Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Rozdzielczość 4K i UHD: znaczenie, podobieństwa i różnice [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/AndreyPopov]

Rozdzielczość 4K i UHD: znaczenie, podobieństwa i różnice

Szukasz nowego telewizora, ale nie wiesz, jaka rozdzielczość będzie dla Ciebie najlepsza? Zastanawiasz się też, co oznaczają terminy 4K i UHD oraz czym się od siebie różnią? Wyjaśniamy, czym jest rozdzielczość ekranu i co dokładnie oznaczają poszczególne terminy.


1. Definicja rozdzielczości ekranu

Rozdzielczość ekranu telewizorów, monitorów komputerowych i podobnych urządzeń opisuje, z ilu małych punktów (pikseli) składa się obraz na szerokość i wysokość. Generalnie obowiązuje przy tym zasada: im więcej pikseli, tym ostrzejszy, dokładniejszy i bardziej szczegółowy obraz.

Jest to związane z tak zwaną gęstością pikseli (PPI, piksele na cal). Im więcej pikseli można wyświetlić na ekranie telewizora, tym mniejsze są pojedyncze punkty. Dlatego w wysokiej rozdzielczości nie można ich już pojedynczo rozpoznać, lecz zamiast tego tworzą wyraźny ogólny obraz.

Informacja o rozdzielczości ma zatem w przypadku wielu urządzeń elektrycznych bardzo istotne znaczenie:

  • telewizory
  • monitory
  • projektory
  • kamery (wideo)

Poniżej wyjaśniamy, co dokładnie oznaczają rozdzielczości 4K i UHD oraz czym się od siebie różnią.

2. Co oznaczają terminy 4K i UHD?

Terminy 4K i UHD odnoszą się do bardzo wysokiej rozdzielczości, która jest w przybliżeniu czterokrotnie wyższa niż Full HD. Z reguły terminy 4K i UHD używane są synonimicznie. W związku z tym jednak, że faktycznie różnią się od siebie, wyjaśniamy poniżej ich dokładne znaczenie.

Wskazówka: Ze względu na to, że terminy 4K i UHD używane są czasami w sposób mylący i synonimicznie, przy zakupie telewizora lub monitora zawsze zwracaj uwagę na dokładną rozdzielczość w pikselach.

2.1 Wyjaśnienie: co to jest 4K?

Określenie 4K jest profesjonalnym terminem pochodzącym z obszaru przemysłu filmowego i wideo. Mówi się przy tym właściwie o DCI 4K (DCI = Digital Cinema Initiatives), a czasami używane jest określenie Cinema 4K.

Rozdzielczość w ramach tego standardu wynosi 4096 x 2160 pikseli, co odpowiada proporcjom obrazu około 17:9. Jednak telewizory i inne urządzenia do odtwarzania obrazu mają zwykle proporcje obrazu 16:9, dlatego podczas wyświetlania treści w prawdziwym 4K na monitorach i temu podobnych pojawiają się na górze i na dole cienkie czarne paski, które dostosowują obraz do prawidłowego formatu.

Porównanie różnych rozdzielczości Różne rozdzielczości ekranu [Źródło: iStock.com/A_Z_photographer]

2.2 Wyjaśnienie: czym jest UHD?

W przeciwieństwie do 4K termin UHD (Ultra High Definition) był początkowo używany do opisywania rozdzielczości dla konsumentów, ponieważ UHD z 3840 x 2160 pikseli oferuje typowe proporcje obrazu 16:9. Pomimo tego, że rozdzielczość Ultra HD jest nieco niższa niż 4K, różnica ta jest na co dzień ledwo zauważalna.

Kiedy warto korzystać z telewizora 4K/UHD?

Telewizor 4K sprawdza się tylko w przypadku dużych modeli (od co najmniej 40 cali) i/lub przy niewielkiej odległości oglądania: im większy jest telewizor, tym większe wydają się poszczególne punkty obrazu. Połączenie dużych urządzeń z niską rozdzielczością i małą odległością od ekranu sprawia, że wyświetlane obrazy są rozpikselowane, ponieważ można rozpoznać poszczególne punkty. Jeśli natomiast rozdzielczość jest wysoka, poszczególne piksele są znacznie mniejsze, a obraz ostry jak brzytwa. Oznacza to, że z telewizora z dużym ekranem można korzystać także w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach.

Porada: Jeśli to możliwe, upewnij się przy zakupie, że telewizor posiada certyfikat 4K. Gwarantuje to, że wybrany model spełnia rygorystyczne wymagania i obejmuje na przykład szerokie spektrum kolorów oraz oferuje silne kontrasty i doskonałą jakość dźwięku.

2.3 Przegląd oznaczeń

Nie tylko terminy 4K i UHD używane są często w sposób mylący lub synonimiczny. Większość rozdzielczości ma również po kilka określeń. Uporządkowaliśmy je poniżej dla łatwiejszego zrozumienia:

Nazwa i rozdzielczość, jaką ona oznacza Inne terminy / używane określenia synonimiczne
8K (7680 x 4320 px) UHD-2
4K (4096 x 2160 px) 4K2K, DCI 4K, Cinema 4K, UHD
UHD (3840 x 2160 px) UHD-1, Ultra HD, 4K UHD, 4K, 2160p, QFHD (Quad Full High Definition)
Full HD (1920 x 1080 px) 1080p, 1080i
HD ready (1280 x 720 px) 720p

3. Jakie treści są dostępne w rozdzielczości 4K?

Aby móc naprawdę cieszyć się zaletami nowego telewizora z 4K lub UHD, ważne jest korzystanie ze źródeł obrazu o wysokiej rozdzielczości. Przedstawiamy przegląd odpowiednich formatów:

  • Serwisy streamingowe coraz częściej oferują filmy i seriale w rozdzielczości 4K.
  • U wielu dostawców telewizji można już też zamawiać kanały UHD.
  • Niektóre z najnowszych generacji konsoli do gier obsługują rozdzielczość 4K.
  • Płyty Blu-ray 4K/UHD oferują bardzo szczegółowy obraz, przy czym potrzebny jest odpowiedni odtwarzacz Blu-ray.
Czym jest upscaling?

