Trwa wczytywanie danych

Trwa przesyłanie danych.
Twój sklep Kaufland

Dotychczas wybrane sklepy

Szparagi - warzywa wiosny

Szparagi to jaskółki w świecie warzyw. Gdy pojawiają się w sklepach, pewne jest, że nieodwracalnie przyszła do nas wiosna. Choć można je kupić praktycznie przez cały rok (importowane z Ameryki Południowej), sezon na nie trwa od końca kwietnia do końca czerwca. Na naszych stołach goszczą szparagi zielone, białe i fioletowe. To ten sam gatunek, a różnica w kolorze wynika z różnych sposobów uprawy.

Szparagi zielone

Szparag to roślina wieloletnia, której częścią jadalną są młode pędy. Pędy, które przebijają się na powierzchnię ziemi, pod wpływem słońca barwią się na zielono. Wtedy właśnie następuje ich zbiór. Zielone szparagi są miękkie i delikatne w smaku. Nie trzeba ich obierać, wystarczy tylko odciąć zdrewniałą końcówkę.

Szparagi białe

Szparagi białe to pędy, które rosną pod ziemią w specjalnych kopcach. Są twardsze od zielonych i bardziej włókniste, dlatego trzeba je obrać.

Szparagi fioletowe

To pędy, które przebiły się przez ziemię, ale nie zdążyły jeszcze zabarwić się na zielono. W porównaniu z zielonymi i białymi zawierają więcej cukrów i mniej błonnika. Podobnie jak szparagi białe, także te powinny zostać obrane.

Gotowanie
Świeże szparagi gotujemy przez 3-5 minut na parze lub w małej ilości wody (im mniej wody tym lepiej) w wysokim garnku. Główki szparagów muszą wystawać ponad powierzchnię wody. Do wody dodajemy łyżeczkę soli, łyżeczkę masła oraz szczyptę cukru. Wszystko po to, by zneutralizować goryczkę, którą szparagi mogą zawierać.

Na zdrowie
Szparagi są niskokaloryczne (tylko 18 kcal na 100 gramów), zawierają witaminy C i E oraz wapń, fosfor, potas i kwas foliowy.

Jak podawać
- z bułką tartą zrumienioną na maśle
- w sałatkach warzywnych, jako składnik pizzy, jajecznicy, jako dodatek do jajek sadzonych
- jako składnik zup jarzynowych
- z potrawami mięsnymi i rybami
- na surowo

Przechowywanie
Szparagi najlepiej przyrządzać zaraz po zakupie, ale warzywa te można przechowywać do czterech dni w lodówce. Wystarczy tylko zawinąć je w wilgotną ściereczkę.

Grillowane szparagi

Bez dodatków, w lekkiej marynacie lub owinięte szynką szparagi są pożądanym jedzeniem na grillu. Zielone szparagi lepiej nadają się do grillowania, ponieważ są odrobinę cieńsze. Już po ok. 6 minutach bezpośredniego oddziaływania wysokiej temperatury, np. na tacce aluminiowej, są gotowe do spożycia. Kto jednak nie chce zrezygnować z białych szparagów, może je wcześniej zblanszować, aby skrócić ich czas grillowania.

W przypadku szparagów bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Nikt przecież nie lubi włókien, resztek skóry i zdrewniałych kawałków. Szparagi obieramy zawsze od góry – oczywiście zostawiając główkę. Dolną cześć obieramy dokładniej, ponieważ skórka w tej części jest zazwyczaj grubsza. Ważne jest, by odciąć końcówki łodyżek, ponieważ są one w tym miejscu szczególnie włókniste.