka jest różnica między spacerówką a joggerem?

    Zasadniczo jogger to spacerówka z trzema kołami. Redukcja do trzech kół powoduje, że centralna oś jest statyczna. Ułatwia to prowadzenie wózka w linii prostej, na przykład jedną ręką lub podczas joggingu. Jako „joggery” oferowane są jednak różne warianty. Niektóre specjalne modele zaprojektowano w taki sposób, że odległość między uchwytem do pchania a tylną osią zapewnia wystarczającą przestrzeń nawet do szybkich i długich kroków. Modele joggerów do treningu biegowego mają również odpowiednie zawieszenie i często specjalne opony balonowe.

  • Jaka spacerówka jest odpowiednia dla sześciomiesięcznego niemowlęcia?

    W spacerówce dla niemowląt ważne jest, aby kręgosłup był podpierany przez wyściółkę w miejscu szyi i pleców. Dziecko musi też być już w stanie samodzielnie usiąść i pozostawać w pozycji siedzącej bez pomocy. Tylko wtedy mięśnie pleców są wystarczająco rozwinięte, aby dziecko mogło jeździć w wózku bez szkody dla pleców. Jeśli dziecko nie jest jeszcze w stanie samodzielnie siedzieć, powinno być nadal wożone w wózku dziecięcym w pozycji leżącej.

Spacerówki dla niemowląt i małych dzieci – podsumowanie

Zgodnie z przepisami UE w spacerówce można wozić dziecko w wieku od sześciu miesięcy. Przed zakupem takiego wózka należy jednak wziąć pod uwagę indywidualny etap rozwoju dziecka:

  • wykształcone mięśnie szyi i pleców, swobodne poruszanie rękami podczas siedzenia, samodzielne siadanie
  • ważny jest również rozwój emocjonalny – jeśli dziecko nadal potrzebuje dużo kontaktu wzrokowego, nie jest jeszcze gotowe na nieprzefiltrowane wrażenia, których będzie doświadczać w spacerówce
  • ważna jest amortyzacja kół, wyściółka pod plecy i głowę oraz regulowane oparcie
  • spacerówka z funkcją leżenia: amortyzowane koła, możliwość ustawienia pozycji poziomej, wyściółka na pasach i oparciu
  • wózek dziecięcy kombi: możliwość przekształcenia wózka dziecięcego w spacerówkę za pomocą siedziska sportowego
  • spacerówka do jazdy na siedząco: wyjątkowo lekka, zwrotna, bez wyściółki i zawieszenia
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.