Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Projektor czy TV: co jest lepsze? [Źródło obrazu w nagłówku: iStock.com/AndreyPopov]

Projektor czy TV: co jest lepsze?

Jeśli znudził Ci się już Twój stary telewizor lub chcesz wreszcie spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnego kina domowego, pojawia się pytanie, czy kupić projektor, czy telewizor. Pomożemy Ci w podjęciu tej decyzji!


1. Projektor czy telewizor: co jest lepsze?

Wybór projektora czy jednak telewizora zależy od Twoich nawyków oglądania oraz uwarunkowań przestrzeni mieszkalnej. W poniższym przeglądzie znajdziesz szybką pomoc przy podejmowaniu decyzji i zestawienie wszystkich zalet poszczególnych urządzeń. Kolejne rozdziały są dokładnym omówieniem funkcji, obszarów zastosowań i kryteriów zakupu projektorów i telewizorów.

W skrócie
  • Projektory i telewizory nie muszą się wzajemnie wykluczać; często warto kupić oba urządzenia.
  • Projektor jest dobrym wyborem zwłaszcza w przypadku kinomanów, którzy chcą cieszyć się filmami w dużym formacie i atmosferą kina domowego.
  • Telewizor ma atuty w codziennym użytkowaniu i w jasnych pomieszczeniach.
  • Dzięki najróżniejszym rozwiązaniom technologicznym telewizory przekonują ponadto doskonałą jakością obrazu.
  • Projektory oferują z kolei najlepszy stosunek ceny do wydajności w zakresie dużych przekątnych ekranu.

Telewizor czy projektor? Oto mocne strony każdego z tych urządzeń:

Zalety telewizorów Zalety projektorów
Jakość obrazu niezależna od światła w otoczeniu: przyjemność oglądania filmów w jasnych pomieszczeniach Ogromna przekątna obrazu: powierzchnia projekcyjna rzutnika jest znacznie większa niż przekątna ekranu telewizorów
Zaprojektowane do odbioru telewizji: łatwa instalacja dzięki odpowiedniemu wyposażeniu telewizora Elastyczny rozmiar obrazu: przekątna może być zmieniana w dowolnym momencie przez zmianę ustawienia projektora
Technologie takie jak HDR (High Dynamic Range) są już dostępne w telewizorach ze średniego przedziału cenowego Doskonały obraz z mocnymi, ale naturalnymi kolorami
Lepszy poziom czerni, co dotyczy w szczególności telewizorów OLED Projektory oferują prawdziwe wrażenie kina domowego
Korzystniejsza cena zakupu przy małych przekątnych ekranu Przyjemniejsze dla oczu, ponieważ światło odbija się tylko od ekranu projekcyjnego
Zwykle niższe zużycie energii niż w przypadku projektorów Tańsze niż telewizory o średniej lub dużej przekątnej ekranu
Wbudowane głośniki telewizora oferują generalnie lepszy dźwięk niż zintegrowane głośniki w projektorze Zajmują mniej miejsca i mniej rzucają się w oczy niż telewizory – ekrany projekcyjne można zwinąć, gdy nie są używane, a niektóre można nawet ukryć w suficie
Dłuższa żywotność niż w przypadku projektorów (wyjątek: projektor LED) Lżejsze niż duże telewizory, możliwość elastycznego montażu na istniejących meblach

Zarówno telewizor, jak i projektor mogą więc mieć przewagę w różnych kwestiach, dlatego ważne jest, aby wcześniej dokładnie przemyśleć, w jaki sposób i gdzie chcesz korzystać ze swojego urządzenia.

Porównanie telewizorów i projektorów Telewizor kontra projektor

Wciąż nie masz pewności? W kolejnych rozdziałach pokażemy, kiedy warto kupić projektor, a w jakich przypadkach lepiej wybrać telewizor.

2. Kiedy idealnym rozwiązaniem jest projektor

Chcesz cieszyć się kinem w wielkim stylu, nie wychodząc z domu? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są projektory. Umożliwiają one uzyskanie ogromnego formatu obrazu, na przykład o szerokości od dwóch do czterech metrów. Dla porównania: 75-calowy telewizor osiąga szerokość wynoszącą zaledwie 170 cm, jego cena zakupu jest jednak znacznie wyższa niż cena dobrych projektorów.

