Regały na miarę

Regały na miarę dostosowane do Twoich potrzeb

Regały są dobrym wyborem do przechowywania w domu różnych przedmiotów, bo zapewniają porządek i nie zajmują dużo miejsca. Tutaj możesz dowiedzieć się, które warianty są dostępne i co należy wziąć pod uwagę przy ich zakupie.

1. Warianty regałów

Podobnie jak szafy i komody, regały są również zaprojektowane przede wszystkim po to, aby zadbać o porządek w Twoim domu. Ponadto różne warianty mebli można używać jako elementy działowe: tak więc, na przykład, pokój dzienny lub gabinet można podzielić na różne obszary. Kolejną zaletą regałów działowych jest to, że można je zagospodarować z obu stron i nie mają tylnej ściany.

Regały oferują dużo miejsca do przechowywania i optymalnie wykorzystują wysokość pomieszczenia. To, który regał najlepiej nadaje się do Twoich celów, zależy od metody konstrukcji.

Dodatkowe elementy półek

  • Drzwi
  • Precyzyjne przegrody na pudełka
  • Szuflady
Regał z książkami Regał ścienny Regał narożny Regał CD i DVD
Regał z książkami Regał ścienny Regał narożny Regał CD i DVD

1.1 Półki ścienne

Półki ścienne są również nazywane regałami wiszącymi i, w przeciwieństwie do regałów stojących, nie mają kontaktu z podłożem. Zamiast tego meble są przykręcane do ściany. Ponieważ regały ścienne zajmują zwykle mało miejsca, są optymalne do małych mieszkań. Półki ścienne z dekoracjami lub książkami może również służyć jako stylowy akcent na gołych ścianach.

Uwaga: Regały ścienne mają stosunkowo niskie obciążenie ze względu na rodzaj mocowania. Ponadto ściana, do której ma być przykręcony regał, musi zapewnić odpowiednie podparcie.

1.2 Regały stojące

Regały stojące to regały, które stoją na podłodze. Oprócz modeli, które sięgają tuż pod sufit, można również wybierać spośród dużej liczby regałów o średniej wysokości. Dzięki temu możesz wykorzystać górną część jako miejsce do przechowywania oprócz poszczególnych półek. Regały narożne również zaliczają się do regałów stojących.

Regały drabinkowe

Regały drabinkowe Tak zwane regały drabinkowe zaliczają się również do regałów stojących i można je z powodzeniem eksponować we wszystkich pomieszczeniach.

Upewnij się, że regał jest bezpiecznie przymocowany do ściany, a listwy przypodłogowe nie kolidują z podłogą. Wysokie regały stojące, które dźwigają duże ciężary, można dodatkowo przykręcić do ściany. Jest to szczególnie zalecane w domach z małymi dziećmi. Dostępne są również wersje średniowysokie stosowane w połączeniu z wysokimi regałami stojącymi w tzw. systemach regałowych.

Zalety średniowysokich regałów

  • wymagają stosunkowo niewiele miejsca
  • można je stawiać w pomieszczeniach ze skosami
  • zwykle nie ma potrzeby dodatkowego mocowania do ściany
  • górna część można używać jako miejsce do przechowywania

Ciekawą opcją, która maksymalnie wykorzystuje niewielką przestrzeń do przechowywania jak największej ilości rzeczy, są regały narożne W przypadku tych regałów należy również upewnić się, że listwy przypodłogowe nie utrudniają montażu.

Czym są systemy regałowe?

Systemy regałowe to zespoły regałów składające się z kilku mebli, które są połączone ze sobą, a w niektórych przypadkach również częściowo skręcone ze sobą. Z reguły możesz dowolnie ustawiać poszczególne elementy, dzięki czemu można optymalnie dostosować system regałowy do pomieszczenia. I tak na przykład regały narożne często łączy się w systemach z regałami stojącymi o różnych wysokościach.

2. Porady dotyczące montażu regałów na ścianie

Aby zamocować regały ścienne, postępuj zgodnie z instrukcją krok po kroku. Montaż regałów stojących jest bardzo podobny: jeśli nie masz uchwytu ściennego, możesz użyć kątowników. Przykręca się je do regału i do ściany.

Instrukcja montażu regałów wiszących krok po kroku

  1. Przed montażem sprawdź fragment ściany detektorem kabli lub rur.
  2. Przytrzymaj regał i mocowanie przy ścianie, użyj poziomicy, aby go wypoziomować, i zaznacz ołówkiem miejsca, w których trzeba wywiercić otwory.
  3. Wywierć otwory i delikatnie wbij kołki.
  4. Przykręć regał i mocowanie.

Regał kostka wolnostojący Regał kostka bez tylnej ścianki

Decydując się na regał, który nie ma wycięć na listwę przypodłogową, w wielu modelach można zrobić je samodzielnie wyrzynarką. Jeśli w miejscu, w którym stanie regał, znajduje się również gniazdko, można ustawić regał bez tylnego panelu lub użyć wiertła, aby wyciąć otwór o odpowiednim rozmiarze.

3. Materiał i konserwacja

W konserwacji regałów decydujący jest materiał. Zasadniczo wyróżnia się regały z następujących materiałów:

  • drewno,
  • tworzywo sztuczne oraz
  • metal.

O ile powierzchnie metalowe i z tworzyw sztucznych - w tym fornirowane drewno - można czyścić wilgotną ściereczką, to surowe lite drewno należy pielęgnować bez użycia wody. Regały z surowego litego drewna należy regularnie zabezpieczać specjalnym olejem do drewna w celu ochrony powierzchni.

4. Często zadawane pytania

  • Czy mam przymocować regał do ściany?

    Jeśli regał jest bardzo wysoki i znajdują się na nim ciężkie przedmioty, należy przykręcić go do ściany. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają małe dzieci.

  • Co muszę wiedzieć o regale, który planuję użyć jako elementu działowego?

    Regały, które są używane jako elementy działowe, powinny mieć bardzo szerokie podstawy i być wykonane z ciężkiego materiału, aby uniknąć przewrócenia się.

  • Jaka jest maksymalna waga przedmiotów na wiszącym regale?

    Wszystko zależy od materiału, z którego wykonany jest regał oraz sposobu montażu. Należy zapoznać się z danymi dotyczącymi nośności regału, które znajdują się w informacji o produkcie. Ważne jest również, aby ściana, do której ma być przymocowany regał, zapewniała wystarczającą stabilność dla kołków.

Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.