Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Prawidłowe pakowanie próżniowe: porady i wskazówki! [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/fotostorm]

Prawidłowe pakowanie próżniowe: porady i wskazówki!

Czy chcesz przechowywać żywność przez dłuższy czas bez utraty zapachów i składników odżywczych? Pokażemy Ci, jak to zrobić za pomocą zgrzewarki próżniowej i do czego jeszcze możesz jej użyć!


1. Zalety pakowania próżniowego

Aby móc dłużej zachować świeżość artykułów spożywczych, możesz przechowywać je w specjalnych torebkach lub pojemnikach, pakując w nie żywność za pomocą tak zwanej zgrzewarki próżniowej, która usuwa do 90% powietrza z wnętrza opakowania. Pozwala to na wytworzenie częściowej próżni, która zapewnia, że zapakowana próżniowo żywność jest wolna od zarazków, a tym samym pozostaje świeża znacznie dłużej niż w standardowych woreczkach do zamrażania lub pojemnikach do przechowywania żywności. Można ją potem długo trzymać w lodówce lub zamrażać.

Listwowa zgrzewarka próżniowa Dzięki zgrzewarce próżniowej możesz nawet ośmiokrotnie wydłużyć okres przydatności żywności do spożycia. [Źródło: iStock.com/ozgurcoskun]

Oto korzyści wynikające z próżniowego pakowania żywności:

  • Spowolnienie procesu psucia się jedzenia: artykuły spożywcze, a nawet całe przyrządzone dania, można przechowywać średnio od 5 do 8 razy dłużej niż w konwencjonalnych pojemnikach czy woreczkach do zamrażania.
  • Unikanie przemrożenia: jeśli zamrozisz żywność zapakowaną próżniowo, nie dojdzie do jej przemrożenia.
  • Ochrona składników odżywczych, kolorów i smaków: składniki odżywcze, kolory i smaki są w pełni zachowane i nie dochodzi do żadnej utraty jakości artykułów spożywczych.
  • Gotowanie metodą sous vide: mięso zamknięte próżniowo można gotować w niskich temperaturach w sposób wyjątkowo delikatny i zachowujący aromat.
  • Dojrzewanie na sucho: wołowina pakowana próżniowo nie zajmuje dużo miejsca i może łatwo dojrzewać na sucho (stek dry age).
  • Szybkie marynowanie: jeśli próżniowo zamkniesz mięso w marynacie, uzyskasz intensywny smak zaledwie w 20 minut, na co zwykle trzeba czekać około 8 do 10 godzin.
  • Oszczędność miejsca: żywność (lub przedmioty) zajmują znacznie mniej miejsca w workach próżniowych niż konwencjonalnych.
  • Neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów: pakowanie próżniowe umożliwia przechowywanie żywności o intensywnym zapachu, takiej jak specjalne rodzaje serów, w sposób bezzapachowy.
  • Niemarnowanie jedzenia: żywność pakowana próżniowo może być znacznie dłużej przechowywana i cały czas zachowuje świeżość. Oznacza to, że znacznie efektywniej przechowasz jedzenie, które zostało na przykład po dużej imprezie rodzinnej – zapakowane próżniowo przyda się na później.
  • Zamykanie próżniowe słoików z przetworami: za pomocą zgrzewarki próżniowej możesz również ponownie zamknąć otwarte słoiki z przetworami.
  • Wszechstronne zastosowanie: pakować próżniowo można nie tylko żywność, ale także artykuły gospodarstwa domowego czy odzież.

Grafika przedstawiająca zalety pakowania próżniowego Pakowanie próżniowe ma wiele zalet!

1.1 Te artykuły spożywcze można pakować próżniowo

Niemal wszystkie produkty spożywcze można pakować próżniowo, zarówno surowe, jak i te już przetworzone. Pozwala to lepiej planować zapasy i efektywniej je wykorzystywać.

