Sanki i ślizgi

Podkładki do ślizgania
Sanki składane

Poradnik: sanki i ślizgacze [Źródło obrazu nagłówka: iStock.com/Jacob Wackerhausen]

Zimowe szaleństwo na sankach i ślizgaczach

Sanki i ślizgacze gwarantują fantastyczną zabawę na śniegu dla całej rodziny. W tym poradniku podpowiemy, jakie modele są dostępne i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

1. Ogólne informacje o sankach i ślizgaczach

Najważniejszym punktem przy zakupie sanek zawsze powinno być bezpieczeństwo. Jako że poruszasz się po śliskiej nawierzchni i ze stosunkowo dużą prędkością, sanki nie spełniające standardów bezpieczeństwa mogą stanowić potencjalne zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i dla innych entuzjastów sportów zimowych. Jeśli sanki czy ślizgacze są cięższe niż sześć kilogramów, koniecznie powinny mieć trwale zintegrowane urządzenie hamulcowe, przy czym właśnie w przypadku tego elementu istnieją ogromne różnice w jakości. Sanki kilkuosobowe powinny mieć osobne uchwyty na tylnym końcu.

Bardziej szczegółowe informacje można zawsze znaleźć we wskazówkach producenta. Należy bezwzględnie zwracać uwagę na maksymalną nośność sanek.

2. Rodzaje sanek

W tej części przedstawiamy różne typy sanek i ślizgaczy.

2.1 Sanki drewniane

Sanki drewniane to klasyczny wariant dla wszystkich miłośników saneczkowania. Zwyczajny, nieszczególnie elegancki design tych sanek kompensowany jest ich wysoką jakością wykonania i trwałością. Rozpórki, wykonywane zwykle z drewna bukowego, są dla lepszej trwałości pokrywane lakierem. Następnie deseczki są klejone i mocowane do siebie za pomocą śrub. Na stalowych płozach sanki mogą następnie sunąć po śniegu.

Sanki drewniane Sanki drewniane do dziś należą do najpopularniejszych modeli sanek.

Sanki z „baranimi rogami” to chyba najbardziej znany model sanek drewnianych. „Baranie rogi” z przodu są idealne do sterowania i hamowania oraz zwiększają równowagę sanek.

Sanki z oparciem

Porada: Sanki drewniane oferowane są również z oparciem. Alternatywnie można zamontować oparcie, które w wielu modelach dostępne jest do kupienia osobno.

Sanki z oparciem

2.2 Sanki z kierownicą

Nazwa sanki czy ślizgacze z kierownicą oznacza często ten sam pojazd: sanki z zamontowaną kierownicą i hamulcem. Za pomocą kierownicy można sterować przednią płozą sanek. Dzięki prostemu sterowaniu pokonanie długich i krętych odcinków jest łatwiejsze niż w przypadku wielu innych modeli sanek. Sanki lub ślizgacze z kierownicą są z reguły wykonane z tworzywa sztucznego.

Sanki z kierownicą Sanki z kierownicą są idealne do zjazdów z zakrętami.

Płozy z tworzywa sztucznego świetnie nadają się do zjazdów po twardym i głębokim śniegu, natomiast hamulce muszą być zawsze wykonane z solidniejszego materiału, aby uniknąć pęknięcia. Zamocowanie linki do sterowania wiele mówi o jakości produktu. Linka owinięta wokół siedziska i płóz zapewnia znacznie bardziej bezpośrednie przenoszenie siły niż linka przymocowana tylko do siedziska. Istnieją różne wersje sanek z kierownicą dla dzieci i dorosłych. Podczas gdy tańsze wersje sanek dla dzieci mają około 20 centymetrów wysokości i mogą utrzymać do 80 kilogramów obciążenia, sanki z kierownicą przeznaczone dla dorosłych są o pięć centymetrów wyższe i mogą utrzymać do 110 kilogramów obciążenia.

2.3 Sanki składane

Jazda na sankach to przyjemność dla całej rodziny. Aby oszczędzać miejsce, zaleca się zakup sanek składanych, które można złożyć do kompaktowych wymiarów. Sanki składane produkowane są zarówno z drewna, jak i z aluminium oraz tworzywa sztucznego, dzięki czemu są dostępne dla miłośników wszelkiego rodzaju sanek.

