Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Wilgotność w pomieszczeniach: jak stworzyć idealne warunki! [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/yocamon]

Wilgotność w pomieszczeniach: jak stworzyć idealne warunki!

Zastanawiasz się, co to dokładnie znaczy wilgotność powietrza i co się dzieje, kiedy powietrze jest za suche lub za wilgotne? Wyjaśnimy to i pokażemy wiele sposobów regulacji wilgotności, aby zapewnić w Twoim mieszkaniu przyjemny klimat.


1. Optymalna wilgotność i temperatura w różnych pomieszczeniach mieszkalnych

W skrócie

Najważniejsze fakty w skrócie:

Idealna wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi od 50 do 60 procent. Jeśli wilgotność utrzymuje się powyżej zalecanej wartości przez dłuższy okres czasu, istnieje ryzyko rozwoju pleśni. Szybkim środkiem zaradczym na wysoką wilgotność jest wietrzenie lub ogrzewanie w zimie. Utrzymujący się niski poziom wilgotności wynoszący mniej niż 30 procent również nie jest idealny, ponieważ może prowadzić do wysuszenia skóry i problemów z błonami śluzowymi. Pomocny będzie w tym przypadku nawilżacz powietrza lub rozwieszenie w mieszkaniu wilgotnego prania.

Przygotowaliśmy przegląd, który zawiera dokładne informacje na temat zalecanej wilgotności w poszczególnych pomieszczeniach:

Pomieszczenie Przybliżona zalecana wilgotność Przybliżona zalecana temperatura
kuchnia 55% 19°C
pokój dzienny 50% 22°C
pokój pracy 50% 22°C
łazienka 60% 22°C
sypialnia 50% 18°C
korytarz 50% 16°C

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach Optymalna wilgotność powietrza różni się w zależności od pomieszczenia.

Pierwszym podstawowym pytaniem jest zatem to, jakie warunki w poszczególnych pomieszczeniach będą idealne. W szczególności kuchnia i łazienka różnią się od reszty pomieszczeń pod względem zalecanej wilgotności powietrza.

Informacja:

W kuchni i łazience wilgotność powietrza wzrasta o różnych porach dnia. Jest to spowodowane częściowo parą wytwarzaną podczas gotowania, a częściowo parą, jaka powstaje podczas kąpieli pod prysznicem lub w wannie. Jako że nie jest to stan trwały, nie musisz się martwić o tworzenie się pleśni. Jedyną ważną rzeczą jest dokładne wietrzenie pomieszczenia po gotowaniu, prysznicu czy kąpieli.

2. Bezwzględna, względna i optymalna wilgotność powietrza: jakie są różnice?

Wilgotność powietrza to ilość pary wodnej w powietrzu.

Można przy tym dokonać następującego rozróżnienia:

  • Bezwzględna wilgotność powietrza: ilość wody w gramach na metr sześcienny powietrza
  • Maksymalna wilgotność powietrza: ilość maksymalnej możliwej absorpcji wody w gramach na metr sześcienny powietrza z uwzględnieniem temperatury
  • Względna wilgotność powietrza: współczynnik nasycenia powietrza wodą w procentach z uwzględnieniem temperatury

Względna wilgotność powietrza to wartość wynikająca ze stosunku wilgotności bezwzględnej i maksymalnej:

Wyliczenie: względna wilgotność powietrza = bezwzględna wilgotność powietrza / maksymalna wilgotność powietrza * 100

Z drugiej strony termin „wilgotność optymalna” odnosi się do zakresu wartości w procentach, które są odpowiednie zarówno dla zdrowia, jak i substancji budowlanej.

Informacja:

Idealna średnia wartość dla optymalnej wilgotności powietrza wynosi 50 procent. Jeśli wartości w Twoim mieszkaniu lub domu znacznie od tego odbiegają, konieczne jest podjęcie działania. Ukierunkowane środki wymagane są zwłaszcza w sytuacji, kiedy wilgotność spada poniżej 30 procent lub wzrasta powyżej 65 procent.