Projektor pozwala poczuć się we własnym domu jak w kinie. Projektor pozwala poczuć się we własnym domu jak w kinie. [Źródło: iStock.com/evgenyatamanenko]

Inne ważne kryteria: nawyki telewizyjne, miejsce instalacji i dodatkowe wyposażenie

Pomimo optymalnego stosunku ceny do wydajności przy podejmowaniu decyzji musisz również wziąć pod uwagę swoje nawyki oglądania i dostępną przestrzeń:

  • Jeśli korzystasz z urządzenia godzinę lub dwie dziennie czy tygodniowo, najlepszym wyborem pozostanie dla Ciebie projektor. Natomiast osoby, które oglądają telewizję codziennie przez kilka godzin, powinny zdecydować się na telewizor, ponieważ ma on zdecydowaną przewagę pod względem kosztów energii elektrycznej i żywotności.
  • Możesz odpowiednio zaciemnić swój salon lub pokój z kinem domowym? Jeśli tak, zakup projektora będzie miał sens, ponieważ w ten sposób wykorzystasz jego pełny potencjał.
  • Kino domowe to dla Ciebie więcej niż „tylko” duża przekątna ekranu? Doskonale! Dla optymalnej przyjemności z oglądania filmów warto bowiem zainwestować w dodatkowy sprzęt. Oprócz ekranu projekcyjnego możesz również zakupić system surround lub solidny soundbar, co zapewni dobrą akustykę. Dostęp do usług streamingowych uzyskasz, podłączając laptop lub komputer stacjonarny do projektora; tylko do odbioru konwencjonalnego sygnału telewizyjnego potrzebny będzie odbiornik przekazujący sygnał do beamera.

Podsumowanie: Zakup projektora jest opłacalny, jeśli...

…chcesz czerpać maksymalną przyjemność z oglądania filmów na dużym ekranie.

…chcesz skorzystać z najlepszego stosunku ceny do wydajności.

…nie korzystasz z urządzenia w sposób ciągły, a jedynie sporadycznie w celach rozrywkowych.

…masz ciemny pokój lub dobre możliwości zaciemnienia w salonie.

…chętnie zainwestujesz w akcesoria, takie jak ekran i system surround.

Wskazówka: Aby mieć pewność, że projektor będzie przydatny również w przyszłości, najlepiej zdecyduj się na urządzenie z wysokiej jakości funkcjami, w tym technologiami takimi jak HDR i 4K.

Zalety projektora Zalety: Projektor

2.1 Kryteria zakupu projektorów

Decyzja o wyborze projektora została podjęta – na co jednak należy zwrócić uwagę przy zakupie? Poniżej wymieniamy najważniejsze aspekty.

Wymagane wyposażenie techniczne projektorów do kina domowego:

  • rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli), lepsza: projektor 4K (4096 x 2160 pikseli)
  • format obrazu 16:9, aby optymalnie oglądać filmy
  • co najmniej 1000 lumenów (często określanych jako lumeny ANSI) w ciemnych pomieszczeniach; w jasnych pomieszczeniach projektor powinien mieć 3000 lumenów lub więcej
  • technologie, takie jak HDR są zalecane w celu uzyskania wysokiego kontrastu kolorów i głębokiej czerni
  • wysoki kontrast od 10 000:1 (wskazuje stosunek między najciemniejszym i najjaśniejszym punktem generowanego obrazu)
  • wystarczająca liczba złączy (np. dla HDMI, gniazdo USB, Bluetooth, WLAN i złącze Jack 3,5 mm – dzięki czemu projektor można podłączyć do odbiorników, smartfona lub tabletu i głośników)
  • niski poziom hałasu: 35 decybeli to górny limit głośności, aby nie psuć sobie przyjemności z oglądania filmów

Wskazówka: Chcąc uzyskać prawdziwą atmosferę kina domowego, należy oprócz projektora kupić system surround lub soundbar, ponieważ zintegrowane głośniki projektora nie zapewniają optymalnego dźwięku. W związku z tym trzeba wziąć pod uwagę związane z tym koszty – i ewentualnie też koszty ekranu projekcyjnego wraz z odpowiednimi opcjami montażu.

2.2 Jaki projektor nadaje się do kina domowego?

Jeśli szukasz projektora, prawdopodobnie znasz już takie terminy, jak projektor LCD, technologia DLP czy projektor LED. Jest to rozróżnienie urządzeń w zależności od technologii generowania obrazu lub używanego źródła światła.

