Odkryj nasz online marketplace
Oferta stacjonarna
  • % Oferta
  • Gazetka
  • Kaufland Card
  • Asortyment
  • Akcje i konkursy
  • Usługi
  • Przepisy
  • Leksykon żywności
  • Inspiracje
  • O firmie
  • Kariera
Online marketplace
flag Kraj  Polska

Jak określić idealną wysokość materaca [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/yacobchuk]

Jak określić idealną wysokość materaca

Szukasz nowego materaca, ale nie wiesz, jaka powinna być jego optymalna wysokość? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać i doradzamy, jaki materac będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.


1. Jaka wysokość materaca jest zalecana?

W połączeniu z innymi ważnymi czynnikami komfort snu zależy od wysokości materaca. Ważne jest, aby materac zapewniał optymalne podparcie, a jednocześnie był elastyczny. Stopień twardości i właściwości materiału są zatem ważniejszymi aspektami niż wysokość materaca. Osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy doceniają wysokie materace, ponieważ ułatwiają im one kładzenie się i wstawanie z łóżka.

Wskazówka:

Już materace o wysokości od 15 do 18 centymetrów gwarantują z reguły optymalny stosunek właściwości podpierających i dostatecznej sprężystości.

Jaka wysokość materaca jest zalecana do jakiego celu?

Odpowiednia wysokość materaca zależy od tego, jak często łóżko jest używane i czy musi spełniać specjalne wymagania. Poniższy przegląd przedstawia typowe wysokości materacy i ich najczęstsze zastosowanie.

Oznaczenie Wysokość Przeznaczenie
Wysokość ekonomiczna 12–16 cm Materace o wysokości ekonomicznej nadają się do łóżek używanych okazjonalnie, na przykład łóżek dla gości, łóżek kempingowych lub łóżek do domków letniskowych.
Wysokość standardowa 17–20 cm Ta wysokość zalecana jest dla użytkowników bez specjalnych wymagań dotyczących materaca.
Wysokość komfortowa 21–27 cm Materace o komfortowej wysokości są dobrym wyborem na przykład w przypadku modyfikacji łóżek wodnych.
Wysokość premium ≥ 28 cm Bardzo wysokie materace są odpowiednie zwłaszcza dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, a także do stosowania w łóżkach kontynentalnych.
Uwaga:

Ważne jest, aby między ciałem użytkownika a ramą listwową znajdowała się wystarczająca ilość wypełnienia. Jest to szczególnie ważne dla osób śpiących na boku, ponieważ podczas snu w takiej pozycji na materac wywierany jest bardzo duży nacisk. Jeśli nacisk nie jest odpowiednio amortyzowany, kręgosłup ulega skrzywieniu, co może powodować ból pleców. Z drugiej strony, jeśli obszar ramion i miednicy nie może zagłębić się wystarczająco głęboko w materacu, również prowadzi to do nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu.

Struktura materaca 7-strefowego W tak zwanych materacach 7-strefowych strefy 2 (ramiona), 4 (miednica) i 6 (łydki) są zaprojektowane w taki sposób, że mają wyższą twardość niż pozostałe. Zapobiega to zbyt głębokiemu zapadaniu się tych części ciała, co prowadziłoby do skrzywień kręgosłupa.

Należy również pamiętać, że indywidualne cechy, takie jak wzrost i waga, są ważnymi czynnikami przy wyborze materaca: mają one przede wszystkim wpływ na to, na jaki poziom twardości powinniśmy się zdecydować. Obowiązuje przy tym zasada: im nasza waga jest większa, tym twardszy musi być materac.

2. Wysokość rdzenia

Tak zwana wysokość rdzenia ma decydujące znaczenie dla odpowiedniej twardości i właściwości podpierających materaca. Jest to zatem kluczowe kryterium jakości, ponieważ na jego podstawie można określić ilość materiału użytego do produkcji rdzenia. Faktyczna wysokość materaca wynika z wysokości rdzenia oraz dodatkowych powłok i nakładek:

  • W przypadku materacy sprężynowych rdzeń materaca składa się z ułożonych obok siebie sprężyn. Dodatkową wysokość materaca można uzyskać dzięki piankowym powłokom i innym nakładkom.
  • Materace piankowe mają rdzeń z zimnej pianki.

Uwaga: Powłoki i inne nakładki są ważne dla komfortu materaca.

Przekrój poprzeczny struktury materaca Rdzeń materaca sprężynowego kieszeniowego składa się ze sprężyn wszytych w kieszenie i piankowej powłoki.

3. Dalsze aspekty zakupu materacy

Oprócz wysokości materaca należy przy jego wyborze zwrócić uwagę na inne ważne aspekty, o których informujemy poniżej.

3.1 Twardość materaca

Dla zdrowej pozycji leżącej ważne jest, aby materac był wystarczająco twardy i utrzymywał kręgosłup między głową a kością ogonową w linii prostej. Trzeba pamiętać, że jeśli chcemy dowiedzieć się, jaki stopień twardości jest dla nas najlepszy, decydujące znaczenie będzie miała również nasza waga ciała.

