Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Wybierz odpowiedni system klimatyzacji dla swojego domu [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/YinYang]

Wybierz odpowiedni system klimatyzacji dla swojego domu

Szukasz systemu klimatyzacji do swojego domu, aby coroczne fale upałów nie były Ci straszne? Przedstawiamy różne rodzaje urządzeń i wyjaśniamy, który klimatyzator będzie dla Ciebie najlepszy.


1. Który system klimatyzacji będzie odpowiedni do mojego domu?

Większość ciepła w domu lub mieszkaniu jest generowana przez bezpośrednie światło słoneczne i ciepłe powietrze napływające przy otwartych oknach. Dlatego należy wietrzyć głównie w nocy lub wcześnie rano i zaciemniać duże okna żaluzjami lub zasłonami. Jednak co, jeśli te środki nie wystarczą, aby utrzymać przyjemną temperaturę w czterech ścianach w środku lata? Potrzebujesz systemu klimatyzacji, a my pomożemy Ci go wybrać!

Zasadniczo dostępne są trzy różne rodzaje systemów klimatyzacji:

  • Klimatyzatory typu split
  • Klimatyzatory monoblokowe
  • Chłodnice powietrza

Przegląd rodzajów systemów klimatyzacji Istnieją trzy różne rodzaje systemów klimatyzacji dla domu: klimatyzatory monoblokowe, klimatyzatory typu split, chłodnice powietrza

Systemy klimatyzacji typu split i monoblokowe są wymiennikami ciepła: zasysają one ciepłe powietrze z pomieszczenia, schładzają je wewnątrz urządzenia za pomocą żeber chłodzących i chłodziwa przy użyciu sprężarki, a następnie wydmuchują je z powrotem do przestrzeni mieszkalnej. Jednak ciepło odpadowe sprężarki musi być odprowadzane na zewnątrz: klimatyzatory typu split kierują je do specjalnej jednostki wywiewnej umieszczonej na zewnętrznej ścianie budynku. Z kolei klimatyzatory monoblokowe odprowadzają powietrze wylotowe za pomocą elastycznej rury, którą należy przymocować do szczeliny okiennej.

Mimo że te dwa rodzaje systemów klimatyzacji mają stosunkowo wysoką moc chłodzenia i działają wydajnie, zwykle nie można wprowadzić w mieszkaniach wymaganych zmian konstrukcyjnych (klimatyzatory typu split), a odprowadzanie powietrza przez okno jest często postrzegane jako skomplikowane (klimatyzatory monoblokowe).

Szybkim i prostym rozwiązaniem jest chłodnica powietrza, która nie wymaga zmian konstrukcyjnych ani skomplikowanej instalacji, ponieważ nie wytwarza powietrza wywiewanego i dlatego może być używana spontanicznie w każdym pomieszczeniu.

Sposób działania systemów klimatyzacji Sposób działania systemów klimatyzacji

2. Chłodnica powietrza jako system klimatyzacji do wynajmowanego mieszkania

Chłodnicę powietrza można natychmiast zainstalować w domu bez żadnych zmian konstrukcyjnych i bez węża wylotowego powietrza. Zasadniczo urządzenie to różni się od innych wariantów sposobem działania – nie chłodzi ciepłego powietrza za pomocą chłodziwa, ale działa zgodnie z zasadą parowania.

Informacja: aby wytworzyć chłodzenie ewaporacyjne, chłodnica powietrza jest wyposażona w zbiornik, który należy regularnie napełniać wodą lub lodem. Woda ta jest pompowana do włóknistej poduszki, a wentylator przepycha przez nią powietrze. Powoduje to odparowywanie wody i chłodzenie wypływającego powietrza, które jest wdmuchiwane do przestrzeni mieszkalnej.

W ten sposób chłodnica powietrza może schłodzić przestrzeń mieszkalną o około sześć do dziesięciu stopni Celsjusza. Jednocześnie urządzenie to nawilża powietrze w pomieszczeniu, więc należy upewnić się, że pomieszczenie posiada wystarczającą wentylację, aby większa wilgotność nie powodowała zawilgocenia i uszkodzeń spowodowanych wilgocią.

Sposób działania chłodnic powietrza Chłodnice powietrza chłodzą powietrze za pomocą wody lub lodu.

