Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Co jest lepsze: Materac z zimnej pianki czy materac sprężynowy? [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/yacobchuk]

Co jest lepsze: Materac z zimnej pianki czy materac sprężynowy?

Rdzeń sprężynowy czy zimna pianka – nie wiesz, który rdzeń materaca jest najlepszy dla Twoich potrzeb? Pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę, jeśli śpisz na brzuchu, plecach i boku oraz które modele są odpowiednie w przypadku bólu pleców.


1. Krótki przegląd: Materace sprężynowe a materace z zimnej pianki

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji na temat specjalnych cech obu typów materacy, stworzyliśmy dla Ciebie przegląd, który powinien przybliżyć Ci najważniejsze kwestie. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w punkcie drugim i trzecim.

Różnice między materacami sprężynowymi a materacami z zimnej pianki – przegląd:

Materace sprężynowe Materace z zimnej pianki
Waga Duża waga (trudny transport) Stosunkowo niska waga (łatwy transport)
Elastyczność punktowa Przy wysokiej jakości, również bardzo elastyczny punktowo (tańsze wersje często są słabsze pod tym względem) Bardzo elastyczny punktowo, dzięki czemu ciało układa się dokładnie w odpowiednich punktach
Komfort Uczucie twardości podczas leżenia i optymalne dopasowanie do ciała Uczucie miękkości podczas leżenia z różnymi strefami
Klimat snu Efekt chłodzenia, łatwe odprowadzanie wilgoci Dość ciepły, trudne odprowadzanie wilgoci
Regulowany stelaż listwowy Niezalecany, ponieważ może spowodować uszkodzenie sprężyn Nieograniczone zastosowanie
Dźwięki Materace ze sprężynami bonellowymi mogą wydawać nieprzyjemne dźwięki podczas poruszania, materace ze sprężynami kieszeniowymi są bardzo ciche podczas poruszania Bardzo ciche podczas poruszania
Trwałość Bardzo wytrzymałe i odpowiednio długa żywotność Może używać przez długi czas, choć krócej niż materac sprężynowy
Odpowiedni dla Osób intensywnie pocących się w nocy, osób o dużej masie ciała, śpiących na plecach, śpiących na brzuchu Osób, którym jest zimno w nocy, alergików, osób z niespokojnym snem lub problemami z kręgosłupem, osób śpiących na boku, osób śpiących na plecach

2. Materace sprężynowe: Co skrywa klasyka?

Czas przejść do szczegółów i przedstawić właściwości materacy sprężynowych. Trzeba pamiętać, że każdy materac jest tak indywidualny, jak potrzeby każdego użytkownika. Zasadniczo materace sprężynowe można podzielić na bonellowe, kieszeniowe i kieszeniowe beczułkowe. Wszystkie warianty składają się ze stalowych sprężyn, które odpowiednio reagują na obciążenia.

Jak skonstruowany jest materac sprężynowy?

Podobnie jak materace z zimnej pianki, materace sprężynowe składają się z różnych warstw. Od wewnątrz na zewnątrz znajdują się następujące komponenty:

  • rdzeń sprężynowy
  • ochronna warstwa filcu lub flizeliny otaczająca rdzeń sprężynowy
  • płyta piankowa zapewniająca idealny komfort leżenia
  • pokrowiec

Przekrój materaca sprężynowego Konstrukcja materaca sprężynowego

Poniżej przedstawiamy różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami rdzenia sprężynowego:

  • Materace bonellowe z rdzeniem sprężynowym: Ten materac posiada bardzo mało sprężyn i rdzeń sprężynowy ze sprężynami spiralnymi. Elastyczność punktowa jest mniejsza w porównaniu z innymi wariantami, ale materac jest bardzo elastyczny na całej powierzchni, co zapewnia długą żywotność.
  • Materace z rdzeniem sprężynowym kieszeniowym: Te modele charakteryzują się kieszeniami z tkaniny, w których umieszczone są sprężyny. W związku z tym, że sprężyny są od siebie oddzielone, materac może precyzyjnie reagować na nacisk.
  • Materace kieszeniowe beczułkowe: Sprężyny w materacach kieszeniowych beczułkowych mają kształt beczułek i łatwo reagują na ciężar. Dzięki idealnemu dopasowaniu do ciała zapewniają bardzo wysoki poziom komfortu.

