Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Podświetlenie telewizora: dobry sposób na doposażenie! [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/AndreyPopov]

Podświetlenie telewizora: dobry sposób na doposażenie!

Chcesz zaaranżować swój telewizor poprzez odpowiednie podświetlenie, ale nie wiesz, jakie masz opcje i jakie są różnice między systemami oświetlenia? Nasze porady dotyczące zakupu mogą być pomocne!


1. Dlaczego podświetlenie telewizora ma sens?

W skrócie

Najważniejsze aspekty przy wyborze podświetlenia telewizora:

  • Podświetlenie telewizora jest odciążeniem dla oczu.
  • Istnieją proste systemy oświetleniowe odpowiednie dla inteligentnego domu oraz systemy dynamiczne działające na czujniki.
  • Większość systemów jest montowana z tyłu telewizora.

Jeśli telewizor jest jedynym źródłem światła w pomieszczeniu, podczas oglądania telewizji lub grania w gry trzeba mocno wytężać oczy, które szybko mogą się wówczas męczyć. Kiedy z kolei pomieszczenie jest zbyt jasne, tracimy na atmosferze kina domowego. Podświetlenie telewizora będzie w tej sytuacji idealnym rozwiązaniem. Jeśli wybierzesz wariant, który dostosowuje się do koloru tego, co dzieje się na ekranie, uzyskasz również wizualne rozszerzenie obrazu telewizyjnego poza obszar ekranu.

Uwaga: Tylko telewizory producenta Philips posiadają zintegrowane podświetlenie telewizora (tzw. Ambilight). Wszystkie inne telewizory można jednak szybko i łatwo doposażyć.

Wszystkie zalety w skrócie:

  • przyjazne dla oczu
  • kolorowe pośrednie oświetlenie pomieszczenia
  • optyczne rozszerzenie obrazu telewizyjnego

Telewizor z podświetleniem Telewizor z podświetleniem zapewnia również nastrojowe oświetlenie pokoju. [Źródło: iStock.com/onurdongel]

2. Jakie podświetlenie będzie dla mnie odpowiednie?

Podświetlenia telewizorów można ogólnie podzielić na trzy kategorie. Wybór wariantu zależy od wymagań użytkownika i zakresu funkcji, jakie ma oferować oświetlenie telewizora.

2.1 Niedrogie i proste: jednokolorowe taśmy LED

Najtańsze warianty to jednokolorowe taśmy LED przyklejane z tyłu telewizora. Jednokolorowe taśmy LED mogą w tym samym czasie świecić tylko w jednym kolorze.

Wiele systemów zasilanych jest prądem przez złącze USB, wystarczy więc wolne gniazdko w telewizorze. W ten sposób światło jest powiązane z pracą telewizora i włącza się i wyłącza w tym samym czasie. Wiele modeli wyposażonych jest też w pilota zdalnego sterowania, dzięki któremu można zmieniać kolor i tryb oświetlenia.

2.2 Możliwość sterowania: inteligentne podświetlenie telewizora

Oprócz prostych taśm LED istnieją warianty, które można zintegrować z inteligentnym domem i odpowiednio nimi sterować. Większość inteligentnych podświetleń telewizorów to również taśmy LED, ale wyposażone w Wi-Fi lub standard ZigBee, który używany jest również do sterowania innymi inteligentnymi urządzeniami w sieci domowej, takimi jak termostaty lub inne oświetlenie. Alternatywą są też inteligentne listwy oświetleniowe, które można umieścić na nóżce telewizora: Zamiast taśm LED stosowane są dowolnie pozycjonowane świetlówki. Inteligentnym podświetleniem telewizora można sterować za pomocą aplikacji lub poleceń głosowych. Pod względem ceny modele te plasują się w średnim przedziale. Większość z tych wariantów również może świecić tylko w jednym kolorze na raz.

2.3 Najwyższa klasa: podświetlenie z czujnikami i zmianą kolorów

Entuzjaści kina i gracze docenią podświetlenie, które automatycznie dostosowuje swój kolor do akcji na ekranie. Kolejną ważną różnicą, oprócz dynamicznego kształtowania światła, jest wielobarwność. Niektóre obszary taśmy LED mogą być sterowane oddzielnie, tak aby świeciły w różnych kolorach niezależnie od siebie.

Jak działa podświetlenie telewizora bazujące na czujnikach?

  1. W tych modelach obraz telewizyjny rejestrowany jest zwykle przez kamerę.
  2. Zarejestrowane informacje obrazowe przesyłane są do oświetlenia.
  3. Jasność i kolor oświetlenia są zsynchronizowane z obrazem telewizyjnym.

Dynamiczne dostosowanie oświetlenia do obrazu telewizyjnego tworzy wizualne wrażenie rozciągnięcia obrazu telewizyjnego poza krawędzie ekranu.