Technologie generowania obrazu w projektorach

  • Projektor LCD: Projektory z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym (LCD = Liquid Crystal Display) filtrują promienie światła z lampy projektora i rozszczepiają na kolory zielony, niebieski i czerwony, które są następnie syntetyzowane w pryzmacie w celu wygenerowania pełnego obrazu. Takie modele oferują dobrą gradację kolorów, ale niski poziom czerni. Wymagają one również bardziej intensywnej konserwacji i są mniej odporne na kurz niż inne typy projektorów.
  • Projektor DLP: Technologia cyfrowego przetwarzania światła (DLP = Digital Light Processing) kieruje światło z projektora na obracający się filtr kolorów. Za pomocą mikro-lusterek kolorowe światło jest rzutowane przez obiektyw na ekran projekcyjny. Widz odbiera stale zmieniające się kolory jako jeden obraz, może przy tym jednak dochodzić do efektu tęczy. Chodzi o zjawisko, w którym w szybkiej sekwencji zmian obrazu mogą być widoczne poszczególne składowe kolorów. Ponadto urządzenia te są droższe w zakupie niż projektory LCD i często głośniej pracują. Zalety projektorów DLP to ostry obraz, wysoki kontrast i głębokie odcienie czerni.
  • Technologia L-CoS: Projektory z ciekłym kryształem na silikonie (L-CoS = Liquid Crystal on Silicon) łączą w sobie zalety projektorów LCD i DLP – takie odblaskowe panele LCD można znaleźć głównie w urządzeniach z wyższej półki. Pracują one bez efektu tęczy i zapewniają nasycone odcienie czerni.

Która z tych technologii jest najlepsza do kina domowego? Technologia L-CoS zapewnia wprawdzie optymalną przyjemność oglądania filmów, projektory w nią wyposażone należą jednak do najdroższych. W związku z tym, że również inne cechy i funkcje danego urządzenia odgrywają ważną rolę w ogólnych wrażeniach przy oglądaniu telewizji, warto się też przekonać do wielu projektorów DLP i LCD. Dokładne porównanie projektorów przyda się zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy ograniczony budżet.

Więcej światła: lampa projektora

Niezależnie od danej technologii generowania obrazu w projektorach stosowane są rozmaite lampy, które również mają różne zalety i wady:

  • Projektor LED: stosunkowo niewielki strumień światła, dlatego nadaje się tylko do ciemnego otoczenia; ale ekonomiczny, trwały i gotowy do natychmiastowego użycia
  • Projektor laserowy: wysoka i długotrwała moc światła przy umiarkowanym zużyciu energii, natychmiast gotowy do użycia, ale drogi w zakupie
  • Projektor z lampą UHP / lampą halogenową: wysoka wydajność świetlna, która jednak szybko maleje; ogólnie krótka żywotność i częste chłodzenie lampy po pracy, do czego nadal wymagana jest energia elektryczna

Projektory z Bluetooth umożliwiają podłączenie smartfona i wyświetlanie obrazu z telefonu komórkowego. Projektory z Bluetooth umożliwiają podłączenie smartfona i wyświetlanie obrazu z telefonu komórkowego.

Dodatkowe wyposażenie zapewniające doskonałe wrażenia z kina domowego

  • Głośniki / system dźwiękowy: Jako że nie każdy projektor ma zintegrowane głośniki oraz że ich jakość rzadko jest przekonująca, niezbędny do udanego wieczoru filmowego jest soundbar lub system surround.
  • Ekran projekcyjny: Nie każda ściana w pokoju nadaje się do projekcji, dlatego zwykle zaleca się zakup dodatkowego ekranu. Zapewnia to również większą elastyczność w zakresie ustawienia projektora, ponieważ ekran można na przykład przymocować do sufitu i wysuwać tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Aby zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni, ekran może zostać zamontowany przed innymi meblami, takimi jak biurko czy regał z książkami.
  • Odbiornik / laptop / komputer stacjonarny: Projektory rzadko mają zintegrowany odbiornik sygnału telewizyjnego lub aplikacji serwisów streamingowych – muszą być zatem podłączone do urządzenia zewnętrznego, takiego jak komputer.

3. Kiedy idealny dla Ciebie jest telewizor

Jeśli sam rozmiar obrazu nie jest priorytetem, istnieją decydujące argumenty przemawiające za wyborem telewizora zamiast projektora:

  • Rozdzielczość i jakość obrazu: O ile 4K jest już przez wielu uważane za standard dla telewizorów, to obraz o odpowiednio wysokiej rozdzielczości jest rzadko spotykany w projektorach; to samo dotyczy technologii takich jak HDR. Najlepszy obraz zapewnia telewizor OLED: ma doskonałe poziomy czerni i ogromną gamę kolorów, której projektory obecnie nie mogą osiągnąć.