3. Pomiar wilgotności powietrza

Nie wiesz, jak wysoka jest wilgotność powietrza w Twoich pomieszczeniach? Zalecamy zatem użycie higrometru. Wskaże on dokładną wartość wilgotności. Wiele modeli wyświetla również aktualną temperaturę i godzinę.

Zaleca się nie tylko jednorazowy pomiar wilgotności powietrza, ale także monitorowanie jej zmian w dłuższym okresie czasu. Smarte higrometry nie tylko mierzą aktualną wilgotność, ale także emitują sygnał dźwiękowy lub wizualny, gdy osiągnie ona poziom krytyczny. Oznacza to, że możesz w odpowiednim czasie interweniować i na przykład przewietrzyć pomieszczenie przez kilka minut.

4. Co jest potrzebne do zmniejszenia i zwiększenia wilgotności powietrza w pomieszczeniach?

W związku z tym, że problematyczny jest zarówno za niski, jak i za wysoki poziom wilgotności powietrza, ważne jest, aby w razie potrzeby móc go regulować. Wilgotność poniżej 30 procent prowadzi w dłuższej perspektywie do wysuszenia skóry i błon śluzowych. Często objawia się to w postaci kaszlu, zapalenia spojówek i problemów skórnych. Jeśli wilgotność wzrasta do ponad 70 procent i utrzymuje się na tak wysokim poziomie przez dłuższy czas, zwiększa się ryzyko wystąpienia pleśni.

Poniższa tabela przedstawia konsekwencje za wysokiej lub za niskiej wilgotności powietrza w pomieszczeniach:

Za wysoka wilgotność powietrza (> 70%) Za niska wilgotność powietrza (< 30%)
Uszkodzenia substancji budowlanej na suficie, ścianach i podłogach Słaby wzrost roślin
Rozstrojone instrumenty Trzeszczące drewniane deski podłogowe
Pleśń, zwłaszcza w narożnikach lub za meblami Pęknięcia w drewnianych przedmiotach
Skraplanie się wody na szybach okiennych Sucha i popękana skóra

Przyczyny nieprawidłowego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach są różne i mają wiele wspólnego z naszymi nawykami. Możliwe przyczyny to:

  1. Brak wietrzenia: w każdym pomieszczeniu – biurze, kuchni czy sypialni – powinno dochodzić do regularnej wymiany powietrza. Regularne wietrzenie jest szczególnie ważne w dobrze izolowanych nowych budynkach.
  2. Nieprawidłowe wietrzenie: regularne wietrzenie jest ważne, ale w zimie przy niskich temperaturach powinno trwać krótko, w przeciwnym razie ściany zbytnio się wychłodzą. Kiedy potem na te wychłodzone ściany działa ciepłe powietrze grzewcze, kondensacja powoduje powstawanie wilgoci. To z kolei zwiększa ryzyko tworzenia się pleśni. Ogólna zasada: krótkie intensywne wietrzenie z przeciągiem jest lepsze niż pozostawianie uchylonych okien.
  3. Nieprawidłowe ogrzewanie: w powiązaniu z poprzednim punktem do zwiększonej wilgotności i pleśni może również prowadzić niedostateczne ogrzewanie w miesiącach zimowych. Ściany wychładzają się i wilgoć może się skraplać. Nawet jeśli nie marzniesz, odpowiednie ogrzewanie zimą jest ważne.
  4. Wady budowlane: słabo izolowane ściany szybko prowadzą do wychłodzenia całego budynku, co z kolei powoduje skraplanie się pary wodnej. Nawet niewielkie pęknięcia w ścianach mogą pogłębiać ten problem.

Poniższa ilustracja pokazuje, jakie czynności generują wilgoć w gospodarstwie domowym. Jeśli para wodna lub opary nie mogą prawidłowo wydostać się z powodu braku wietrzenia, prowadzi to do stale wysokiego poziomu wilgotności i zwiększonego ryzyka pleśni:

Powstawanie wilgoci w gospodarstwie domowym Te czynności w gospodarstwie domowym prowadzą do powstawania największej ilości wilgoci.