Zalety materacy sprężynowych

Materace sprężynowe zachwycają swoimi właściwościami chłodzącymi i dlatego są idealnym wyborem dla osób, które intensywnie pocą się podczas snu. Ze względu na ich wysoką oddychalność, nie są one również podatne na pleśń, ale prawdopodobieństwo roztoczy jest znacznie wyższe, dlatego alergicy powinni unikać tego wariantu.

Materace sprężynowe charakteryzują się również innymi pozytywnymi właściwościami:

  • Uczucie twardości podczas leżenia: Materace sprężynowe są stosunkowo twarde, co wiele osób uważa za wygodne.
  • Duża wytrzymałość: Ze względu na stabilną konstrukcję modele te są również bardzo odpowiednie dla osób o dużej wadze, śpiących na plecach i brzuchu. Kręgosłup jest wyprostowany, ponieważ nie zapada się zbyt głęboko.
  • Wysoka elastyczność punktowa w niektórych modelach: Wysokiej jakości materace sprężynowe charakteryzują się wysoką elastycznością punktową, dzięki czemu powierzchnia spania idealnie dopasowuje się do ciała. Po obciążeniu sprężyny powracają do swojej pierwotnej pozycji.

Sprężyny można dociskać pojedynczo Materace sprężynowe przekonują ponadto wysoką elastycznością punktową.

Jednak w zależności od indywidualnych wymagań, materace sprężynowe mogą mieć również wady:

  • Duży ciężar własny: Jeśli musisz przetransportować materac sprężynowy na duże odległości, musisz mieć na względzie jego wagę, co znacznie utrudnia jego przenoszenie.
  • Nie jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi ramami z listewek: Regulowanych stelaży listwowych nie można używać do materacy sprężynowych, ponieważ mogą uszkodzić sprężyny.

Przy zakupie materaca sprężynowego należy również zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Liczba sprężyn: Najlepiej wybrać wariant z jak największą liczbą sprężyn. Przemawia to za jeszcze lepszą elastycznością punktową.
  • Typ sprężyn: Jeśli zależy Ci na materacu najwyższej jakości, wybierz sprężyny kieszeniowe beczułkowe. Charakteryzują się one najlepszą elastycznością punktową.
  • Liczba stref: Dokładna liczba stref jest zawsze określona dla wszystkich materacy sprężynowych. Im jest ich więcej, tym większy komfort. Ogólnie dostępne są wersje z maksymalnie dziewięcioma strefami.

3. Materace z zimnej pianki: Czym konkretnie charakteryzują się te modele?

Aby pomóc Ci znaleźć model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, poniżej znajdziesz więcej informacji na temat składu materacy z zimnej pianki oraz ich konkretnych zalet i wad.

Jak skonstruowany jest materac z zimnej pianki?

Zimna pianka to poliuretan. Materiał ten zawdzięcza swoją nazwę temu, że twardnieje w niskich temperaturach. Struktura materaca z zimnej pianki od wewnątrz na zewnątrz jest następująca:

  • rdzeń z zimnej pianki
  • w razie potrzeby kilka warstw pianki z kanałami i komorami powietrznymi między poszczególnymi warstwami (dobra cyrkulacja powietrza)
  • pokrowiec na materac z różnych materiałów

Przekrój materaca z zimnej pianki Konstrukcja materaca z zimnej pianki

Zalety materaców z zimnej pianki: Materace z zimnej pianki imponują przede wszystkim wysoką elastycznością punktową: W ten sposób ciało zapada się w łóżku dokładnie w odpowiednich miejscach, zapewniając zdrową i wygodną pozycję do spania. Dla osób śpiących na boku niezwykle ważne jest, aby materac zapadał się w okolicy bioder i ramion, podczas gdy inne części ciała powinny być podparte. Osoby z problemami z kręgosłupem powinny również wybrać warianty z zimnej pianki ze względu na ich właściwości związane z wysoką elastycznością punktową. Wyjątkowo elastyczne modele mają kilka stref, które można optymalnie dopasować dzięki łatwej w formowaniu zimnej piance.