Fernseher Telewizor ma technologie premium już w średnim przedziale cenowym. [Źródło: iStock.com/grinvalds]

  • Telewizor w jasnym otoczeniu: jeśli nie możesz wcale lub dostatecznie zaciemnić salonu, rozsądniejszy będzie zakup telewizora, ponieważ brak zaciemnienia tylko nieznacznie wpłynie na jakość obrazu.
  • Korzyść cenowa w przypadku małych przekątnych ekranu: jeśli i tak zależy nam tylko na małej przekątnej ekranu, zakup telewizora jest tańszy niż zakup projektora i związanego z nim dodatkowego sprzętu (ekran, głośniki, odbiornik sygnału telewizyjnego).
  • Długa żywotność urządzenia: telewizory mają dłuższą żywotność niż projektory, ponieważ lampy projektorów w zależności od zastosowanej technologii mogą być często używane tylko przez 4000 godzin, po czym muszą zostać wymienione. Ponadto jakość odwzorowania kolorów z czasem spada – telewizor jest w związku z tym lepszym wyborem dla osób, które częściej oglądają telewizję. Jest to szczególnie ważne, jeśli telewizor jest często włączony „w tle”.
  • Niższa głośność: w przeciwieństwie do projektora praca telewizora jest cichsza. Odgłosy pracy projektora mogą przeszkadzać, zwłaszcza podczas spokojnych scen filmowych.
  • Niski pobór mocy: dzięki stosunkowo niskiemu zużyciu energii telewizory mogą być lepszą opcją dla osób oszczędnych oraz dbających o środowisko.

Zalety telewizora Zalety: telewizor

Ważne kryteria zakupu telewizora w skrócie

  • Jakość obrazu: rozdzielczość (Full HD, 4K/UHD, 8K) i technologia ekranu (LED, QLED, OLED)
  • Rozmiar przekątnej ekranu: określa przede wszystkim wymiary telewizora, szczególnie popularne są telewizory 55-calowe, ale można również dostać modele o przekątnych od 19 do 70 cali
  • Zakres funkcji: często może być używany jako Smart TV lub sterowany za pomocą poleceń głosowych, ważne odbiorniki, aplikacje i połączenia powinny być zintegrowane

4. Podsumowanie

Wszystkim kinomanom i fanom filmów zaleca się zakup projektora, ponieważ prawdziwej atmosfery kina domowego można doświadczyć tylko w dużym formacie. Z drugiej strony, jeśli szukasz codziennego urządzenia do odbioru telewizji i lubisz mieć telewizor włączony „w tle”, lepiej wybrać telewizor. Dotyczy to również osób, które nie chcą iść na kompromis w kwestii jakości obrazu, ale szukają urządzenia wyposażonego w najnowsze technologie, takie jak 4K lub 8K i HDR.

3 argumenty za tym, że idealny dla Ciebie jest projektor:

Projektor jest właściwym wyborem, jeśli...

…chcesz cieszyć się największą możliwą przekątną ekranu: Dla wysokiej jakości projektorów szerokość obrazu do czterech metrów nie stanowi problemu.

…urządzasz sobie kino domowe: Projektory w pełni sprawdzają się w ciemnym otoczeniu.

…szukasz najlepszego stosunku jakości do ceny: Za porównywalnie duży obraz na telewizorze trzeba by zapłacić znacznie więcej.

3 argumenty za tym, że idealny dla Ciebie jest telewizor:

Warto kupić telewizor, jeśli...

…stawiasz jakość ponad rozmiar: Najlepszy obraz zapewnia telewizor.

…preferujesz małe przekątne ekranu: W tym przypadku oszczędzasz, mając telewizor.

…oglądasz dużo telewizji, nawet „w tle”: Ze względu na krótką żywotność i wyższe koszty eksploatacji projektorów nie zaleca się ich ciągłego użytkowania.

Projektor czy telewizor? Projektor i telewizor!

Chcesz mieć to, co najlepsze z obu tych światów? Połączenie telewizora i projektora jest często idealnym rozwiązaniem, ponieważ obie opcje mają swoje zalety i wady oraz nadają się do różnych celów. Dlatego dobrym pomysłem jest używanie projektora w kinie domowym na specjalne okazje, podczas gdy telewizor jest wykorzystywany w salonie do codziennego użytku.