Przy pakowaniu próżniowym i przechowywaniu żywności pamiętaj jednak o następujących zasadach:

  • Miękkie produkty / wrażliwe na nacisk: bardzo miękkie produkty, takie jak jagody i temu podobne, wymagają delikatności, aby nie zostały zmiażdżone podczas pakowania próżniowego. W tym przypadku odpowiednie jest urządzenie z regulacją siły próżni lub pakowanie w odpowiednich pojemnikach próżniowych.
  • Warzywa wytwarzające gazy: szparagi, zielony groszek i brokuły są trudne do pakowania próżniowego i należy je wcześniej przynajmniej zblanszować.
  • Owoce: jeśli chcesz zapakować próżniowo owoce, najpierw je umyj i posiekaj.
  • Mięso i ryby: przed zapakowaniem próżniowym mięsa i ryb osusz je ściereczką. Ponadto produkty te powinny być jak najświeższe. Mięso można również zamknąć próżniowo w marynacie, aby uzyskać wyjątkowy aromat. Kiełbasy nie utrzyma się jednak zbyt długo ze względu na bardzo wysoką zawartość tłuszczu.
  • Płyny / sosy: można również pakować próżniowo płynne potrawy. Należy jednak uważać, aby ciecz nie została wciągnięta do zgrzewarki próżniowej podczas odsysania powietrza.
  • Gotowe dania i desery: możesz także pakować próżniowo gotowe dania, na przykład jeśli zostało coś po jedzeniu lub jeśli lubisz gotować dzień wcześniej.
  • Zioła i przyprawy: świeże lub suszone zioła i przyprawy też warto pakować próżniowo, aby zawsze mieć pod ręką potrzebne aromaty.

Listwowa zgrzewarka próżniowa widziana od góry Wiele artykułów spożywczych, a nawet całe posiłki, można pakować próżniowo.

1.2 Także inne przedmioty można pakować próżniowo

Zgrzewarka próżniowa umożliwia znacznie więcej niż tylko próżniowe zamykanie i konserwowanie żywności – jej możliwości są prawie nieograniczone. Zainspiruj się naszą listą poniżej.

Za pomocą zgrzewarki próżniowej możesz chronić przed zniszczeniem następujące przedmioty:

  • Artykuły gospodarstwa domowego: pakuj próżniowo wszystko, co wymaga ochrony przed wilgocią. Jeśli chcesz na przykład zabezpieczyć przed wilgocią zapałki, artykuły pierwszej pomocy lub leki na okres wakacji na kempingu, możesz po prostu zamknąć je próżniowo.
  • Przedmioty kolekcjonerskie i pamiątki: pamiątki, takie jak zdjęcia, czasopisma lub listy, a także monety czy srebro, również można pakować próżniowo, aby chronić je przed niszczeniem, wilgocią i kurzem.
  • Odzież i inne tekstylia: za pomocą specjalnych worków próżniowych i standardowego odkurzacza możesz zapakować próżniowo ubrania lub inne tekstylia, takie jak pościel czy obrusy, aby zajmowały znacznie mniej miejsca w szafie lub walizce na wakacje. Jest to idealna metoda na przykład przy zmianie odzieży z zimowej na letnią: W szczególności zimowe płaszcze i kurtki chronisz w ten sposób przed wilgocią i kurzem, oszczędzając jednocześnie dużo miejsca w szafie.
  • Słoiki typu weck i zakręcane typu twist off: próżniowo można też zamykać słoiki. Użyj do tego celu specjalnej przystawki do zamykania słoików (która jest podłączona do zgrzewarki próżniowej) lub pojemnika próżniowego.
  • Puszki na napoje: puszki na napoje również mogą być pakowane próżniowo, dzięki czemu są kompresowane do najmniejszych możliwych rozmiarów, a tym samym zajmują mniej miejsca np. w żółtym pojemniku.

Ubrania pakowane próżniowo na wieszaku Specjalne worki próżniowe do odzieży umożliwiają oszczędność miejsca przechowywania, na przykład kurtek.