Wyróżniają się one również następującymi pozytywnymi aspektami:

  • Brak odgłosów podczas poruszania się w czasie snu: Jeśli kręcisz się w nocy i nie chcesz przeszkadzać swojemu partnerowi, materace z zimnej pianki są właściwym wyborem ze względu na ich właściwości redukujące hałas.
  • Gromadzenie ciepła: Dla osób, które szybko marzną w nocy, najlepszą opcją będą materace z zimnej pianki, ponieważ zatrzymują one ciepło.
  • Dobra cyrkulacja powietrza: Wersje z dobrą oddychalnością i zdejmowanym pokrowcem na materac wyróżniają się bardzo dobrym klimatem snu. To skutecznie przeciwdziała roztoczom.
  • Niska waga: Ze względu na niską wagę materace z zimnej pianki są łatwe w transporcie. Jest to szczególnie przydatne, gdy trzeba wnieść materac na jedno lub więcej pięter.
  • Stabilna tekstura: Ważną zaletą materacy z zimnej pianki jest to, że zawsze zachowują swój pierwotny kształt. Zapobiega to powstawaniu wgłębień spowodowanych naciskiem ciała.

Materac z zimnej pianki ze zdejmowanym pokrowcem Materace z zimnej pianki to dobry wybór dla osób, które marzną w nocy.

Istnieją sposoby, aby poradzić sobie z rzekomo negatywnymi cechami materaca z zimnej pianki:

  • Nieprzyjemny zapach: Materace z zimnej pianki często mają nieprzyjemny zapach po zakupie. Chociaż jest to nieszkodliwe dla zdrowia, może być irytujące. Zalecamy wietrzyć materaca przez kilka dni przed użyciem go do spania.
  • Konieczny stelaż listwowy: Materace z zimnej pianki można używać tylko ze stelażem listwowym, który gwarantuje odpowiednią stabilność i dobrą cyrkulację powietrza. W przeciwnym razie wchłonięta wilgoć może być problem z odprowadzeniem wilgoci. Upewnij się również, że poszczególne listwy nie leżą zbyt daleko od siebie, w przeciwnym razie pianka może przeciskać się przez szczeliny.

Uwaga: Materace z zimnej pianki mogą stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli temperatura przekroczy 400 stopni Celsjusza!

Decydując się na materac z zimnej pianki, należy również wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Wysoka gęstość: Gęstość materaca to ilość surowej masy w jednym metrze sześciennym pianki. Im jest on wyższy, tym materac będzie cięższy i bardziej elastyczny. Idzie to również w parze z dłuższą żywotnością. Kupując materac z zimnej pianki, należy zatem zwrócić uwagę na te informacje i wybrać wersję o jak największej gęstości.
  • Odporność na zgniatanie: Ta specyfikacja określa wytrzymałość pianek. Wskazuje, jak duża siła jest wymagana do przywrócenia pierwotnego stanu pianki. Im wyższa wartość, tym mniej problemów z wgłębieniami spowodowanymi leżeniem.
  • Twardość materaca: Wymagana twardość zależy w dużej mierze od wagi użytkownika. Tutaj dowiesz się, jak dobrać odpowiednią twardość materaca do własnych potrzeb.
  • Wysokość materaca: Aby zapewnić sobie wygodną pozycję podczas leżenia, wybierz modele o średniej głębokości materaca wynoszącej 22 centymetry.

4. Często zadawane pytania

  • Który stelaż listwowy jest odpowiedni dla mojego materaca sprężynowego lub materaca z zimnej pianki?