Aby regulować wilgotność powietrza, możesz wykorzystać poniższe proste wskazówki:

Regulacja wilgotności powietrza Dzięki tym wskazówkom szybko i łatwo zwiększysz lub zmniejszysz wilgotność powietrza.

Poniżej podpowiadamy, jak w celu unikania szkód w mieszkaniu zwiększać lub zmniejszać wilgotność powietrza i co jest do tego potrzebne.

3.1 Postępowanie w celu zmniejszania wilgotności powietrza

Zwłaszcza w łazience i kuchni poziom wilgotności jest często za wysoki: ważne jest, aby od czasu do czasu sprawdzać go w różnych pomieszczeniach za pomocą higrometru. Zalecany poziom wilgotności wynoszący około 50 procent można zwykle osiągnąć poprzez regularne wietrzenie.

Właściwe wietrzenie

Aby zapobiec powstawaniu pleśni, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi prawidłowego wietrzenia:

  • Wietrz od trzech do pięciu razy dziennie (im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym częściej należy to robić).
  • Podczas wietrzenia całkowicie otwieraj okna, zamiast tylko je uchylać. Zapewnia to idealną wymianę powietrza.
  • W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (zwykle kuchnie i łazienka) konieczne jest częste wietrzenie – zwłaszcza po wytworzeniu się pary lub oparów.
  • Nie otwieraj okien gdy pada deszcz. Wilgotne powietrze na zewnątrz zwiększa również wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
  • W miesiącach letnich sensowne jest wietrzenie tylko rano i wieczorem. W tych porach dnia wilgotność na zewnątrz jest niższa niż w mieszkaniu lub domu.
  • Jeśli to możliwe, zawsze otwieraj dwa przeciwległe okna. Zapewnia to idealną wymianę powietrza.
Porada:

Chcąc dokładnie wiedzieć, kiedy jest idealny moment na wietrzenie mieszkania, warto zainstalować higrometr wewnątrz i na zewnątrz. Pozwala to w każdej chwili porównać obie zmierzone wartości i określić, czy należy otworzyć okna.

Stosowanie osuszaczy powietrza

Jeśli wskazówki dotyczące prawidłowego wietrzenia nie pomogą, można użyć osuszacza, aby usunąć wilgoć z powietrza w pomieszczeniu.

Regulacja wilgotności powietrza Jeśli przy za wysokiej wilgotności nie pomaga regularne wietrzenie, można stosować osuszacze powietrza.

Decydując się na odpowiednie urządzenie, weź pod uwagę następujące aspekty:

  • Rozmiar osuszacza: pamiętaj, że szczególnie wydajne osuszacze powietrza są zazwyczaj bardzo duże. W związku z tym należy się wcześniej upewnić, że dostępna jest wystarczająca ilość miejsca i że urządzenie nie będzie przeszkadzało.
  • Hałas generowany podczas pracy: niektóre osuszacze powietrza są stosunkowo głośne. Informacje na temat głośności podawane w decybelach można zwykle znaleźć w opisie produktu. Wartość ta ma znaczenie zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcesz ustawić osuszacz powietrza w sypialni lub innych pomieszczeniach, w których szczególnie ważne jest ciche otoczenie.
  • Wymagana wydajność osuszania: ta kwestia w dużym stopniu zależy od istniejącej wilgotności i wielkości pomieszczeń. W przypadku dużych pomieszczeń i bardzo wysokiego poziomu wilgotności zalecamy wydajne urządzenie, które będzie musiało pracować znacznie rzadziej niż inne modele, aby osiągnąć pożądany rezultat.
  • Koszty eksploatacji: informacje o zużyciu energii muszą być zawsze podawane dla oferowanych urządzeń. Warto wcześniej obliczyć przybliżone koszty eksploatacji.
  • Zasada działania osuszacza powietrza: generalnie do wyboru są osuszacze adsorpcyjne lub kondensacyjne. Osuszacze kondensacyjne posiadają zbiornik, w którym gromadzona jest woda. Osuszacze adsorpcyjne zawierają środek osuszający, który usuwa wilgoć z powietrza. Należy go regularnie wymieniać, co stanowi dodatkowy czynnik kosztowy.