2. Żywność pakowana próżniowo i jej okres przydatności do spożycia

Czynnikiem decydującym o trwałości produktów spożywczych pakowanych próżniowo jest to, na ile były świeże w momencie pakowania. Dlatego należy pakować próżniowo produkty natychmiast po ich przygotowaniu czy zakupie. Poniższe tabele przedstawiają w przybliżeniu orientacyjne wartości czasu przechowywania produktów spożywczych po zapakowaniu próżniowym w różnych miejscach przechowywania.

Tak długo żywność zapakowana próżniowo zachowa trwałość w temperaturze pokojowej!

Artykuły spożywcze Bez próżni (temperatura pokojowa) Pakowane próżniowo (temperatura pokojowa)
Pieczywo 2-3 dni 7-8 dni
Herbatniki / wypieki 4-6 miesięcy 12 miesięcy
Herbata / kawa 6 miesięcy 12 miesięcy
Wino 2-3 dni 20-25 dni
Orzechy 1-2 miesięcy 12-24 miesięcy

Tak długo zapakowana próżniowo żywność zachowa trwałość w lodówce!

Artykuły spożywcze Bez próżni (lodówka) Pakowane próżniowo (lodówka)
Drób 2-3 dni 6-9 dni
Wołowina 3-4 dni 30-60 dni
Wieprzowina 2-4 dni 10-20 dni
Dziczyzna 2-3 dni 30-40 dni
Ryby 1-3 dni 4-6 dni
Twardy ser 15-20 dni 30-60 dni
Warzywa 5-7 dni 15-20 dni
Owoce 3-7 dni 8-25 dni
Ugotowany ryż 1-3 dni 8-12 dni
Ugotowana zupa 2-3 dni 8-12 dni
Świeże zioła 2-3 dni 7-14 dni

Tak długo zapakowana próżniowo żywność zachowa trwałość w zamrażarce!

Artykuły spożywcze Bez próżni (komora zamrażarki) Pakowane próżniowo (komora zamrażarki)
Drób / mięso / ryby 6 miesięcy 24-36 miesięcy
Mięso mielone 4 miesięcy 12 miesięcy
Warzywa 8-10 miesięcy 24-36 miesięcy
Owoce 6-12 miesięcy 24-36 miesięcy
Pieczywo 6-12 miesięcy 24-36 miesięcy
Świeże zioła 3-4 miesięcy 10-12 miesięcy

Żywność pakowana próżniowo Prawie wszystkie produkty spożywcze można pakować próżniowo.

3. Zgrzewarki próżniowe – różne rodzaje

W zależności od wymaganej wydajności można wybierać między ręcznymi, listwowymi lub komorowymi zgrzewarkami próżniowymi. W kolejnych rozdziałach dowiesz się, czym te urządzenia różnią się od siebie.

Najpierw w skrócie: Ręczne pakowarki próżniowe to małe pakowarki, które mieszczą się nawet w torebce i dzięki odpowiednim workom i pudełkom oferują szybkie i łatwe pakowanie próżniowe. Nie mają one jednak możliwości zgrzewania worków. W przeciwieństwie do zgrzewarek próżniowych listwowych lub komorowych nie są też wyposażone w żadne specjalne funkcje i programy (takie jak indywidualna regulacja siły próżni i zgrzewania). Listwowe zgrzewarki próżniowe są odpowiednie do użytku domowego i oferują wiele funkcji, natomiast jeszcze bardziej wydajne komorowe zgrzewarki próżniowe używane są głównie w przemyśle i gastronomii.

3.1 Ręczna pakowarka próżniowa

Ręczne pakowarki próżniowe to niewielkie urządzenia, które mieszczą się na przykład w szufladzie na sztućce, a nawet mogą być noszone w torebce. Są zasilane akumulatorem, zasilaczem sieciowym lub bateriami i przeznaczone do użytkowania ze specjalnymi workami lub pudełkami z odpowiednim zamknięciem, z których wypompowują powietrze.