Zalety chłodnic powietrza

  • Prosta instalacja
  • Kompaktowe i lekkie
  • Mobilność
  • Przystępna cena zakupu i eksploatacji
  • Niski pobór mocy
  • Cicha praca
  • Bez toksycznego chłodziwa

Wady chłodnic powietrza

  • Stosunkowo niska wydajność chłodzenia
  • Nie można ustawić docelowej temperatury w pomieszczeniu
  • Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu

3. Monoblokowy system klimatyzacji niewymagający zmian konstrukcyjnych w przestrzeni mieszkalnej

Klimatyzator monoblokowy jest kompaktowym urządzeniem składającym się z żeber chłodzących i sprężarki i można go po prostu podłączyć do gniazdka. Wystarczy zamocować wąż wylotowy powietrza w uchylonym oknie; oprócz tego nie są konieczne żadne dalsze czynności.

Informacja: obudowa monoblokowego systemu klimatyzacji zawiera sprężarkę i żebra chłodzące. Chłodziwo wewnątrz żeber chłodzi zasysane powietrze, a następnie wydmuchuje je z powrotem do przestrzeni mieszkalnej. Ogrzane powietrze wylotowe jest odprowadzane na zewnątrz za pomocą węża powietrza wylotowego.

Klimatyzator monoblokowy z boku, z przodu i z tyłu W przypadku klimatyzatora monoblokowego wąż powietrza wylotowego należy wyprowadzić na przykład przez okno.

Ponieważ ciepłe powietrze z otoczenia jest zasysane, chłodzone pomieszczenie musi być stosunkowo szczelnie zamknięte. Dlatego też drzwi muszą być zamknięte, a wąż wylotowy powietrza musi być zainstalowany w uchylonym oknie, aby klimatyzator nie mógł zasysać ciepłego powietrza z zewnątrz przez szczelinę okienną, a jedynie z pomieszczenia. W tym celu dostępne są różne folie, taśmy samoprzylepne i podobne środki pomocnicze.

Koszty i wydajność monoblokowego systemu klimatyzacji plasują się pomiędzy chłodnicami powietrza a większymi jednostkami typu split.

Zalety monoblokowych systemów klimatyzacji

  • Instalacji nie musi przeprowadzać specjalista
  • Mobilne urządzenie, można ustawiać w różnych miejscach

Wady monoblokowych systemów klimatyzacji

  • Okno musi być zawsze uchylone ze względu na przewód wylotowy powietrza
  • Głośna praca sprężarki

4. Urządzenie typu split wymagające zmian konstrukcyjnych w przestrzeni mieszkalnej

W porównaniu z chłodnicami powietrza i monoblokowymi systemami klimatyzacji jednostki typu split są znacznie bardziej wydajne i mogą chłodzić pomieszczenia szybciej i skuteczniej – są jednak droższe w zakupie i utrzymaniu. Ponadto w celu uruchomienia systemu konieczne jest wprowadzenie zmian konstrukcyjnych w mieszkaniu.

Informacja: jednostki typu split są podzielone na dwa urządzenia (split). Podczas gdy urządzenie chłodzące z żebrami chłodzącymi jest zainstalowane w mieszkaniu, sprężarka razem z ciepłym powietrzem wylotowym jest zainstalowana na zewnętrznej ścianie budynku.

Wewnętrzny i zewnętrzny element klimatyzatora typu split W przypadku urządzenia typu split zwykle konieczne jest wprowadzenie zmian konstrukcyjnych. [Źródła: iStock.com/y_seki i iStock.com/KangeStudio]

W mieszkaniu można zainstalować kilka żeber chłodzących, które są podłączone do centralnej sprężarki. Rozdzielenie przestrzenne elementów urządzenia ma kilka zalet, ponieważ zarówno ciepłe powietrze wylotowe, jak i hałas sprężarki są emitowane bezpośrednio na zewnątrz. Do instalacji wymagany jest jednak otwór w ścianie. Musisz więc najpierw uzyskać zgodę właściciela mieszkania (lub wspólnoty mieszkaniowej), jak również musisz skorzystać z profesjonalnej usługi montażu systemu klimatyzacji. Wydajność urządzenia wzrasta wraz z jego wielkością: aby zyskać oszczędność energii elektrycznej, należy kupić jak największe urządzenie, ale używać go na niskich ustawieniach.