Telewizor można łatwo doposażyć w zewnętrzne taśmy LED. Telewizor z zainstalowanym dodatkowo podświetleniem

3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze podświetlenia telewizora?

Wybierając podświetlenie telewizora, należy wziąć pod uwagę jego kilka ważnych cech. Oto one:

  • Długość taśm LED: jeśli chodzi o długość, upewnij się, czy wszystkie boki telewizora mogą być wyposażone w taśmy LED. W ten sposób zapewnisz równomierne oświetlenie za telewizorem.
  • Możliwość przyciemniania: wiele podświetleń można też zmieniać pod względem jasności.
  • Sterowanie: niektórymi oświetleniami można sterować za pomocą pilota. Istnieją również modele, które da się zintegrować z Twoją siecią jako część inteligentnego domu za pośrednictwem protokołu ZigBee i którymi można sterować za pomocą aplikacji. Wiele podświetleń ma możliwość sterowania za pomocą asystentów głosowych, takich jak Siri lub Alexa.
  • Kolory: dowiedz się też, ile kolorów jest dostępnych dla oświetlenia. Innym decydującym czynnikiem jest to, czy światło może świecić tylko w jednym kolorze na raz i czy dostosowuje się do tego, co dzieje się na ekranie.
  • Zasilanie: większość oświetleń jest zasilana przez złącze USB w telewizorze. Zaleta tego rozwiązania polega na możliwości ukrycia kabla oświetleniowego za telewizorem. Jest to praktyczne przede wszystkim w przypadku telewizorów montowanych na ścianie. Jeśli jednak oświetlenie jest zasilane przez konwencjonalne połączenie sieciowe, można z niego korzystać nawet wtedy, gdy telewizor jest wyłączony.

Niektóre oświetlenia oferują podczas pracy dodatkowe funkcje, takie jak timer, różne tryby migania lub odtwarzanie muzyki. Pomimo tego, że większość taśm LED posiada samoprzylepną tylną stronę, istnieją również rodzaje oświetleń, które można przymocować do tylnej części telewizora za pomocą klipsów. Taki rodzaj montażu ma tę zaletę, że w razie potrzeby można zdemontować oświetlenie bez pozostawiania śladów.

4. Często zadawane pytania

  • Jakie są zalety podświetlenia telewizora?

    Podświetlenie telewizora tworzy nastrojowe światło i zapobiega zmęczeniu oczu. Wysokiej jakości jest zwłaszcza podświetlenie z czujnikiem, automatycznie dostosowujące kolory i jasność do obrazu telewizyjnego. Takie podświetlenia powodują optyczne rozszerzenie obrazu poza krawędzie telewizora.

  • Jakie są rodzaje podświetleń telewizora?

    Można wybierać między prostymi taśmami LED, inteligentnymi systemami domowymi lub oświetleniem, które dzięki czujnikom potrafi nawet synchronizować swoją kolorystykę z obrazem telewizyjnym.

  • Co jest ważne przy wyborze podświetlenia telewizora?

    Dowiedz się, jak możesz sterować podświetleniem telewizora – na przykład za pomocą pilota lub aplikacji w inteligentnym domu. Inne ważne cechy to możliwość przyciemniania światła i zmiany jego koloru.

Jak doposażyć telewizor w podświetlenie – podsumowanie

Podświetlenie telewizora zapewnia, że obszar lub ściana za telewizorem jest podświetlona (najlepiej odpowiednio do obrazu telewizyjnego).

  • Odciąża to oczy, a dzięki dynamicznemu, dostosowanemu do programu światłu zapewnia optyczne powiększenie obrazu telewizyjnego.
  • Istnieją proste i niedrogie systemy, takie jak taśmy LED, ale niektóre używają tylko jednokolorowego światła, niedostosowującego się do kolorów na ekranie.
  • Inteligentnymi wersjami można sterować, więc kolor światła da się ustawiać. Jednakże w danym momencie może być wyświetlany tylko jeden kolor.
  • Modele z czujnikiem automatycznie dostosowują światło do tego, co dzieje się na ekranie telewizora i mogą emitować światło w odpowiednim kolorze w różnych obszarach obrazu.
  • Ważne kryteria zakupu to długość pasków LED (w zależności od rozmiaru telewizora), możliwość ściemniania, sterowanie, liczba kolorów, które mogą być wyświetlane (jednocześnie), zasilanie i dodatki.
Słownik pojęć
  • Podświetlenie telewizora: urządzenie oświetlające obszar lub ścianę za telewizorem (w celu dopasowania obrazu telewizyjnego)
  • Ambilight: specjalna technologia oświetlenia w telewizorach Philips, która zapewnia, że ściana za telewizorem jest kolorowo oświetlona, aby dopasować się do obrazu telewizyjnego
  • ZigBee: standard transmisji danych między urządzeniami w inteligentnym domu
  • Lightbar: świetlówka emitująca światło w różnych kolorach
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.