Krótko o zaletach i wadach ręcznej pakowarki próżniowej!

Zalety ręcznej pakowarki próżniowej

  • doskonałe urządzenie dla początkujących
  • poręczna, mała i mobilna
  • idealna do użytku domowego w celu szybkiego próżniowego pakowania żywności
  • łatwe porcjowanie żywności w każdym miejscu
  • można używać zarówno worków, jak i pudełek próżniowych

Wady ręcznej pakowarki próżniowej

  • mniejsza wydajność niż w przypadku listwowej czy komorowej zgrzewarki próżniowej
  • brak specjalnych funkcji w porównaniu ze zgrzewarką próżniową czy komorową
  • nie zgrzewa worków
  • może być używana tylko ze specjalnymi workami i pudełkami z odpowiednim zamknięciem

Ręczna pakowarka próżniowa Caso VacuOneTouch umożliwia szybkie i łatwe pakowanie próżniowe pozostałości jedzenia lub zakupionych produktów spożywczych w odpowiednie pudełka i torby.

3.2 Zewnętrzna / listwowa zgrzewarka próżniowa

Zewnętrzne lub listwowe zgrzewarki próżniowe (znane również jako zgrzewarki foliowe) oferują najlepsze połączenie ceny i wydajności. Worki próżniowe umieszczane są w komorze próżniowej zgrzewarki i urządzenie wypompowuje powietrze z pojemnika pod stałym ciśnieniem. Pod koniec tego procesu worek foliowy jest hermetycznie zamykany.

W porównaniu do ręcznej pakowarki próżniowej, urządzenia te oferują wiele dodatkowych funkcji, takich jak

  • podwójny zgrzew (dla większego bezpieczeństwa),
  • regulacja siły próżni iczasu zgrzewania (do płynnych, miękkich lub szczególnie wilgotnych produktów),
  • wyjmowana tacka ociekowa do czyszczenia (np. w przypadku wciągnięcia sosu),
  • automatyczny system zasysania (do usuwania zassanej cieczy),
  • ręczne zgrzewanie (np. rolek worków),
  • pojemnik na rolkę z wbudowanym nożem (do precyzyjnego cięcia worków próżniowych)
  • a także akcesoria w postaci specjalnego węża ssącego do odsysania powietrza z pojemników.

Krótko o zaletach i wadach listwowej zgrzewarki próżniowej!

Zalety listwowej zgrzewarki próżniowej

  • wiele funkcji specjalnych
  • możliwość podwójnego zgrzewu w zależności od modelu
  • znacznie większa wydajność niż w przypadku pakowarki próżniowej
  • nadaje się również do dużych porcji

Wady listwowej zgrzewarki próżniowej

  • mniejsza wydajność niż w przypadku komorowej zgrzewarki próżniowej
  • wymaga – w zależności od modelu – fazy chłodzenia pomiędzy pakowaniem
  • droższa niż ręczna pakowarka próżniowa

Listwowa zgrzewarka próżniowa z wieloma funkcjami Listwowa zgrzewarka próżniowa oferuje wiele funkcji.

3.3 Komorowa zgrzewarka próżniowa

Komorowe zgrzewarki próżniowe to zgrzewarki profesjonalne, które są często używane w przemyśle lub gastronomii. W tym przypadku worek próżniowy i jego zawartość są umieszczane w komorze urządzenia i tam zamykane próżniowo. Oznacza to, że możliwe jest hermetyczne zamykanie nawet wyjątkowo dużych ilości. W przypadku tych urządzeń często możliwe jest zamykanie próżniowe również poza komorą – podobnie jak w przypadku urządzeń listwowych.

Krótko o zaletach i wadach komorowej zgrzewarki próżniowej!