Sanki składane Sanki składane zajmują bardzo mało miejsca w transporcie i podczas przechowywania w domu.

Kiedy jesteś już na górce, możesz w kilku ruchach nadać sankom pożądany kształt. W przypadku tych składanych modeli nie musisz się też obawiać o swoje bezpieczeństwo. Pod względem stabilności, ale też i pielęgnacji w niczym nie ustępują swoim klasycznym odpowiednikom. Nośność w przypadku wariantów drewnianych mieści się w granicach 150 kilogramów, co zwykle wystarcza dla dziecka i jednej osoby dorosłej.

3. Ślizgacze

Ślizgacze są przeznaczone głównie dla młodszych użytkowników. Podczas gdy masywne sanki drewniane są trudne do kontrolowania przez małe dziecko, ślizgacze idealnie nadają się do saneczkowania dla malucha. Ślizgacze są małe i płaskie, tworzywo sztuczne jest lekkie, kierownica i hamulce zintegrowane: Dzięki temu zagrożeń dla bezpieczeństwa użytkownika jest znacznie mniej niż w przypadku sanek.

Ślizgacze Ślizgacze świetnie nadają się dla dzieci: Są łatwe w prowadzeniu, a ich różne wersje można kupić w wielu wesołych kolorach.

Wysokiej jakości modele szybko osiągają wysokie prędkości, dlatego zintegrowany pas to znacznie więcej niż tylko dekoracja. Ślizgacze zapewniają też często ochronę nóg.

Ze względu na ich wykonanie nie są jednak tak mocne jak sanki drewniane. Limit wagi jest prawie zawsze poniżej 100 kilogramów, dlatego na ślizgaczu może siedzieć tylko jeden kierowca.

Ślizgacze z rączką

Szczególną formą ślizgacza jest ślizgacz z rączką, zwany również minibobem. Są to małe sanki dla jednej osoby, które mają na środku wydłużony uchwyt, za pomocą którego można sterować i hamować.

Ślizgacze z rączką

4. Ślizgacze okrągłe

Najprostszej formy przyjemności z saneczkarstwa można doświadczyć na ślizgaczu okrągłym. Możesz trzymać się małych uchwytów po bokach i hamować nogami. W związku z tym, że ta wytrzymała plastikowa tarcza waży zwykle mniej niż kilogram, nie ma żadnych problemów z jej transportowaniem.

Ślizgacze okrągłe Ślizgacze okrągłe to najprostsza forma sanek. Są też niezwykle łatwe w transporcie.

Większość okrągłych ślizgaczy przeznaczonych jest dla dzieci i ma dość małą powierzchnię siedzenia. Zasadniczo mogą one być jednak używane również przez osoby dorosłe, jeśli modele przekraczają standardową granicę nośności wynoszącą 50 kilogramów i są odpowiednie dla danego ciężaru ciała.

5. Często zadawane pytania

  • Które sanki są najtrwalsze?

    Z uwagi na solidne wykonanie najtrwalsze są co do zasady klasyczne sanki drewniane. Bardzo rzadko zdarza się, że drewno łamie się lub pęka. Plastikowe modele są jednak znacznie tańsze i łatwiejsze w transporcie.

  • Czy mogę doposażyć swoje sanki?

    Na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób ogólny. Jako że w większości przypadków pasy itp. muszą być przykręcane i nie każde sanki posiadają odpowiednie urządzenia, możliwość doposażania sanek różni się w zależności od ich modelu. Opis produktu większości sanek zawiera informacje, na ile ich doposażenie jest możliwe. Na wszelki przypadek lepiej jednak od razu kupić sanki z oczekiwanym wyposażeniem.

Zdjęcie redakcji
Zaufanie jest dobre, kwerenda jest lepsza!
Od 2005 roku redakcja dostarcza przydatnych informacji dotyczących Twoich ulubionych produktów. Nasi eksperci pomagają w wyborze artykułów i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.