    Zasadniczo do materacy sprężynowych można wybrać stelaże listwowe z dużymi szczelinami między listwami, ponieważ materace są bardzo twarde, w związku z czym nie przeciskają się przez szczeliny. Jednak elektrycznie regulowane ramy listwowe nie są wskazane, ponieważ mogłyby zniszczyć sprężyny. Z kolei w przypadku materacy z zimnej pianki należy stosować tylko wersje z niewielką odległością między listwami, ponieważ materace te są z reguły miękkie. W tym przypadku można jednak użyć dowolnie regulowane stelaże listwowe.

  • Czy materac sprężynowy lub z zimnej pianki jest odpowiedni dla mnie jako osoby śpiącej na brzuchu?

    Jeśli śpisz na brzuchu, polecamy zakup wyłącznie materaca sprężynowego, ponieważ zapobiegają one nadmiernemu zapadaniu się. Należy jednak pamiętać, że pozycja na brzuchu uniemożliwia ergonomiczne leżenie.

  • Co to jest materac 7-strefowy?

    Z reguły można kupić zarówno materace sprężynowe, jak i materace z zimnej pianki z siedmioma strefami. W materacach z zimnej pianki rdzeń jest podzielony na siedem stref poprzez nacięcia, podczas gdy w wersjach z rdzeniem sprężynowym do uzyskania tego efektu stosuje się sprężyny o różnej grubości. Duża liczba stref znacznie poprawia komfort leżenia, ponieważ zapewnia lepsze dopasowanie do ciała.

Jak wybrać materac piankowy lub sprężynowy – podsumowanie

Materac sprężynowy: W przypadku tego typu materacy rozróżnia się materace ze sprężynami bonellowymi, kieszeniowymi i kieszeniowymi beczułkowymi. Ich wspólną cechą jest to, że składają się ze stalowych sprężyn otoczonych ochronną warstwą filcu lub flizeliny i płytą z pianki.

  • Materace bonellowe składają się z zaledwie kilku sprężyn, dzięki czemu są bardzo elastyczne na całej powierzchni i trwałe.
  • Materace ze sprężynami kieszeniowymi charakteryzują się sprężynami umieszczonymi w kieszeniach z tkaniny, które są od siebie oddzielone, oferując precyzyjną reakcję na nacisk.
  • Materace ze sprężynami kieszeniowymi beczułkowymi gwarantują wysoki poziom komfortu, ponieważ sprężyny mają kształt beczułek i łatwo reagują na ciężar. Materace sprężynowe są bardzo wytrzymałe, stosunkowo twarde, co jest idealne dla osób o dużej wadze, śpiących na plecach i brzuchu i doskonale dopasowują się do ciała. Zapewniają również dobry klimat do spania dzięki efektowi chłodzenia.
  • Ten typ materaca ma dużą masę własną i nie można go używać z regulowanymi stelażami listwowymi.
  • Przy zakupie zwróć uwagę na liczbę i rodzaj sprężyn oraz liczbę stref.

Materace z zimnej pianki składają się z kilku warstw pianki poliuretanowej z kanałami i komorami powietrznymi.

  • Materace z zimnej pianki doskonale dopasowują się do ciała dzięki wysokiej elastyczności punktowej, co jest szczególnie korzystne dla osób śpiących na boku i osób, które mają problemy z kręgosłupem. Dostępne są rozmaite wersje z różnymi strefami zimnej pianki i o różnej elastyczności.
  • W przeciwieństwie do materacy sprężynowych nie powodują hałasu podczas zmiany pozycji ciała w trakcie snu.
  • Materace z zimnej pianki są odpowiednie dla osób, które szybko marzną, ponieważ zatrzymują ciepło.
  • Materace nie odkształcają się, są lekkie i można ich używać tylko w połączeniu ze stelażem listwowym.
  • Przy zakupie zwróć uwagę zakupie na gęstość, odporność na zgniatanie i twardość materaca, a także jego wysokość.
Słownik pojęć
  • Elastyczność punktowa: Przeciwieństwo elastyczności powierzchniowej; materac o elastyczności punktowej ugina się tylko w obszarze, na który faktycznie wywierany jest nacisk.
  • Odporność na zgniatanie: opisuje wytrzymałość pianek; określana również czasami jako opór na nacisk.
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.