Zalety komorowej zgrzewarki próżniowej

  • większa wydajność niż w przypadku listwowej zgrzewarki próżniowej
  • do użytku profesjonalnego
  • do wyjątkowo dużych porcji
  • możliwość wielu funkcji specjalnych
  • często więcej niż jedna listwa zgrzewająca
  • możliwość całkowitego dostosowania parametrów zgrzewania i siły próżni

Wady komorowej zgrzewarki próżniowej

  • wyższa cena
  • zajmuje dużo miejsca
  • wymagana regularna konserwacja (np. wymiana oleju)

Komorowa zgrzewarka próżniowa Komorowa zgrzewarka próżniowa nadaje się do użytku profesjonalnego.

4. Worki próżniowe – są między nimi różnice!

Po wybraniu zgrzewarki próżniowej ważne jest, aby zakupić odpowiednie worki do przechowywania żywności lub przedmiotów.

Ważne: Zwykłe woreczki do zamrażania nie nadają się do pakowania próżniowego, ponieważ mają gładką powierzchnię i nie da się z nich wypompować powietrza. Odpowiednie worki są zawsze teksturowane lub moletowane.

Zasadniczo do wyboru są trzy rodzaje worków próżniowych:

  • Worki próżniowe: worki próżniowe dostępne są w różnych grubościach (podawanych w mikronach / µm). Określa to odporność materiału na rozdarcie. Mają one również określony rozmiar.
  • Rękaw foliowy: boki rękawa foliowego są już uszczelnione – taki worek jest praktycznie niekończącym się rękawem. Długość worka można zatem dostosować do wymaganego rozmiaru i szczelnie zamknąć na górze i na dole za pomocą zgrzewarki próżniowej. Rękawy foliowe są odpowiednie zwłaszcza do dużych kawałków mięsa, takich jak udo z dziczyzny, lub do całych ryb. Nie do każdej zgrzewarki próżniowej można stosować rękawy foliowe – dlatego przy zakupie nowego urządzenia upewnij się, że wybrany model spełnia tę funkcję.
  • Pojemnik próżniowy: pojemniki próżniowe mają specjalne przyłącza i nadają się zwłaszcza do żywności o ostrych krawędziach, miękkiej lub płynnej. Wiele wariantów można również ustawiać jeden na drugim i używać w kuchence mikrofalowej, co sprawia, że nadają się one w szczególności do próżniowego zamykania i podgrzewania np. obiadu. Pojemniki próżniowe są też przydatne do ponownego szczelnego zamykania słoików typu weck lub zakręcanych typu twist off po ich otwarciu. Szklane pojemniki stanowią również bardziej zrównoważoną alternatywę niż worki próżniowe – zwłaszcza, że wiele wariantów można myć w zmywarce i wielokrotnie używać.

Worek próżniowy jako niekończący się rękaw Pojemniki próżniowe mogą być specjalnymi workami, pudełkami lub – jak na zdjęciu – rolką z niekończącym się rękawem.

Przy zakupie worków lub pojemników próżniowych zwróć uwagę na następujące aspekty:
  • kompatybilność ze zgrzewarką próżniową (worki, pudełka, rękaw foliowy)
  • długość zgrzewu (patrz długość komory zgrzewania)
  • przyłącze próżniowe w przypadku pudełek i ręcznych pakowarek próżniowych
  • teksturowanie / moletowanie worka
  • odporność na gotowanie (do gotowania metodą sous-vide)
  • możliwość używania w mikrofalówce
  • możliwość mycia w zmywarce
  • odporność na rozdarcie i przebicie (np. w przypadku żywności z ostrymi kośćmi)
  • neutralność smakowa i zapachowa
  • brak plastyfikatorów

5. Aspekty zakupu i wnioski – na to zwróć uwagę przy zakupie!

Wybór odpowiedniej zgrzewarki próżniowej zależy głównie od jej indywidualnego zastosowania. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze zgrzewarki próżniowej zadaj sobie następujące pytania.