Jeżeli na telewizorze 4K oglądasz film w niższej rozdzielczości, sygnał konwertowany jest przez telewizor i odpowiednio „rozciągany”, dzięki czemu wyświetlany obraz zajmuje cały ekran. Powoduje to jednak utratę jakości, ponieważ kilka sąsiadujących pikseli wyświetla ten sam kolor. Z bliska obraz staje się wówczas rozmyty lub rozpikselowany.

Telewizory z funkcją upscalingu oferują różne technologie, które optymalizują wyświetlanie obrazu: Poszczególne obrazy są przy tym analizowane, a wymagane dodatkowe piksele lepiej wyliczane w celu generowania wyższych kontrastów, poprawy wyświetlania kolorów i zapewnienia idealnej ostrości i szczegółowości.

4. Przegląd: Porównanie wszystkich rozdzielczości ekranu

Poniższa tabela zawiera przegląd różnych rozdzielczości ekranu i ich właściwości:

Format Rozdzielczość w pikselach Format obrazu Łączna liczba pikseli (MP), w przybliżeniu
8K 7680 x 4320 16:9 33,2
4K2K 4096 x 2160 17:9 (w przybliżeniu) 8,8
UHD 3840 x 2160 16:9 8,3
Full HD 1920 x 1080 16:9 2,1
HD ready 1280 x 720 16:9 0,9
SD (PAL) 768 x 576 4:3 0,4

5. Wnioski i inne aspekty związane z zakupem

Zarówno telewizory z 4K (4K2K), jak i z UHD oferują niezwykle wysoką rozdzielczość obrazu. Zakup takich urządzeń może być szczególnie opłacalny, jeśli

  • chcesz kupić bardzo duży telewizor (co najmniej 40 cali) i/lub
  • oglądasz telewizor ze stosunkowo niewielkiej odległości i/lub
  • zależy Ci na urządzeniu, które będzie również w dłuższej perspektywie odpowiadało najnowszemu stanowi techniki.

Telewizory UHD są teraz dostępne u wszystkich dużych producentów, a i ich ceny zaczynają być osiągalne.

Jeszcze wyższą rozdzielczość oferują natomiast 8K-telewizory. Jednak formaty o odpowiednio wysokiej rozdzielczości dla filmów i temu podobnych nadal są rzadkością, ponieważ nawet 4K i UHD nie są jeszcze w pełni rozpowszechnione. Ponadto wybór modeli jest ograniczony, a cena telewizorów tego typu wciąż jest bardzo wysoka. Dlatego przy zakupie zalecamy dokonywanie wyboru spośród modeli 4K.

Zanim wybierzesz, zwróć też jednak uwagę na inne kryteria. Nasze poradniki pomogą wybrać idealny telewizor dla Twoich potrzeb!

6. Często zadawane pytania

  • Co jest lepsze: 4K czy Ultra HD?

    Rozdzielczość 4K, wynosząca 4096 x 2160 pikseli, jest nieco wyższa niż rozdzielczość Ultra HD, która ma 3840 x 2160 pikseli. Terminy te są jednak często używane synonimicznie, co może być mylące.

  • Co jest lepsze: UHD czy HD?

    Wyższą rozdzielczość, tj. 3840 x 2160 pikseli, oferuje UHD. Telewizory Full HD oferują natomiast równo jedną czwartą punktów obrazu (1920 x 1080 pikseli), a telewizory HD ready tylko 1280 x 720 pikseli.

  • Jaką rozdzielczością jest 2560 x 1440 pikseli?

    Rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli jest określana jako WQHD (Wide Quad High Definition). Pod względem jakości WQHD plasuje się pomiędzy Full HD (1920 x 1080 pikseli) a UHD (3840 x 2160 pikseli).

  • Jak wysoka jest rozdzielczość Full HD?

    Obraz w jakości Full HD oferuje rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli.

Kiedy warto mieć telewizor 4K/UHD – podsumowanie
  • Rozdzielczość 4K lub UHD jest zalecana w przypadku ekranu o przekątnej co najmniej 40 cali.
  • Ponadto odpowiednio wysoka rozdzielczość ma sens w przypadku oglądania obrazu z niewielkiej odległości, aby obraz nie był rozmyty („rozpikselowany”).
  • Urządzenia te są idealne do strumieniowania w 4K oraz oglądania płyt Blu-ray 4K/UHD. Ponadto niektóre kanały oferowane są już jako kanały UHD.
  • Część konsoli do gier najnowszej generacji umożliwia wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K.
Słownik pojęć
  • 4K (także: 4K2K): rozdzielczość 4096 x 2160 pikseli; proporcje obrazu około 17:9
  • UHD: rozdzielczość 3 840 x 2 160 pikseli; proporcje obrazu 16:9
  • 8K: rozdzielczość 7 680 x 4 320 pikseli; proporcje obrazu 16:9
  • Full HD: rozdzielczość 1 920 x 1 080 pikseli; proporcje obrazu 16:9
  • HD ready: rozdzielczość 1280 x 720 pikseli; proporcje obrazu 16:9
  • SD (PAL): rozdzielczość 768 x 576 pikseli; proporcje obrazu 4:3
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.