Zalety urządzeń typu split

  • Wysoka moc
  • Niski poziom hałasu
  • Wysoka wydajność

Wady urządzeń typu split

  • Niezbędne zmiany konstrukcyjne
  • Wymagana instalacja przez specjalistę
  • Wysoka cena

5. Konserwacja systemów klimatyzacji

W przypadku wszystkich urządzeń istotne jest regularne i dokładne czyszczenie. Jeśli w środku urządzenia osadzi się pleśń lub namnożą się bakterie, będą one rozprowadzane po całej przestrzeni mieszkalnej wraz z chłodnym powietrzem.

Konserwacja chłodnicy powietrza

W celu konserwacji chłodnicy powietrza wystarczy regularnie czyścić i dezynfekować zbiornik wody oraz złącza. Nie pozostawiaj wody w zbiorniku, jeśli nie używasz urządzenia przez dłuższy czas.

Konserwacja monoblokowego systemu klimatyzacji i jednostki typu split

Modele z żebrami chłodzącymi/sprężarką również wymagają regularnego sprawdzania pod kątem obecności pleśni, a zainstalowane filtry powietrza należy czyścić z kurzu i pyłków.

Uwaga: chłodziwo w żebrach chłodzących jest wysoce toksyczne i szkodliwe dla zdrowia. Z tego powodu konserwację lub naprawę żeber i przewodów chłodzących należy powierzyć specjalistom; płynu chłodzącego nie wolno wylewać do kanalizacji domowej.

6. Często zadawane pytania

  • Który mobilny system klimatyzacji pasuje do mojego mieszkania?

    Dostępne są dwa rodzaje klimatyzatorów przenośnych: chłodnica powietrza chłodzi przestrzeń mieszkalną za pomocą pary wodnej i można ją ustawić i uruchomić bez instalacji. Klimatyzator monoblokowy jest większy i bardziej wydajny, ale wymaga montażu rury odprowadzającej ciepło odpadowe przez okno.

  • Który klimatyzator nie wymaga zmian konstrukcyjnych w przestrzeni mieszkalnej?

    Tylko klimatyzator typu split wymaga wywiercenia otworu w ścianie. Chłodnica powietrza i klimatyzator monoblokowy wystarczy ustawić i podłączyć do gniazdka; urządzenia te są również mobilne.

  • Który klimatyzator będzie najlepiej chłodzić moje mieszkanie?

    Najwydajniejszym urządzeniem jest jednostka typu split, która zużywa najwięcej chłodziwa i ma najmocniejszą sprężarkę. Jest ona jednak droga i musi zostać zainstalowana przez specjalistę. Chłodnica powietrza nie będzie chłodzić mieszkania w takim samym stopniu, ale jest znacznie tańsza i łatwiejsza w użyciu.

Podsumowanie, jak wybrać idealny system klimatyzacji dla domu

Wybór najlepszego klimatyzatora do mieszkania lub domu zależy od stopnia wymaganego chłodzenia oraz możliwości wprowadzenia zmian konstrukcyjnych. Dostępne są następujące trzy rodzaje systemów klimatyzacji:

  • 1. Chłodnica powietrza: chłodnice powietrza są uważane za najbardziej elastyczne urządzenia klimatyzacyjne, ponieważ nie wymagają ani węża wylotowego powietrza, ani instalacji. Wykorzystują one zasadę parowania do chłodzenia powietrza w pomieszczeniu. Zwiększa to wilgotność w otoczeniu, przy czym efekt chłodzenia jest stosunkowo niewielki.
  • 2. Klimatyzator monoblokowy: podobnie jak chłodnica powietrza, klimatyzator monoblokowy składa się tylko z jednego urządzenia, ale wymaga nie tylko podłączenia do zasilania, lecz także węża wylotowego, który odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz przez okno. Nie jest jednak konieczna dodatkowa instalacja, a efekt chłodzenia jest większy niż w przypadku chłodnicy powietrza.
  • 3. Urządzenie typu split: w przeciwieństwie do klimatyzatora monoblokowego jednostka typu split nie wymaga węża wylotowego powietrza, ponieważ składa się z dwóch elementów połączonych ze sobą za pomocą otworu w ścianie budynku. Ze względu na konieczność wywiercenia otworu i instalację przez wyspecjalizowany personel ten rodzaj klimatyzatora jest szczególnie odpowiedni do użytku w domach prywatnych. Jednostki typu split są uważane za najwydajniejszy system klimatyzacji i mają wysoką wydajność chłodzenia, która jest wystarczająca nawet dla dużych pomieszczeń. Niektóre modele mają również dodatkowe funkcje i mogą być używane na przykład jako grzejnik lub do oczyszczania powietrza.
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.