5. Często zadawane pytania

  • Czy projektor może zastąpić telewizor?

    Tak, projektor może zastąpić telewizor, a także oferuje szereg zalet w porównaniu z klasycznym telewizorem. Projektor powinien jednak spełniać określone wymagania techniczne, na przykład mieć co najmniej 1000 lumenów ANSI. Projektory biznesowe do biura, które są przeznaczone głównie do wyświetlania prezentacji, nie nadają się do zastąpienia telewizora: Chociaż często mają wysoką wartość lumenów, dzięki czemu można ich używać także w jasnych pomieszczeniach, to zazwyczaj mają niską rozdzielczość i proporcje obrazu, które nie nadają się do kina domowego.

  • Kiedy warto wybrać projektor?

    Choć przekątne ekranów płaskich telewizorów stają się coraz większe, nie zapewniają maksymalnej przyjemności z oglądania, jaka jest możliwa dzięki projektorowi. Ponadto koszty projektorów są znacznie niższe niż porównywalnych telewizorów. W przypadku kina domowego – w połączeniu z dobrym systemem surround i ekranem – najlepszą opcją jest zatem projektor.

  • Czy można oglądać telewizję za pomocą projektora?

    Chociaż większość projektorów nie posiada zintegrowanego odbiornika telewizyjnego lub odbiornika usług streamingowych, można stosunkowo łatwo wyświetlać żądany program telewizyjny na ścianie lub ekranie w salonie. Chcąc to zrobić, podłącz projektor do odbiornika za pomocą kabla HDMI lub podłącz laptopa bądź komputer stacjonarny, aby odtwarzać żądany program od dostawcy usług streamingowych.

  • Jakie są zalety projektora?

    Największą zaletą projektora jest ogromna przekątna ekranu. Co więcej, jest on znacznie tańszy w zakupie niż porównywalny telewizor. W związku z tym oferuje najlepszy stosunek ceny do wydajności podczas konfigurowania własnego kina domowego, a jednocześnie zapewnia większą elastyczność pod względem umiejscowienia.

Czy lepszym wyborem będzie projektor czy telewizor – podsumowanie

Podczas gdy projektor gwarantuje największą możliwą przekątną obrazu w przystępnej cenie, wysokiej jakości telewizory imponują jakością obrazu. To, które urządzenie jest lepsze, zależy od naszych nawyków oglądania i dostępnej przestrzeni:

  • Projektor wyróżnia się optymalnym stosunkiem ceny do wydajności: Oferuje obraz o szerokości do czterech metrów – podobnie duże przekątne dostępne są tylko w bardzo drogich telewizorach. Do korzystania z projektora wymagane jest jednak ciemne pomieszczenie, gdyż w przeciwnym razie jakość obrazu ulega pogorszeniu. Ponadto, aby uzyskać dobrej jakości dźwięk, wymagany jest odpowiedni system surround lub soundbar. Jeśli chcesz mimo to stworzyć odpowiednio wyposażone kino domowe, najlepszym wyborem będzie projektor.
  • Z drugiej strony telewizor zapewnia najlepszą jakość obrazu i jest to w dużej mierze niezależne od jasności otoczenia. 4K stało się oczywistą rozdzielczością w wielu telewizorach, które zazwyczaj obsługują najczęściej technologie takie jak HDR. W szczególności telewizory OLED wyróżniają się wyjątkowymi poziomami czerni i ogromną gamą kolorów, czego projektory obecnie nie są w stanie osiągnąć w takim samym stopniu. Dla osób, które lubią oglądać dużo telewizji „w tle”, również opłacalny będzie zakup telewizora, ponieważ ma on dłuższą żywotność i zapewnia niższe koszty eksploatacji. Telewizory o małej przekątnej ekranu są też tańsze w zakupie niż projektory.

Często jednak warto kupić oba urządzenia: Projektor może być używany na specjalne wieczory filmowe, na przykład w kinie domowym, podczas gdy telewizor może służyć do częstego użytku w salonie.

Słownik pojęć
  • Full HD: Full High Definition – rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli
  • UHD: Ultra High Definition – rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli
  • 4K: w odniesieniu do przedrostka kilo dla współczynnika 1000 – rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli
  • OLED: Organic Light Emitting Diodes – wyświetlacz bez podświetlenia z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi
  • HDR: High Dynamic Range – poprawa obrazu dzięki szerokiemu spektrum kolorów i wysokim wartościom kontrastu
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.