Uwaga:

Klasyfikacja i oznaczanie stopni twardości materacy przez producentów nie opiera się na jednolitej normie i jest traktowane w różny sposób.

Z tego powodu zalecenia dotyczące stopni twardości w zależności od wagi ciała należy traktować jedynie jako parametry przybliżone. Nasza poniższa tabela twardości zawiera informacje na temat tego, jaka twardość materaca może być dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Tabela twardości materacy.

3.2 Materiał

Oprócz materacy piankowych i sprężynowych można wybierać na przykład spośród szerokiej gamy materacy futonowych lub tak zwanych materacy naturalnych.

  • Materace futonowe są stosunkowo cienkie i tradycyjnie wypełnione włóknami bawełnianymi. Wersje zachodnie wzbogacone są o dodatkowe materiały, takie jak naturalny lateks, włókna kokosowe czy końskie włosie. Materace futonowe są wytrzymałe i można je umieszczać bezpośrednio na podłodze bez stelaża listwowego.
  • Materace naturalne produkuje się z naturalnych materiałów, takich jak końskie włosie, włókna kokosowe lub trawa morska. Są one wolne od substancji chemicznych.

Można również wybierać spośród innych alternatyw, takich jak materace do łóżek wodnych lub materace z rdzeniem powietrznym, które pod względem właściwości leżenia także różnią się od modeli piankowych lub sprężynowych.

Odpowiedni materac dla alergików

Wielu alergików zmaga się z alergią na kurz domowy czy roztocza. Materace z małymi porami (np. lateksowe lub z zimnej pianki) nie stanowią pożywki dla roztoczy i są również zabezpieczone przed gromadzeniem się kurzu. Z tego powodu alergicy nie powinni decydować się na materace sprężynowe. Godne polecenia są również materace wykonane bez niektórych składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak końskie włosie.

4. Często zadawane pytania

  • Jak wysoki powinien być dobry materac?

    Wysokość materaca sama w sobie nie jest istotną cechą jakościową. Decydujące znaczenie ma raczej jakość i wykonanie rdzenia materaca. Należy jednak pamiętać, że relatywnie wysokie materace są odpowiednie dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, ponieważ ułatwiają kładzenie się i wstawanie z łóżka.

  • Czym jest wysokość rdzenia materaca?

    Wysokość rdzenia materaca to wysokość materaca bez powłoki i dodatkowych nakładek. Im wyższy rdzeń, tym więcej materiału użyto do wykonania tego ważnego obszaru, odpowiadającego za właściwości podpierające materaca.

  • Na co przy wyborze materaca powinni zwracać uwagę alergicy?

    Dla alergików zalecane są materace z możliwie najdrobniejszymi porami. Modele te utrudniają roztoczom zagnieżdżanie się, a także zapobiegają gromadzeniu się kurzu domowego. Z tego powodu najlepszym wyborem są materace z zimnej pianki i lateksu, należy natomiast unikać materacy sprężynowych.

  • Czy relatywnie wysoki materac jest lepszy?

    Na to pytanie nie można udzielić ogólnej odpowiedzi, ponieważ sama wysokość nie jest istotną cechą jakościową materaca. Decydującym czynnikiem jest raczej to, czy materac ma właściwości podpierające, tzn. czy zapewnia utrzymanie prostego kręgosłupa w pozycji leżącej. Relatywnie wysokie materace są zalecane dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, ponieważ ułatwiają im kładzenie się i wstawanie z łóżka.

  • Jak ważna jest wysokość materaca?

    Informacje na temat wysokości materaca są ważne, ponieważ pozwalają wstępnie określić, jak wysoki jest faktycznie jego rdzeń, co ma kluczowe znaczenie dla właściwości podpierających. Należy pamiętać, że w przypadku wielu materacy wysokość rdzenia jest podawana oddzielnie od całkowitej wysokości.

Jak określić idealną wysokość materaca – podsumowanie

Oprócz stopnia twardości i specyficznych właściwości materiałowych decydujący wpływ na komfort snu ma również wysokość materaca. Generalnie doskonałe właściwości podpierające i wystarczającą sprężystość oferują modele o wysokości od 15 do 18 cm. Jaka będzie optymalna wysokość materaca w każdym indywidualnym przypadku, zależy od tego, jak często łóżko jest używane i czy osoba śpiąca ma jakieś specjalne wymagania:

  • Wysokość ekonomiczna (12–16 cm): idealna do okazjonalnego użytku, na przykład do łóżek w pokojach gościnnych, samochodach kempingowych lub domach wakacyjnych
  • Wysokość standardowa (17–20 cm): odpowiednia dla wszystkich osób bez specjalnych wymagań dotyczących materaca
  • Wysokość komfortowa (21–27 cm): zapewnia wysoki poziom odciążenia, optymalna do modyfikacji łóżka wodnego na konwencjonalny materac
  • Wysokość premium (od 28 cm): dzięki dużej wysokości ułatwiającej kładzenie się i wstawanie idealna w materacach dla seniorów lub osób z niepełnosprawnościami; świetnie nadaje się również do stosowania w łóżkach kontynentalnych
Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.