3.2 Postępowanie w celu zwiększania wilgotności powietrza

Nawet jeśli wilgotność powietrza jest niższa niż 40 lub nawet 30 procent, należy podjąć działania i zapewnić komfortowy poziom wilgotności. Po pierwsze, również możesz wypróbować proste wskazówki, pozwalające na zwiększenie wilgotności.

Proste wskazówki, jak zwiększać wilgotność powietrza

  • Najprostszą metodą osiągnięcia wyższej wilgotności jest użycie wody. Postaw patelnię wypełnioną wodą na płycie grzewczej i doprowadź wodę do wrzenia. Następnie umieść naczynie w pomieszczeniu o niskiej wilgotności. Jedyny problem jest taki: poprawa następuje tylko lokalnie.
  • W takim pokoju można również wywiesić świeże pranie do wyschnięcia. Uwolniona wilgoć zwiększy wartość wilgotności, nawet jeśli tylko na ograniczony czas. Na dłuższą metę może pomóc zmniejszenie ogrzewania w chłodniejszych miesiącach. Uruchomienie ogrzewania usuwa wilgoć z pomieszczenia, co może mieć negatywny wpływ na błony śluzowe. Oczywiście ważne jest przy tym jednak utrzymanie komfortowej temperatury otoczenia.
Porada:

Jeśli nie chcesz wyłączać ogrzewania, możesz również umieścić na grzejnikach małe pojemniki wypełnione wodą. Emitowane ciepło spowoduje jej odparowywanie, w wyniku czego poziom wilgotności będzie wzrastał.

Stosowanie nawilżaczy powietrza

Nawilżacze są dobrą inwestycją w szczególności wówczas, kiedy chcesz zwiększać wilgotność powietrza przez długi czas. Także w tym przypadku zwróć uwagę na kilka kwestii:

Nawilżacz powietrza Nawilżacze powietrza pomagają zwiększyć wilgotność powietrza. [Źródło: iStock.com/pushimec]

  • Generowanie hałasu: Także w przypadku nawilżaczy powietrza ważne jest, aby zwrócić uwagę na generowanie przez nie hałasu podawane w decybelach w opisie produktu. Zwłaszcza jeśli używasz ich w sypialni, wybieraj warianty, które nie będą Ci przeszkadzać.
  • Pojemność zbiornika na wodę: Jeśli chcesz zwiększać wartość wilgotności tylko lokalnie, wystarczą modele o małej pojemności, na przykład 0,5 litra. Wersje ze zbiornikiem o pojemności co najmniej 6 litrów są zalecane do dużych pomieszczeń.
  • Łatwe wyjmowanie zbiornika na wodę: W związku z tym, że zbiornik na wodę musi być regularnie napełniany, wybieraj urządzenia, w których zbiornik można łatwo wyjąć. Jest to również wygodne z uwagi na wymagane czyszczenie.
  • Akumulator czy prąd: Nawilżacze są dostępne zarówno w wersji zasilanej akumulatorowo, jak i elektrycznie. O ile wersje elektryczne są generalnie wydajniejsze i mają większą pojemność, modele akumulatorowe bardzo dobrze działają lokalnie i są idealną opcją, jeśli nie masz dostępu do gniazdka elektrycznego.
  • Zasada działania nawilżacza powietrza: Do wyboru są parowniki (odparowywanie na zimno), waporyzatory (zwiększanie wilgotności poprzez podgrzewanie wody) i nebulizatory, które wykorzystują ultradźwięki lub dysze ciśnieniowe do tworzenia mgły i uwalniania jej do otoczenia. Różnice polegają między innymi na poziomie hałasu, szybkości nawilżania powietrza i zużyciu energii.