Te pytania pomogą ci rozstrzygnąć najważniejsze dylematy przy podejmowaniu decyzji o zakupie zgrzewarki próżniowej!

  • Do jakiego celu potrzebujesz zgrzewarki próżniowej? Prawie nie zajmują miejsca i niezawodnie spełniają swoje zadanie. Chcesz mieć też możliwość zgrzewania worków? Urządzenia te mają więcej funkcji i pozwalają na pakowanie większych porcji. Zwykle są wystarczające do normalnego użytku domowego.
  • Jakie chcesz mieć wyposażenie zgrzewarki? Przy zakupie zgrzewarki próżniowej zwróć uwagę na funkcje oferowane przez urządzenie: czy w zestawie są specjalne worki lub pudełka? Czy potrzebujesz programów i funkcji, takich jak podwójne zgrzewanie lub regulacja siły próżni, których na przykład ręczna pakowarka próżniowa nie posiada?
  • Ile masz miejsca na zgrzewarkę próżniową? Dostępna przestrzeń w kuchni również determinuje wybór typu urządzenia: chociaż ręczna pakowarka próżniowa nie oferuje żadnych dodatkowych funkcji, można ją łatwo przechowywać w szufladzie na sztućce. Z drugiej strony listwowa zgrzewarka próżniowa oznacza więcej funkcji i programów – ale wymaga odpowiednio więcej miejsca. W przypadku tych urządzeń należy również zwrócić uwagę na możliwą długość zgrzewu. Większość zgrzewarek do folii może zgrzewać worki o szerokości do 30 centymetrów.

6. Dziesięć wskazówek zapewniających najlepsze rezultaty pakowania próżniowego!

Jeśli chcesz nauczyć się, jak powinno wyglądać prawidłowe pakowanie próżniowe, podpowiemy Ci kilka sztuczek, które mogą je ułatwić. Poniżej zebraliśmy najważniejsze wskazówki.

Oto 10 wskazówek, które mogą pomóc w osiągnięciu doskonałych rezultatów pakowania próżniowego:

  • Osuszanie: jeśli pakujesz próżniowo mięso, najpierw dokładnie je osusz.
  • Specjalna włóknina zabezpieczająca kości: w przypadku pakowania próżniowego ryb z dużymi ośćmi i mięsa z kośćmi o ostrych krawędziach zalecamy użycie specjalnej włókniny zabezpieczającej kości, w którą można zawinąć pakowaną żywność. Alternatywnie takie produkty można też pakować próżniowo w pudełka.
  • Nie mieszaj rodzajów mięsa: pamiętaj, aby nie mieszać rodzajów mięsa podczas pakowania próżniowego.
  • Sosy i zupy: aby zapakować próżniowo zwłaszcza płynne lub wilgotne produkty spożywcze, można je najpierw lekko zamrozić, a następnie zamknąć próżniowo lub worek próżniowy z płynną zawartością zwiesić w dół przez krawędź stołu, aby grawitacja pozwoliła uniknąć wciągnięcia cieczy do zgrzewarki. Alternatywnie możesz użyć pudełka próżniowego lub woreczka foliowego, który wkładasz następnie do worka próżniowego z żywnością i tam zamykasz próżniowo (system bag-in-bag).
  • Miękkie produkty spożywcze: pakowanie próżniowe szczególnie miękkich produktów spożywczych wymaga nieco zręczności. Najlepiej pakuj taką żywność próżniowo w pudełku lub używaj urządzenia z regulacją ciśnienia, aby odpowiednio dostosować proces zamykania próżniowego i zapobiec zgnieceniu żywności.
  • Pakuj świeże produkty: im świeższa żywność zostanie zapakowana próżniowo, tym dłużej będzie można ją przechowywać i tym lepszy będzie jej smak. Pakuj próżniowo produkty możliwie jak najświeższe – na przykład bezpośrednio po zakupach lub przygotowaniu do przechowywania.
  • Owoce: owoce przed pakowaniem próżniowym dokładnie umyj i posiekaj.
  • Higiena: Zachowania najwyższego poziomu higieny wymaga w szczególności pakowanie próżniowe mięsa. Pamiętaj więc o tym, aby powierzchnia robocza, na której przetwarzasz żywność, była zawsze czysta i wolna od zarazków. Pomocne może być też używanie rękawiczek lateksowych.
  • Zgrzew: Zwracaj uwagę na to, aby obszar, w którym powstaje zgrzew pakowania próżniowego, był czysty, dzięki czemu pozostanie naprawdę szczelny.
  • Łańcuch chłodniczy: Aby zapewnić najwyższą świeżość, ważne jest również nieprzerywanie łańcucha chłodniczego. Tylko w ten sposób przechowasz żywność tak długo, jak to tylko możliwe.