4. Często zadawane pytania

  • Kiedy wilgotność powietrza jest za wysoka?

    Jeśli wilgotność w pomieszczeniach stale utrzymuje się na poziomie 70 procent lub wyższym, należy podjąć odpowiednie działania. Ryzyko pleśni wzrasta już od wartości 60 procent.

  • Jakie są konsekwencje za niskiej wilgotności?

    Jeśli wilgotność jest za niska (szczególnie w przypadku poziomów poniżej 30 procent), błony śluzowe są podrażnione, co sprzyja przeziębieniom i chorobom układu oddechowego.

  • Jak mierzyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach?

    Najlepszym i najłatwiejszym sposobem jest użycie higrometru. Urządzenia te są niedrogie, niezawodne i oprócz wyświetlania wilgotności dostarczają zwykle dodatkowych informacji, takich jak czas i temperatura.

  • Jak zwiększyć wilgotność w pomieszczeniach?

    Najprostszą i najbardziej opłacalną metodą jest umieszczenie małych misek wypełnionych wodą na grzejnikach. Ciepło powoduje parowanie wody, co skutkuje wyższą wilgotnością. Jednakże, ponieważ działa to tylko bardzo lokalnie i przez krótki czas, chcąc uzyskiwać stały wzrost wilgotności, należy używać nawilżaczy.

  • Jaka jest odpowiednia wilgotność w pomieszczeniach dla niemowląt?

    Idealna wilgotność dla niemowląt wynosi od 50 do 60 procent. Pamiętaj również, aby temperatura w pomieszczeniu była przyjemna i wynosiła około 21 stopni Celsjusza, a także aby zapewniony był dobry dopływ tlenu.

  • Czy idealna wilgotność różni się w zależności od pory roku?

    Zasadniczo obowiązuje zasada: im niższe temperatury, tym niższa idealna wartość wilgotności. W związku z tym wilgotność powinna być nieco wyższa latem niż zimą.

  • Co zrobić, aby zapobiec nadmiernej wilgotności powietrza w sypialni?

    Jako że sypialnia jest jednym z najchłodniejszych pomieszczeń w mieszkaniu czy domu, należy w tym miejscu stosunkowo szybko podejmować niezbędne działania: Zimne ściany zewnętrzne zapewniają idealne warunki dla rozwoju pleśni. Aby utrzymać bezpieczny poziom wilgotności, sprawdzaj jej poziom za pomocą higrometru, regularnie wietrz i używaj osuszacza.

Wilgotność w pomieszczeniach: takie wartości utrzymuj – podsumowanie
  • Zalecany poziom wilgotności w pokoju pracy, sypialni, pokoju dziecięcym, salonie i przedpokoju wynosi około 50 procent. Jednak w kuchni, łazience i piwnicy wartości od 55 do 60 procent są całkowicie akceptowalne ze względu na zwiększone powstawanie wilgoci.
  • Aby móc określać wilgotność powietrza i odpowiednio reagować, warto zaopatrzyć się w higrometr. Urządzenie to w każdej chwili niezawodnie wyświetli wilgotność.
  • Jeśli jest za niska, można ustawić miskę z wodą czy położyć mokry ręcznik na kaloryferze lub użyć nawilżacza.
  • Nadmiernej wilgotności można przeciwdziałać, regularnie wietrząc pomieszczenie i/lub używając osuszacza powietrza.
Słownik pojęć
  • Bezwzględna wilgotność powietrza: ilość wody w gramach na metr sześcienny powietrza
  • Maksymalna wilgotność powietrza: ilość maksymalnej możliwej absorpcji wody w gramach na metr sześcienny powietrza z uwzględnieniem temperatury
  • Względna wilgotność powietrza: współczynnik nasycenia powietrza wodą w procentach z uwzględnieniem temperatury
  • Higrometr: urządzenie do pomiaru aktualnej wilgotności powietrza (i najczęściej też temperatury)
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.