Grafika przedstawiająca 10 wskazówek dotyczących pakowania próżniowego 10 wskazówek dotyczących pakowania próżniowego

7. Często zadawane pytania

  • Jakie produkty spożywcze można pakować próżniowo?

    Próżniowo można zapakować niemal każdą żywność – pozwoli to na dłużej zachować składniki odżywcze i aromaty. Jedynie żywność gazotwórczą, taką jak szparagi czy kapusta, należy blanszować przed przechowywaniem w hermetycznym pojemniku. Ponadto do pakowania próżniowego nadaje się nie tylko żywność, ale także inne przedmioty, takie jak odzież lub różne pamiątki. Dzięki temu możesz oszczędzić miejsce i chronić te przedmioty przed niszczeniem i wilgocią.

  • Jak długo można przechowywać żywność w opakowaniach próżniowych?

    Żywność zapakowana próżniowo może być przechowywana średnio od 5 do 8 razy dłużej niż żywność, która nie jest zamknięta hermetycznie. Okres przydatności do spożycia zależy jednak również od tego, czy zapakowane w ten sposób produkty są przechowywane w temperaturze pokojowej (np. w przypadku herbatników, kawy, herbaty itp.), w lodówce czy w zamrażarce.

  • Czy do pakowania próżniowego mogę używać zwykłych woreczków do zamrażania?

    Zwykłe woreczki do zamrażania nie nadają się do próżniowego zamykania żywności. Aby zapewnić, że zgrzewarka próżniowa będzie w stanie wyciągnąć jak najwięcej powietrza z worka, używaj specjalnych worków próżniowych, które można rozpoznać po teksturowanej (moletowanej) powierzchni. Bardziej zrównoważoną alternatywą dla worków próżniowych mogą być pudełka próżniowe wykonane ze szkła.

Zalety pakowania próżniowego – podsumowanie

Dzięki pakowaniu próżniowemu

  • żywność utrzyma się przez dłuższy czas i dłużej pozostanie świeża.
  • możesz zapobiec marnotrawstwu.
  • nie dochodzi do przemrażania żywności.
  • zachowane są aromaty i składniki odżywcze.
  • możesz ponownie szczelnie zamykać otwarte słoiki z przetworami.
  • żywność i przedmioty, takie jak monety i zabawki, możesz chronić przed niszczeniem.
  • ubrania i pościel możesz przechowywać w sposób oszczędzający miejsce.
  • istnieje możliwość gotowania żywności metodą sous-vide, dojrzewania mięsa na sucho (dry aging) i szybkiego marynowania mięsa.

Do wyboru masz kompaktową ręczną pakowarkę próżniową, listwową zgrzewarkę próżniową z wieloma specjalnymi funkcjami oraz wydajną komorową zgrzewarkę próżniową. Dostępne są również specjalne worki i pudełka próżniowe (do pakowania wyjątkowo miękkich produktów).

Słownik pojęć
  • Blanszowanie: technika przyrządzania żywności, polegająca na krótkim gotowaniu we wrzącym płynie, a następnie schładzaniu wodą z lodem
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.